Německo uvažuje o prodeji části hamburského přístavu Číně. Tajné služby varují, Scholz problém nevidí

2 minuty
Události: Prodá Německo část přístavu v Hamburku Číně?
Zdroj: ČT24

Německá vláda řeší další ožehavé téma – prodej části přístavu v Hamburku. Vedení třetího největšího přístaviště v Evropě se na něm dohodlo s čínskou státní firmou. Před obchodem ale varují jak spolkové tajné služby, tak i několik ministerstev. Konečné slovo bude mít německý kancléř a bývalý starosta Hamburku Olaf Scholz. Rozhodnout musí do konce měsíce.

V porovnání s evropskými konkurenty v posledních letech přístav v Hamburku ztrácí. Proto chce jeho vedení prodat pětatřicetiprocentní podíl v jednom ze čtyř kontejnerových terminálů čínskému státnímu rejdařství Cosco. Obchod se vyjednává už několik let.

„Hamburský přístav je s Čínou velmi úzce propojený. Číňané jsou dlouholetým partnerem. Třicet procent veškerého zboží v Německu, které se přiváží z Číny nebo do ní vyváží, prochází hamburským přístavem,“ vypočítává šéfka představenstva hamburského přístavu Angela Titzrath.

Doplatíme na to jako na ruský plyn, varuje Habeck

Obchod s Číňany podepsalo vedení přístavu loni v září. Německá vláda ho může vetovat, pokud bude chtít. Několik ministerstev je zásadně proti prodeji, hlavně v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Být závislý na zemích, které toho mohou zneužít pro své zájmy, je podle nich nebezpečné.

„Že nás pak chtějí vydírat, není jenom abstraktní fenomén. Stejně jako v případě plynu u Ruska je to realitou tohoto světa. Neměli bychom tyto chyby opakovat,“ žádá spolkový ministr hospodářství Robert Habeck.

Hamburský přístav
Zdroj: hamburk/přístav/německo/Cathrin Mueller

Neprodáváme celý přístav, uklidňuje Scholz

Proti obchodu jsou i německé tajné služby. Závislost na Číně je podle nich hrozba. Rozhodující slovo má kancléř Olaf Scholz, který byl do roku 2018 starostou Hamburku. S čínským koncernem Cosco udržoval dobré vztahy.

Na začátku listopadu se chystá Scholz do Číny na státní návštěvu. V obchodu velké nebezpečí nevidí: „Nejde o prodej celého přístavu jako třeba v Zeebrugge nebo Piraeu. Jde nanejvýš o podíl a účast v jednom z terminálů, jako je tomu v některých západoevropských přístavech. Je tu ale mnoho otázek, které se musí vyjasnit.“

Spolková vláda se musí vyjádřit do konce října. Buď obchod zrušit, nebo prodloužit lhůtu, kterou má na rozhodnutí. Pokud neudělá nic, stane se Čína od listopadu spolumajitelem hamburského přístavu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Hlasy se po uzavření volebních místností stále ještě sčítají.
05:50Aktualizovánopřed 2 mminutami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
19:38Aktualizovánopřed 2 mminutami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Zároveň se vyslovili pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking, informují tiskové agentury.
14:04Aktualizovánopřed 17 mminutami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dvanáct zemí vyjádřilo ve Varšavě podporu Ukrajině, Maďarsko bylo proti

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře v úterý dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace summitu Iniciativy Trojmoří věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda je vůči Moskvě vstřícná. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu prohlásil, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se o své zkušenosti podělit.
11:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německá prokuratura obvinila ze špionáže bývalého spolupracovníka politika AfD

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu, informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo, kterého policie před rokem zadržela.
16:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové vrátili tělo ukrajinské novinářky se stopami mučení a chybějícími orgány

Tělo ukrajinské novinářky Viktorije Roščynové, která zemřela v ruském zajetí, vykazuje známky mučení, vyplývá z informací ukrajinské prokuratury. O případu sedmadvacetileté reportérky, která v roce 2023 zmizela na Rusy okupovaném území a zemřela za nejasných okolností, informuje několik médií. Společně se pokusila rekonstruovat události vedoucí k novinářčině zajetí, její další osud i okolnosti její smrti.
před 3 hhodinami

Dachau prošly statisíce vězňů, mnoho mučitelů uteklo

Před osmdesáti lety byl osvobozen jeden z posledních tehdy ještě fungujících nacistických koncentračních táborů Dachau. Za dvanáct let existence prošlo vyhlazovacím zařízením nejméně dvě stě tisíc lidí, přes čtyřicet tisíc z nich zahynulo. Tábor byl prvním svého druhu určený původně pro politické vězně nacistů. Zařízením prošly také téměř tři tisíce evropských katolických duchovních, připomněl historik z Masarykova ústavu Akademie věd Michal Pehr.
před 4 hhodinami
Načítání...