Turecko se stalo důležitým útočištěm pro Rusy, kteří prchli z domoviny

10 minut
Horizont ČT24: Rusové v Turecku
Zdroj: ČT24

Od spuštění invaze na Ukrajinu opustilo Rusko na osm set tisíc lidí, z toho po vyhlášení mobilizace to bylo odhadem až tři sta tisíc mužů. Velká část z nich míří do Turecka, které je pro některé z nich jen přestupní stanicí, ale mnozí si ho rovnou vybrali jako cílovou destinaci.

Proti válce a na podporu Ukrajiny se v Istanbulu konal nepočetný protest. Na něm vykřikoval hesla proti ruskému režimu i osmatřicetiletý Maxim. Z domova emigroval, aby nemusel narukovat. Odmítá ale, že by to dělal jen kvůli vlastnímu bezpečí. Proti invazi vystupoval už dřív.

„Účastnil jsem se protestních pochodů v Moskvě. Nebyl jsem potichu. Vyjadřoval jsem se na internetu i v běžném životě. Dokonce jsem poslal nějaké peníze na vyzbrojení ukrajinské armády. Mobilizace pro mě ale byla pověstnou poslední kapkou. Nikdy nepůjdu bojovat proti Ukrajincům,“ řekl ruský emigrant v Turecku Maxim Bocharov.

Mezi prchajícími mladými Rusy je Maxim výjimka. Mnozí otevřeně přiznávají, že se rozhodli uprchnout, až když jim osobně začal hrozit povolávací rozkaz. Do té doby je válka  vlastně nezajímala, stejně jako videoblogera Nikiho Prošina.

Do Ruska se dlouho nepodívají

„Minulý týden všechno změnil pro mě a stovky tisíc dalších, kteří se rozhodli odejít z Ruska. Hlavním důvodem a převažující motivací je vyhnout se osobnímu nebezpečí, které představuje povolávací rozkaz do ruské armády,“ uvedl ruský emigrant v Turecku Prošin.

Jemu i mnohým dalším je jasné, že se do Ruska dlouho nepodívají. Jako zběhům jim hrozí patnáct let vězení nebo cesta rovnou na frontu. Zájem o emigraci je přesto podle dobrovolníků, kteří Rusům v Turecku pomáhají, obrovský. Ne každý ale projde přes kontrolu na hranici. Ti, kterým se to povede, pak řeší, za co budou v cizině žít.

Je dost těžké vycestovat, když nemůžete použít svůj bankovní účet, upozorňuje koordinátorka pomoci emigrujícím Rusům v Istanbulu Eva Rapoportová. „V Rusku se také kvůli vnitřním omezením složitě dostanete k zahraničním měnám,“ dodává. 

V Turecku se hned po invazi vytvořila protiváleční skupina exulantů. Právě tady ruský raper Oxxxymiron uspořádal první koncert, kde vybíral peníze pro uprchlíky z Ukrajiny. Třeba i písní plnou odkazů na díla Vladimira Sorokina, autora Dne opričníka.

Výjimečná pozice Erdogana

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dává v současné situaci najevo své výjimečné postavení. Jeho země je v NATO, ale zároveň má úzké vztahy s Moskvou. Z Turecka na Ukrajinu míří drony Bayraktar a prezidentova manželka Emine se objímá s Olenou Zelenskou, která v Istanbulu pokřtila novou korvetu pro ukrajinské námořnictvo.

Hlava tureckého státu přitom kritizuje protiruské sankce a hrozí zablokováním vstupu skandinávských zemí do Severoatlantické aliance. „Bedlivě sledujeme, zda Švédsko a Finsko splní své sliby. Finální rozhodnutí pak učiní jménem našeho národa parlament,“ řekl Erdogan. 

Poté, co Finsko, Polsko a pobaltské státy uzavřely své hranice pro Rusy s turistickými vízy, stalo se Turecko navíc důležitým přestupním uzlem. Právě přes jeho letiště vede cesta do schengenských zemí, které občanům Ruské federace dál umožňují vstup.

Zpravodaj ČT na Ukrajině Václav Černohorský řekl, že z pohledu tureckých úřadů nejsou žádné legální překážky pro to, aby kdokoliv z Ruska, kdo má pas a letenku, mohl odcestovat do Turecka. A zde pobýt po dobu platnosti turistického víza. Jsou zde navíc i možnosti si legálně vízum prodloužit, například nákupem nemovitosti je možné získat turecký pas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 2 mminutami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 1 hhodinou

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 3 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 3 hhodinami

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 4 hhodinami
Načítání...