Obří větrný park Hornsea Two u britského pobřeží je v plném provozu. Zhruba rok bude největší na světě

U britského pobřeží byla spuštěna nová větrná elektrárna Hornsea Two, kterou tvoří až 165 větrných turbín. Dokáží napájet více než 1,3 milionu domácností. Větrný park se tak stal největším na světě. Toto prvenství mu ale zřejmě moc dlouho nevydrží, protože už za rok má začít fungovat mnohem větší elektrárna v Severním moři, která by měla zvládnout napájet až šest milionů domácností.

Park se má rozšířit ještě o další dva projekty – Hornsea III a Hornsea IV. „Celá oblast bude disponovat výkonem pěti tisíc megawattů, což odpovídá výkonu obou českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany včetně nově plánovaného bloku v Dukovanech. Ten výkon je opravdu enormní,“ uvedl Lukáš Radil z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Kolik turbín nakonec v rámci všech čtyř větrných parků bude, je podle Radila otázkou. „V projektu Hornsea I byly instalovány turbíny s nižším výkonem asi sedm megawattů na jeden kus s tím, že postupem času výrobci přicházejí s novými modely. Právě pro Hornsea II byly plánované už osmimegawattové stroje, proto se snížil i celkový počet stožárů,“ upřesnil. V dalších plánovaných elektrárnách se počítá s ještě nižším počtem turbín, ale s větším výkonem. Bude to znamenat i snížení nákladů. 

Stavba Hornsea Two trvala pět let. „První smlouva byla podepsána v roce 2017, a to přímo se státní firmou, která garantovala výkupní ceny na patnáct let,“ uvedl Radil a přiblížil, že ve Velké Británii systém funguje tak, že je zafixovaná cena elektrické energie, a zároveň se prodává na burze. „Pokud bude burzovní cena nižší než váš kontrakt, dostanete to zaplaceno od státu. Pokud bude vyšší, přebytky dáváte naopak státu,“ dodal. 

Projekt elektrárny Hornsea II získal v roce 2017 garantovanou cenu 63,61 eur na megawatthodinu (MWh) plus inflační doložka. „To znamená, že při dnešních cenách bychom se bavili někde v oblasti mezi sedmdesáti až osmdesáti eury za MWh. Když to srovnáme se současnou cenou na burze, kdy je to nějakých 500 eur, tak se ta cena zdá být až překvapivě nízká,“ komentoval Radil. 

Život na moři mezi turbínami

Radil upozornil, že servis takových elektráren na moři není jednoduchý, ke každé jednotce je totiž nutné připlout lodí. „Zaměstnanci na těch lodích dokonce žijí po celý rok, případně se střídají po čtvrtletích, a neustále objíždějí tyto větrné elektrárny. Navíc při tomto počtu mají opravdu práce na celý rok,“ uvedl. 

Životnost jedné turbíny při pravidelném servisu se uvádí zhruba dvacet let, díky moderním technologiím je však možné živostnost prodloužit na 25 až 30 let. V takovém prostředí jsou nejvíc namáhány hlavně lopatky elektráren. „Severní moře je hodně větrná oblast. Energie kapky, která dopadne na list, je poměrně vysoká. Můžou nám tam vznikat tříštivé zlomeniny toho listu. Čili největší část servisních úkonů je slaňování ze stožárů až k listům,“ uvedl Radil. Podle něj je ale možné využívat na jejich kontrolu i drony. 

I přes náročnost údržby má výstavba větrných parků na moři podle Radila velké přednosti. „Netrápí nás hluk, máme trvalý vítr. Na druhou stranu je ale konstrukce a složitost elektrárny skutečně vhodná jen do mělčích oblastí. Německo, Dánsko, Nizozemsko, Anglie nebo Irsko na tuto technologii velmi spoléhají,“ konstatoval na závěr. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí šestnáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně šestnáct lidí. Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ještě dříve během dne oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy.
08:35Aktualizovánopřed 17 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 27 mminutami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Walze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit. Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 43 mminutami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 51 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 4 hhodinami
Načítání...