Rusům hraje u finských vodopádů ukrajinská hymna. Všichni Putina nepodporujeme, hájí se turista

Dav lidí se shromažďuje ve východofinském městě Imatra, aby mohl z mostu sledovat velkolepou podívanou, stejnojmenný vodopád. Ve stejný čas každý den tam pouští pro potěchu turistů vodu starým korytem řeky s kaskádami. Pohled na divokou vodu je doprovázen hudbou finského skladatele Jeana Sibelia. Atrakci si oblíbili zejména ruští turisté, místo v roce 1772 navštívila i panovnice Kateřina Veliká. Od konce července ale návštěva Rusům poněkud zhořkla. Imatra totiž na začátku každé exhibice pouští ukrajinskou hymnu, na protest proti invazi na Ukrajinu, píše agentura AFP.

Rovněž v nedalekém městě Lappeenranta hraje každý večer ukrajinská hymna u budovy radnice, nedaleko obchodních center oblíbených ruskými turisty. „Cílem je vyjádřit silnou podporu Ukrajině a odsoudit agresi a válku,“ řekl agentuře AFP místní starosta Kimmo Jarva.

Mnoho Rusů navštěvuje Lappeenrantu, aby si nakoupili oblečení či kosmetiku. Na mnoha projíždějících autech jsou vidět ruské poznávací značky. V souvislosti s válkou ale nejsou mnozí obyvatelé Finska z takových návštěvníků příliš nadšeni.

Finsko, které s Ruskem sdílí třináct set kilometrů dlouhou východní hranici, navíc plánuje omezit vydávání turistických víz ruským občanům. Podle průzkumu finské televize Yle z minulého týdne podporuje omezení ruských turistických víz osmapadesát procent Finů.

„Je to špatná zpráva pro Rusy, kteří milují Finsko,“ stěžuje si čtyřiačtyřicetiletý ruský turista Mark, který k vodopádům dorazil i s rodinou. „Finské vládě ale rozumíme,“ dodal. Zdůraznil, že existují také Rusové, kterým se válka nelíbí. „Ne všichni Rusové podporují Putina. Vláda, ale i obyčejní lidé by to měli pochopit,“ argumentoval.

Finsko zůstává tranzitní zemí do EU

„Podle mého názoru by to měli omezit velmi tvrdě. Nevidím jiný způsob, jak přinutit ruské politiky, aby se zamysleli,“ navrhuje jeden z místních obyvatel, sedmapadesátiletý Antero Ahtiainen. Přesto, že nemá nic proti turistům, se jeho vztah k Rusům změnil.

V reakci na nespokojenost obyvatel finská diplomacie před pár dny představila plán na omezení vydávání turistických víz Rusům. Severská země přitom zůstává jediným členským státem EU sousedícím s Ruskem, který dosud žádné restrikce nezavedl.

Vzhledem k tomu, že byly pozastaveny veškeré lety z Ruska do EU, Finsko zůstává jedinou tranzitní zemí, odkud se mnoho Rusů dostává dále do Evropy. „Mnozí to vidí jako obcházení sankčního režimu,“ komentoval finský ministr zahraničí Pekka Haavisto.

I když schengenský režim a finské zákony neumožňují zavést přímý zákaz udílení víz na základě státní příslušnosti, Finsko může redukovat počet udělených víz z jiného důvodu. „Pokud jde o kategorii cestovního ruchu, můžeme omezit to, o kolik víz lze za den požádat,“ navrhl Haavisto, který věří, že konečné rozhodnutí bude přijato do konce srpna.

Přeshraniční rodinné vazby

Ačkoli nejsou nyní Finové z ruských návštěvníků nadšení, lidé na obou stranách hranice žili vždy tradičně ve velmi úzkém kontaktu. „V Petrohradě má mnoho lidí babičky a dědečky z Finska, jako moje žena,“ vysvětluje ruský turista Mark a dodává, že Finsko navštěvují každý rok.

Ruští turisté jsou rovněž nezbytných zdrojem příjmů pro mnohá finská příhraniční města. Poté, co Rusko 15. července zrušilo cestovní omezení související s covidem-19, počet ruských turistů mířících do Finska neustále roste. Jejich počty jsou nicméně stále hluboko pod úrovní před pandemií. V červenci hranici překročilo 230 tisíc Rusů, v červnu jich bylo 125 tisíc.

„Samozřejmě, že když nepřijedou ruští turisté, podniky přijdou o své příjmy, což není dobré,“ přiznává starosta Jarva. Omezení turistických víz má ale podle něj silnou podporu. „Musíme si vybrat. Stojíme ale za Ukrajinou,“ je rozhodnutý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Neshody v dohodě o příměří jsou vyřešeny, zní z Izraele

Poslední neshody v dohodě o příměří v Pásmu Gazy byly vyřešeny. Izraelská vláda ji bude schvalovat v pátek, píší izraelská i americká média s odvoláním na své zdroje. Úřad premiéra židovského státu Benjamina Netanjahua přitom ještě ve čtvrtek ráno informoval, že teroristické hnutí Hamás ustupuje od některých částí dohody a na poslední chvíli vytváří krizi při její finalizaci. Vysoký představitel Hamásu ale reagoval, že uskupení je odhodláno dohodu dodržet. Pokud ji koaliční kabinet Netanjahua potvrdí, měla by v neděli vstoupit v platnost první fáze klidu zbraní.
07:38Aktualizovánopřed 25 mminutami

Starmer a Zelenskyj podepsali dohodu o stoletém partnerství

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsali v Kyjevě dohodu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Londýn se bude plně angažovat na zajištění bezpečnosti Ukrajiny, řekl Starmer na společné tiskové konferenci se Zelenským. Podle Starmera rozhovory na toto téma budou pokračovat v následujících měsících. Starmer se na svou první cestu do Kyjeva, kde ve čtvrtek dopoledne zněly sirény a výbuchy, vydal jen několik dnů před nástupem zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do Bílého domu.
06:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po útoku na gymnáziu na Slovensku jsou hlášeni dva mrtví

U gymnázia ve Spišské Staré Vsi na východě Slovenska zasahují sanitky kvůli útoku žáka s nožem, informují slovenská média. Jsou hlášeni dva mrtví a další ranění, uvedla mluvčí střediska záchranné služby. Policie podezřelého zadržela.
13:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Thajský Phuket se potýká s náporem turistů. A také odpadků

Mezi cestovateli a turisty velmi populární thajský ostrov Phuket, známý především svými nedotčenými plážemi, zápasí s nadměrným množstvím odpadků. Důsledky rychle se rozrůstajícího stejnojmenného města a nadměrného turismu jsou pozorovatelné i pod azurovou hladinou Andamanského moře. Stejně tak se rychle rozrůstá i jediná skládka, kde skončí za jediný den i více než tisíc tun odpadu. Stavební boom i nápor lidí z celého světa pociťují především místní.
před 5 hhodinami

Raketa New Glenn po několika odkladech odstartovala

Raketa New Glenn americké kosmické společnosti Blue Origin ve čtvrtek po několika odkladech úspěšně odstartovala z floridského mysu Canaveral k prvnímu letu do vesmíru. Prvnímu stupni nosné rakety se několik minut po startu nepodařilo přistát na plošině Jacklyn v Atlantiku, jak bylo původně plánováno. Společnost však zdůraznila, že základním cílem bylo, aby testovací družice dosáhla oběžné dráhy.
08:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Musk je „zkušený manipulátor“, míní o miliardářově vlivu odborník

Čína zvažuje, že by provoz sociální sítě TikTok v USA mohl převzít miliardář Elon Musk, informovala s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Podle ní by k tomu mohl Peking přistoupit, pokud by Nejvyšší soud USA neodložil platnost zákona zakazujícího činnost čínské sociální sítě. Musk zároveň bude členem nastupující prezidentské administrativy Donalda Trumpa a navazuje kontakty s evropskými stranami, které lze označit jako krajně pravicové. O jeho vlivu v pořadu 90′ ČT24 diskutovali programátor umělé inteligence Tomáš Mikolov z Českého vysokého učení technického v Praze a politolog Jiří Pehe z New York University.
před 7 hhodinami

Rusko nutí rodiny ukrajinských válečných zajatců do sabotáží

Obvinění ukrajinských úřadů, že Rusko zachází s ukrajinskými válečnými zajatci v rozporu s mezinárodním právem, potvrzují i mezinárodní organizace. Ukazuje se ale, že Moskva jde ve své bezohlednosti ještě dál. Terčem vydírání se stávají i rodiny ukrajinských zajatců, které Rusové nutí ke špionáži nebo dokonce sabotážím.
před 12 hhodinami

V USA vzniká oligarchie, ohrožuje demokracii, prohlásil Biden

Americký prezident Joe Biden ve svém závěrečném projevu k národu varoval před koncentrací moci v rukou několika bohatých lidí. Ve Spojených státech podle něho vzniká oligarchie, která znamená ohrožení demokracie, práv a svobod. Upozornil na to, že Američané jsou pod stále větším vlivem dezinformací.
před 12 hhodinami
Načítání...