Rusko nutí rodiny ukrajinských válečných zajatců do sabotáží

4 minuty
Horizont ČT24: Ruské pokusy vyvolávat sabotáže
Zdroj: ČT24

Obvinění ukrajinských úřadů, že Rusko zachází s ukrajinskými válečnými zajatci v rozporu s mezinárodním právem, potvrzují i mezinárodní organizace. Ukazuje se ale, že Moskva jde ve své bezohlednosti ještě dál. Terčem vydírání se stávají i rodiny ukrajinských zajatců, které Rusové nutí ke špionáži nebo dokonce sabotážím.

Hybridní taktiku Rusů popsala paní Světlana. Jejího manžela Dimu, ukrajinského frontového medika, zajaly zhruba na dva roky ruské jednotky, k ženě a čtyřletému synovi Vovkovi se vrátil před čtvrt rokem. V době, kdy byl Dima v rukou Rusů, se ozval Světlaně neznámý muž a ukrajinsky s ruským přízvukem nabízel, že může jejímu manželovi ulehčit ve vězení a dokonce zařídit jeho předčasné propuštění.

„Nabídl mi: jestli chceš, aby se tvůj manžel vrátil domů dřív, můžu ti pomoct. Ale budeš muset něco udělat,“ popsala. Muž, který se představil jen jako Dmitrij, pak chtěl po Světlaně, aby podnikla žhářský útok na vojenský objekt nebo na železnici.

Světlana se ale držela instrukcí, které rodinám zajatců obvykle dávají ukrajinské úřady. V případě, že je osloví ruský agent, mají získat co nejvíce času a celou komunikaci zaznamenat. Dmitrij postupně ztrácel trpělivost a začal vyhrožovat.

„Že můžou mého muže zabít, že ho nikdy znovu neuvidím. A že, pokud tomu nerozumím, že ví, kde žijeme...“ nastínila. Světlana podle vlastních slov ale nikdy neustoupila.

Rusko kontaktuje až polovinu rodin

Podle ukrajinských úřadů není takový scénář ničím neobvyklým. „Může to destabilizovat jednotu ukrajinské společnosti. Takže je to hlavní potíž. A samozřejmě v případě, že se někdo chystá sdílet například umístění protiletecké obrany. To je pro nás velký problém,“ uvedl Petro Jacenko z Úřadu pro záležitosti válečných zajatců.

Podle Kyjeva Rusko kontaktuje blízké až poloviny všech ukrajinských válečných zajatců. Britská BBC, která se kauzou zabývala, oslovila i ruské úřady. Moskva ale obvinění označila za nepodložená a obvinila ukrajinskou stranu ze stejné strategie.

Ukrajina počty svých zajatých vojáků nezveřejňuje, ale celkový odhad hovoří zhruba o osmi tisících. Rusko s nimi pak podle dostupných informací často zachází v rozporu s mezinárodním právem i ženevskými konvencemi. Mimo jiné zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zveřejněná na podzim 2024 hovoří o systematickém týrání ukrajinských zajatců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na sever Pásma Gazy se vrátily stovky tisíc obyvatel

Izrael začal pouštět Palestince vyhnané válkou zpět na sever Pásma Gazy. K večeru se tam vrátily již stovky tisíc lidí. Informují o tom agentury AP a AFP. Krok předpokládá dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, jeho realizaci však v posledních dnech bránil spor kolem propouštění rukojmí. Hamás v pondělí předal Izraeli seznam, podle kterého je z 33 rukojmí určených k propuštění naživu 25.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Irský prezident u výročí osvobození Osvětimi zmínil dění v Pásmu Gazy. Hosté odcházeli

Ve svém projevu k 80. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi irský prezident Michael D. Higgins připomněl i aktuální dění v Pásmu Gazy. Někteří hosté se kvůli tomu obrátili k hlavě státu zády. Část z nich pořadatelé vyvedli. Kritice za své postoje Higgins nečelil poprvé. Podle něj současná izraelská vláda porušuje mezinárodní právo i suverenitu sousedních zemí. „Opakoval antisemitské lži a propagandu Hamásu na memoriálu holocaustu, načež odtamtud vyvedli Židy, potomky těch, kteří holocaust přežili. Jaký ohavný člověk. Jaká zvrácená politika,“ napsal na síti X izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Fico: Čeští politici zasahují do záležitostí Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) tvrdí, že čeští politici zasahují do záležitostí Slovenska. Prohlásil, že výpady vůči němu mají sloužit k pošpinění expremiéra Andreje Babiše (ANO). Zároveň navrhl, aby právo Evropské unie a mezinárodní smlouvy ohledně kulturně etických otázek už neměly přednost před slovenskou ústavou. Zopakoval, že do ústavy chce doplnit rovněž ustanovení, že země uznává jen dvě pohlaví. Změny zdůvodnil snahou vytvořit hráz proti progresivismu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Myslela jsem, že smrt židovských dětí je normální, vzpomínala v Osvětimi přeživší

V polském městě Osvětim se v pondělí uskutečnil pietní akt k 80 letům od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Přímo u jeho brány zazněly vzpomínky na hrůzné osudy lidí, jejichž životy ukončila za druhé světové války nacistická vyhlazovací mašinerie. Účastníci ceremoniálu se shodli, že jde o jedno z posledních výročí, kdy mohou o tragédii holocaustu promluvit přímo přeživší Osvětimi.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Konžští povstalci vstoupili do dvoumilionové metropole

Prudké boje v pondělí pokračovaly ve východokonžském městě Goma u hranic s Rwandou mezi konžskými silami a bojovníky ozbrojené skupiny M23, kteří do města vstoupili předchozího dne. V centru Gomy se podle agentury AFP od rána ozývaly trvalé dělostřelecké detonace a intenzivní palba z ručních zbraní. Je obtížné určit, které části města padly do rukou M23 a rwandských vojáků a které zůstávají pod kontrolou konžské armády. Oblast je důležitá kvůli velkým zásobám nerostného bohatství, zejména coltanu důležitého při výrobě mobilních telefonů, notebooků, vojenského zařízení či jaderných reaktorů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Experti potvrdili peří v motorech jihokorejského letadla

Při vyšetřování nejhorší letecké katastrofy v historii Jižní Koreje, která připravila o život 179 lidí, experti potvrdili, že v obou motorech letounu našli ptačí krev a peří. Právě střet letadla Boeing 737-800 s hejnem ptáků tak měl stát na počátku prosincové tragédie. Předběžná zpráva, kterou předali Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, ale neodpovídá na otázku, proč stroj přistál bez vysunutého podvozku a proč černé skříňky nezaznamenaly poslední čtyři minuty před neštěstím.
před 6 hhodinami

Odchod izraelských vojáků z Libanonu se po dohodě prodlouží

Izrael a Libanon se dohodly, že lhůta, do kdy se mají izraelští vojáci stáhnout z jižního Libanonu, bude prodloužena až do 18. února. Stahování izraelských vojáků mělo původně skončit v neděli. Izraelská střelba proti lidem, kteří se druhým dnem pokoušeli dostat do pohraničních vesnic, si v pondělí vyžádala dva mrtvé a sedmnáct zraněných.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Osvětim je jen symbol. Honička na Židy začala mnohem dřív, říká pamětník

Osvětim je jen symbol, pronásledování Židů začalo mnohem dříve – pogromy mnohem, mnohem dříve, připomněl v Interview ČT24 sociolog a politolog Fedor Gál, který se narodil na konci druhé světové války v židovském ghettu v Terezíně. Vyrůstal na bratislavské periferii, kde slýchával, že je „židák“. V současnosti je podle něj antisemitismus opět na vzestupu. „Vinni jsou i ti, kteří ve vzdělávacím systému nedostatečně šiří poznání. Vinni jsou i ti, kteří dnes různými slovy dokáží kamuflovat latentní antisemitismus,“ řekl Gál.
před 7 hhodinami
Načítání...