Obvinění ukrajinských úřadů, že Rusko zachází s ukrajinskými válečnými zajatci v rozporu s mezinárodním právem, potvrzují i mezinárodní organizace. Ukazuje se ale, že Moskva jde ve své bezohlednosti ještě dál. Terčem vydírání se stávají i rodiny ukrajinských zajatců, které Rusové nutí ke špionáži nebo dokonce sabotážím.
Rusko nutí rodiny ukrajinských válečných zajatců do sabotáží
Hybridní taktiku Rusů popsala paní Světlana. Jejího manžela Dimu, ukrajinského frontového medika, zajaly zhruba na dva roky ruské jednotky, k ženě a čtyřletému synovi Vovkovi se vrátil před čtvrt rokem. V době, kdy byl Dima v rukou Rusů, se ozval Světlaně neznámý muž a ukrajinsky s ruským přízvukem nabízel, že může jejímu manželovi ulehčit ve vězení a dokonce zařídit jeho předčasné propuštění.
„Nabídl mi: jestli chceš, aby se tvůj manžel vrátil domů dřív, můžu ti pomoct. Ale budeš muset něco udělat,“ popsala. Muž, který se představil jen jako Dmitrij, pak chtěl po Světlaně, aby podnikla žhářský útok na vojenský objekt nebo na železnici.
Světlana se ale držela instrukcí, které rodinám zajatců obvykle dávají ukrajinské úřady. V případě, že je osloví ruský agent, mají získat co nejvíce času a celou komunikaci zaznamenat. Dmitrij postupně ztrácel trpělivost a začal vyhrožovat.
„Že můžou mého muže zabít, že ho nikdy znovu neuvidím. A že, pokud tomu nerozumím, že ví, kde žijeme...“ nastínila. Světlana podle vlastních slov ale nikdy neustoupila.
Rusko kontaktuje až polovinu rodin
Podle ukrajinských úřadů není takový scénář ničím neobvyklým. „Může to destabilizovat jednotu ukrajinské společnosti. Takže je to hlavní potíž. A samozřejmě v případě, že se někdo chystá sdílet například umístění protiletecké obrany. To je pro nás velký problém,“ uvedl Petro Jacenko z Úřadu pro záležitosti válečných zajatců.
Podle Kyjeva Rusko kontaktuje blízké až poloviny všech ukrajinských válečných zajatců. Britská BBC, která se kauzou zabývala, oslovila i ruské úřady. Moskva ale obvinění označila za nepodložená a obvinila ukrajinskou stranu ze stejné strategie.
Ukrajina počty svých zajatých vojáků nezveřejňuje, ale celkový odhad hovoří zhruba o osmi tisících. Rusko s nimi pak podle dostupných informací často zachází v rozporu s mezinárodním právem i ženevskými konvencemi. Mimo jiné zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zveřejněná na podzim 2024 hovoří o systematickém týrání ukrajinských zajatců.