V Británii kvůli stávce funguje jen pětina železničních spojů

V Británii zahájilo stávku na 40 tisíc železničářů z odborových organizací RMT a TSSA. Požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. V provozu je jen zhruba pětina spojů, napsala agentura Reuters. „Jsme více než kdy dřív odhodlaní dosáhnout zvýšení mezd, větších pracovních jistot a dobrých pracovních podmínek,“ řekl generální tajemník RMT Mich Lynch.

Čtyřiadvacetihodinová stávka přiměla provozovatele zcela uzavřít polovinu britské železniční sítě. Dopravní společnosti značně omezily jízdní řády a některé části země nyní nemají žádné vlakové spojení.

Společnost Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, vyzvala dojíždějící, aby dráhy využívali jen v nejnutnějších případech. Stávka přichází v době, kdy rodiny vyrážejí na letní dovolené a sportovní fanoušci na Hry Společenství (Commonwealth Games), které začínají ve čtvrtek v Birminghamu.

Jednání selhala

Středeční stávku oznámily odbory poté, co opět selhala jednání mezi nimi a zaměstnavateli. „Network Rail nijak nezlepšila svoji předchozí nabídku a přepravní společnosti nám také nenabídli nic nového,“ prohlásil Lynch.

RMT uvedla, že dostala nabídku čtyřprocentního navýšení mezd s možnými dalšími čtyřmi procenty příští rok, pokud budou zaměstnanci ochotní svolit ke změnám v pracovních smlouvách.

Sérii stávek nejen na železnici v Británii vyprovokovaly rostoucí životní náklady, jejichž růst převyšuje růst mezd. To vede k napětí v odborech poštovních služeb, zdravotnictví, v dopravě i soudnictví.

Odbory kritizují konzervativní vládu končícího premiéra Borise Johnsona, že zaměstnavatelům brání docílit dohody. Ministr dopravy Grant Shapps prohlásil, že odboroví předáci se „snaží co nejvíce narušit každodenní životy milionů tvrdě pracujících lidí“.

Konzervativní vláda minulý týden upravila zákon, aby bylo pro zaměstnavatele snazší dočasně najmout agenturní pracovníky, a zmírnit tak dopady stávek ve svých odvětvích. Na nutnosti snížit efektivitu stávek se shodují i dva konzervativní kandidáti na premiérský post, ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak.

Další stávky odbory plánují na sobotu, kdy budou protestovat strojvedoucí, a další tři dny stávek jsou v plánu v srpnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Vysoce postavený představitel teroristického hnutí Hamás Básim Naím uvedl, že izraelská reakce na americký návrh nesplňuje požadavky Hamásu, ale o věci se stále jedná. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 2 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 3 hhodinami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 4 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...