V Británii kvůli stávce funguje jen pětina železničních spojů

V Británii zahájilo stávku na 40 tisíc železničářů z odborových organizací RMT a TSSA. Požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. V provozu je jen zhruba pětina spojů, napsala agentura Reuters. „Jsme více než kdy dřív odhodlaní dosáhnout zvýšení mezd, větších pracovních jistot a dobrých pracovních podmínek,“ řekl generální tajemník RMT Mich Lynch.

Čtyřiadvacetihodinová stávka přiměla provozovatele zcela uzavřít polovinu britské železniční sítě. Dopravní společnosti značně omezily jízdní řády a některé části země nyní nemají žádné vlakové spojení.

Společnost Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, vyzvala dojíždějící, aby dráhy využívali jen v nejnutnějších případech. Stávka přichází v době, kdy rodiny vyrážejí na letní dovolené a sportovní fanoušci na Hry Společenství (Commonwealth Games), které začínají ve čtvrtek v Birminghamu.

Jednání selhala

Středeční stávku oznámily odbory poté, co opět selhala jednání mezi nimi a zaměstnavateli. „Network Rail nijak nezlepšila svoji předchozí nabídku a přepravní společnosti nám také nenabídli nic nového,“ prohlásil Lynch.

RMT uvedla, že dostala nabídku čtyřprocentního navýšení mezd s možnými dalšími čtyřmi procenty příští rok, pokud budou zaměstnanci ochotní svolit ke změnám v pracovních smlouvách.

Sérii stávek nejen na železnici v Británii vyprovokovaly rostoucí životní náklady, jejichž růst převyšuje růst mezd. To vede k napětí v odborech poštovních služeb, zdravotnictví, v dopravě i soudnictví.

Odbory kritizují konzervativní vládu končícího premiéra Borise Johnsona, že zaměstnavatelům brání docílit dohody. Ministr dopravy Grant Shapps prohlásil, že odboroví předáci se „snaží co nejvíce narušit každodenní životy milionů tvrdě pracujících lidí“.

Konzervativní vláda minulý týden upravila zákon, aby bylo pro zaměstnavatele snazší dočasně najmout agenturní pracovníky, a zmírnit tak dopady stávek ve svých odvětvích. Na nutnosti snížit efektivitu stávek se shodují i dva konzervativní kandidáti na premiérský post, ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak.

Další stávky odbory plánují na sobotu, kdy budou protestovat strojvedoucí, a další tři dny stávek jsou v plánu v srpnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Havárie letadla v Jižní Koreji má nejméně 174 obětí

Nejméně 174 lidí zahynulo, když letadlo se 175 cestujícími a šesti členy posádky při nouzovém přistání na mezinárodním letišti v jihokorejském Muanu pravděpodobně kvůli selhání podvozku nedokázalo zabrzdit, sjelo z přistávací dráhy a po nárazu do zdi explodovalo. Hasičům se zatím podařilo zachránit dvě osoby, je podle nich ale nepravděpodobné, že by neštěstí přežil kdokoliv jiný. Podle agentury AP je to jedna z nejhorších leteckých katastrof v historii asijské země.
06:20Aktualizovánopřed 17 mminutami

Kavelašvili složil prezidentský slib

V gruzínském parlamentu v neděli složil přísahu a byl inaugurován prezidentem kritik Západu Michail Kavelašvili, kterého do této role vybrali zákonodárci a regionální zastupitelé vládnoucí strany Gruzínský sen. Opozice volby bojkotovala. Dosavadní prezidentka Salome Zurabišviliová, kterou vybrali v přímé volbě Gruzínci, se v neděli podle agentur označila za jedinou legitimní hlavu státu, ale zároveň uvedla, že prezidentský palác opustí.
08:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Chorvaté vybírají hlavu státu

Chorvaté od nedělního rána rozhodují o svém příštím prezidentovi. Favoritem je nynější hlava státu Zoran Milanović, který usiluje o druhé pětileté období ve funkci, ukazují průzkumy. Je ale nepravděpodobné, že by uspěl hned v prvním kole, kde je k vítězství potřeba nadpoloviční většina hlasů. Druhé a rozhodující kolo je naplánované na 12. ledna.
před 2 hhodinami

Jednotná jízdenka v Německu podraží

Síťová jízdenka umožňující neomezené cestování veřejnou dopravou po celém Německu bude platit i v roce 2025. Její měsíční cena ale podraží ze 49 na 58 eur, tedy v přepočtu na 1500 korun. Silně dotovaná permanentka Deutschlandticket má za cíl zatraktivnit veřejnou a ekologickou dopravu.
před 4 hhodinami

Izraelsko-libanonská hranice zůstává zónou duchů

Návrat obyvatel na izraelsko-libanonskou hranici se i přes příměří odsouvá. Škody na obou jejích stranách jsou po válce mezi armádou židovského státu a teroristy z Hizballáhu příliš velké. Zatímco návrat Izraelců se kvůli rozsáhlé destrukci přesouvá na březen, v Libanonu ho umožní teprve odchod izraelských vojáků naplánovaný na konec ledna. Situaci v opuštěném pohraničí mapoval zpravodaj ČT David Borek.
před 14 hhodinami

Zelenskyj: Putin pověřil Fica otevřením energetické fronty proti Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil slovenského premiéra Roberta Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského vládce Vladimira Putina.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Protivládní protest v Gruzii nabral formu lidského řetězu

Tisíce Gruzínců v sobotu vytvořily v Tbilisi lidský řetěz na podporu členství své země v Evropské unii, napsala agentura AFP. Pokračovaly tak podle ní každodenní protivládní akce, které v kavkazské zemi začaly před měsícem, kdy stále více autoritářská vláda tvořená stranou Gruzínský sen rozhodla pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s EU.
před 16 hhodinami

Putin se omluvil za „tragický incident“ ázerbájdžánského letadla

Ruský vládce Vladimir Putin se v sobotu omluvil ázerbájdžánskému prezidentovi Ilhamu Alijevovi za „tragický incident“ osobního letadla společnosti Azerbaijan Airlines, k němuž došlo v ruském vzdušném prostoru. Putin naznačil, že letoun mohla poškodit ruská protivzdušná obrana, nepřiznal to ale přímo. Po pádu zahynulo nejméně 38 lidí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...