Izraelský parlament odhlasoval zákon o svém rozpuštění, dočasným premiérem bude Lapid

Horizont ČT24: Izrael čekají předčasné volby (zdroj: ČT24)

Izraelský parlament bude rozpuštěn. Předčasné volby se uskuteční 1. listopadu, do té doby povede vládu nynější ministr zahraničí Jair Lapid. Funkce se má ujmout o půlnoci tamního času. S dosavadním premiérem Naftalim Bennettem si už ale úřad předali. Předčasné listopadové volby budou od roku 2019 už páté.

Ve 120členném parlamentu prošel zákon o rozpuštění v poměru 92:0 hlasům. Koaliční Strana práce a strana Izrael je náš domov se ale hlasování zdržely, protože se nepodařilo odhlasovat i zákon, který by umožnil výstavbu metra v Tel Avivu. Rozhodnutí této otázky by byl velký úspěch končící koalice, čemuž chtěla opozice zabránit.

Hlasováním tak končí práci 24. izraelský parlament zvolený teprve loni. Do sestavení nového bude u moci Lapidova úřadující vláda.

Bennett už ve středu oznámil, že ve volbách kandidovat nebude. Politické strany musejí seznamy svých kandidátek do předčasných voleb dodat do 15. září.

Konec přišel po roce

Bennettova vláda se udržela u moci pouze rok a nastupovala jako kabinet, jemuž se podařilo ukončit dvanáctiletou vládu bývalého premiéra Benjamina Netanjahua. Složena byla ale z osmi názorově velmi odlišných stran. Na to v parlamentním projevu poukázal Netanjahu, když řekl, že končí koaliční experiment.

„Slibovali změnu a ozdravení, nepodařilo se jim to. To se stává, když dáte dohromady nepravou pravici a krajní levici. Jedinou alternativou jsme my – silná, stabilní, odpovědná nacionalistická vláda,“ řekl.

Předseda nyní už rozpuštěného parlamentu Mickey Levy řekl, že ve 24. parlamentu dosáhla nenávist nového maxima. „Byl to velmi složitý Kneset, polarizovaný, v němž se opozice stala koalicí a koalice opozicí,“ řekl. Připomenul ale, že se po třech letech neúspěchu podařilo schválit rozpočet a „nespočet zákonů důležitých pro veřejnost“.

Lapid bude i nadále řídit ministerstvo zahraničí. „Předávám vám posvátnou hůl a odpovědnost za stát Izrael. Doufám, že ho budete chránit,“ řekl Bennett Lapidovi při ceremonii, u níž byl personál úřadu premiéra a také manželky obou politiků.

„Jste dobrý člověk, byl jste výborný premiér a dobrý přítel. Uděláme to nejlepší pro židovský, demokratický stát, vše pro to, aby byl silný a vzkvétal, protože to je naše práce a přesahuje nás všechny,“ uvedl Lapid. Zavítal pak do jeruzalémského památníku obětem holocaustu Jad vašem a do rezidence prezidenta Jicchaka Herzoga.

Pokračování vleklé krize

Agentura AP situaci hodnotí jako prodloužení vleklé izraelské politické krize, jíž dominují Netanjahuovy korupční procesy. Čtvery předchozí volby skončily patovými výsledky a bylo po nich téměř nemožné sestavit vládu. Očekává se, že Lapid, který stojí v čele centristické strany Ješ Atid, povede kampaň jako představitel alternativy k další Netanjahuově vládě. Média také očekávají, že mu pomůže červencová návštěva amerického prezidenta Joea Bidena.

Lapidova strana je označována i jako liberální a levicová. Mezi její témata patří vypjatý sekularismus nebo důraz na menšiny včetně těch sexuálních. „Na rozdíl od tradiční levice Ješ atid nemá odborářskou nadstavbu,“ komentuje zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek. Zároveň kombinuje prvky tradiční i nové levice s pravicovými tématy a obrací se na široké spektrum voličů.

Podle průzkumů má nejvíc šancí Netanjahuův Likud a jeho spojenci, i když není jisté, že dosáhnou na nejméně 61 křesel potřebných k získání parlamentní většiny.

Netanjahu má podle Borka silnou a soudržnou podporu svého bloku, který ale nemá absolutní většinu v izraelské společnosti. „On má limit někde kolem šedesáti mandátů a většina je jednašedesát, čili naději na vítězství má. Uvidíme, jak bude vypadat kampaň, ve které se bude nepochybně snažit soustředit na sebe hlasy některých menších pravicových stran,“ říká zpravodaj.

Bennettova vláda ztratila většinu, když přišla o podporu několika poslanců koaličních stran, a poslední ranou pro ni byl neschválený zákon poskytující právní rámec židovským osadám na palestinském Západním břehu Jordánu. Pravidelně se obnovuje a jeho schvalování bývá rutina. Bez něj by se osadníci ocitli v právním vakuu. Po rozpuštění parlamentu se jeho platnost automaticky prodlužuje do sestavení nové vlády.