Papež podpořil ukrajinský lid, řekl po audienci Fiala. Františka pozval do Česka

9 minut
Brífink premiéra Fialy po setkání s papežem Františkem
Zdroj: ČT24

Velkou podporu ukrajinskému lidu a jeho nynějšímu zápasu vyjádřil papež František při přijetí českého premiéra Petra Fialy (ODS). Šéf české vlády to řekl ve Vatikánu poté, co opustil Apoštolský palác, kde s hlavou katolické církve strávil přibližně hodinu. Audience byla pro předsedu vlády podle jeho vlastního vyjádření „obrovská čest“. Papeže Fiala pozval k návštěvě České republiky. Ačkoliv je podle něj na reakci Vatikánu ještě brzy, premiér věří, že František přijede, pokud mu to dovolí zdravotní stav a bude k tomu mít příležitost. Podle Vatikánu rozhovory ukázaly dobrý stav vzájemných vztahů i vůli je dále zlepšit.

Část setkání papež a český premiér věnovali ruské agresi na Ukrajině a osudu Ukrajinců, z nichž mnozí nalezli útočiště v evropských zemích, včetně České republiky. „Papež vyjádřil opravdu velkou podporu ukrajinskému lidu a jeho spravedlivému zápasu. Myslím si, že je pro nás důležité, abychom mysleli na utrpení Ukrajinců a pomáhali jim všemi prostředky, které máme,“ prohlásil ve Vatikánu český premiér.

Papež si podle Fialy „jasně uvědomuje nespravedlnost ruské agrese“, na žádné vzájemné rozpory ohledně pohledu na situaci na Ukrajině prý během debaty s Františkem nenarazili.

Fiala, který papeži jako dar kromě jiného přivezl také ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru, podle svých slov při setkání s Františkem připomněl veškerou podporu, kterou Ukrajině Česko poskytuje v humanitární i vojenské oblasti.

Papežova návštěva na Ukrajině, o níž se opakovaně uvažuje, by podle českého premiéra měla význam. „Aniž bych chtěl interpretovat názory papeže Františka, tak si myslím, že by to bylo jeho přáním. Ale musí pro to být podmínky, včetně zdravotních,“ řekl Fiala.

Jednání o česko-vatikánské smlouvě

Předseda české vlády jednal také s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem, hlavním tématem rozhovoru byla rovněž Ukrajina, ale také vzájemné vztahy Česka a Vatikánu. „Pořád před námi leží neuzavřená smlouva, která se připravuje už řadu let nebo desetiletí,“ řekl Fiala. Podle něj chce jeho vláda tuto záležitost uzavřít.

Podle Vatikánu rozhovory na státním sekretariátu ukázaly dobrý stav vzájemných stavů. „Ukázalo se také přání konsolidovat a dále rozšířit spolupráci,“ uvedl Vatikán.

Fiala už před cestou do Říma řekl, že návštěva má politický a společenský význam a že chce pomoci posunout smluvní vztahy mezi Českem a Vatikánem.

Kromě toho ale má pro premiéra audience i ryze soukromý a duchovní rozměr, protože ji jako věřící považuje za mimořádnou příležitost osobně hovořit s hlavou katolické církve. „Mám za sebou krásné zážitky. Audience u papeže Františka pro mě byla obrovská čest. Velice oceňuji papežův morální postoj a podporu lidských práv, svobody vyznání a podporu utlačovaných lidí,“ uvedl po schůzce šéf české vlády na Twitteru.

Návštěvu Říma a Vatikánu premiér zakončil v české papežské koleji Nepomucenum. Hovořil tam s českými krajany a českými církevními představiteli ve Vatikánu.

Smlouvu o vzájemných vztazích se nepodařilo ratifikovat

Historik a publicista Jaroslav Šebek před návštěvou uvedl, že se zřejmě bude diskutovat i o tom, v jaké podobě a jestli vůbec se bude smlouva Česka s Vatikánem přijímat. Smlouva byla podepsána už v roce 2002, ale ratifikoval ji jen Senát, nikoliv Poslanecká sněmovna. 

„Politická vůle chyběla při ratifikaci v Poslanecké sněmovně a ta situace se příliš nezměnila. Velmi ostře se proti smlouvě vymezovaly třeba i strany jako sociální demokracie, která byla součástí předchozích vlád, a velká vůle posouvat tento problém nebyla asi ani v případě ANO,“ uvedl Šebek s tím, že šéf ANO Andrej Babiš za dobu vykonávání funkce premiéra Vatikán nikdy nenavštívil, což je mezi českými premiéry výjimka.

„Česká republika je v tomto ohledu do značné míry raritou coby země, kde má katolická církev významné zastoupení, ovšem nemá zároveň tuto základní smlouvu, která by určovala rámec společných vztahů,“ dodal k neexistenci kontraktu o vzájemných vztazích zpravodaj ČT Martin Jonáš.

V souvislosti s Ukrajinou jak Šebek, tak Jonáš připomněli, že papežovy názory se od českého postoje v této otázce často liší, František se například staví proti dodávkám zbraní Kyjevu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 5 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 9 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 9 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...