The Guardian: Severoirské volby zintenzivní debatu o jednotném Irsku

Výsledky severoirských parlamentních voleb přinesly podle listu The Guardian „seismickou“ změnu a povedou k intenzivnější debatě o možném sjednocení Irského ostrova. V hlasování v téměř dvoumilionovém regionu poprvé zvítězila republikánská nacionalistická strana Sinn Féin, která prosazuje ukončení svazku Severního Irska a Velké Británie.

Katolická Sinn Féin získala 27 z 90 křesel. Její hlavní soupeř, Demokratická unionistická strana (DUP), si jich připsala 25. Podle The Guardian je to dramatická změna, protože se dlouho počítalo s tím, že v Severním Irsku bude trvalá většina pro svazek s Velkou Británií.

„Strana (Sinn Féin) usiluje o zrušení útvaru, který považuje za nelegitimní, a vyhýbá se používání termínu Severní Irsko, místo kterého mluví o 'Severu',“ připomíná list, podle něhož Sinn Féin představuje existenciální výzvu pro Spojené království. Dokládá to i vyjádření Michelle O'Neillové (Sinn Féin), která teď podle všeho stane v čele nové exekutivy. Po oznámení volebních výsledků prohlásila, že nastal čas na „zdravou debatu“ o směřování ke sjednocenému Irsku.

The Guardian slova politiků Sinn Féin považuje za jasnou zprávu pro britského premiéra Borise Johnsona, že referendum o sjednocení Irska a Severního Irska je na pořadu dne. I když pro něj podle dosavadních průzkumů v Severním Irsku není většina, Sinn Féin věří, že by se to během pěti až deseti let mohlo změnit.

Podle velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila letitý konflikt v Severním Irsku, by mělo být referendum vyhlášeno, pokud se bude zdát, že většina obyvatel chce sjednocené Irsko.

Vítězství Sinn Féin, která se právě na základě mírové dohody už léta podílí na severoirské exekutivě, ale rezonuje i za hranicemi irského ostrova. Jednou z prvních gratulantek byla skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která rovněž vede kampaň za odtržení od Spojeného království. Na Twitteru její vítězství označila za „skutečně historický výsledek“.

Severní Irsko teď čeká dost možná složité vyjednávání o příští vládě. Výrazně ho komplikuje otázka takzvaného severoirského protokolu, kvůli kterému Severní Irsko částečně ztratilo dosavadní pevná pouta s Velkou Británií protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU. Lídr DUP Jeffrey Donaldson se už nechal slyšet, že nevstoupí do nové vlády, dokud se Londýn s protokolem „nevypořádá“.

„To by ochromilo Stormont, který by musela řídit úřednická správa,“ míní The Guardian. „Očekává se, že patová situace potrvá týdny, ne-li měsíce, a možná povede k novým volbám,“ odhaduje list.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽIVĚ: Brífink prezidenta Pavla po bezpečnostní konferenci v Mnichově

Evropa musí být součástí jednání o míru na Ukrajině, musí si ale předtím sama definovat společnou pozici, kterou zkoordinuje s Ukrajinou a USA, uvedl na Mnichovské bezpečnostní konferenci český prezident Petr Pavel. Berlín podle německého kancléře Olafa Scholze nepodpoří mírové podmínky, které by byly Kyjevu nadiktované. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že nastal čas na vytvoření evropské armády.
10:40Aktualizovánopřed 13 mminutami

V Srbsku připravili demonstrace odpůrci i stoupenci vlády

V Srbsku pořádají u příležitosti Dne státnosti na oddělených místech své demonstrace odpůrci i stoupenci vlády prezidenta Aleksandara Vučiče. Série protivládních protestů přišla po loňské tragédii u nádraží v Novém Sadu.
před 14 mminutami

Palestinští teroristé propustili tři rukojmí, Izrael přes tři sta vězňů

Palestinské teroristické hnutí Hamás předalo ve městě Chán Júnis představitelům Červeného kříže další tři izraelská rukojmí. Všichni tři muži jsou již na území židovského státu, kde se podrobili lékařské prohlídce a setkali se s příbuznými. Izraelské úřady výměnou propustili 369 palestinských vězňů.
09:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztráty invazní ruské armády rostou, ukazují ukrajinské údaje

Denní ztráty ruské armády na Ukrajině se dlouhodobě zvyšují. Vyplývá to z dat ukrajinského ministerstva obrany souhrnně pro zabité, nezvěstné, raněné či jinak z boje vyřazené ruské vojáky. Tato data den po dni ukazuje graf níže. Je nutné je vnímat jako odhady jedné ze stran konfliktu, skutečná čísla není možné v podmínkách aktivních bojů nezávisle ověřit.
před 4 hhodinami

Observatoř změnila informace o ženě, jejíž jméno nese. Odporovaly Trumpovu dekretu

Americký prezident Donald Trump krátce po uvedení do úřadu zakázal programy rovnosti, rozmanitosti a inkluze. Důsledky cítí i vesmírná agentura NASA a také například nová observatoř Very Rubinové. Vedení této instituce ze stránek smazalo informace spojené s odkazem slavné astronomky, jejíž jméno organizace nese.
před 7 hhodinami

Estonsko pátrá v Baltském moři po podezřelých aktivitách

Estonsko je připraveno zasáhnout proti plavidlům, která představují nebezpečí pro Baltské moře a tamní infrastrukturu. Námořnictvo by mělo zakročit proti nepříteli i v mezinárodních vodách. Tallin tak chce zabránit například dalšímu narušení elektrických kabelů a telekomunikačních spojů.
před 8 hhodinami

Pro Ukrajinu by bylo obtížné přežít bez vojenské podpory USA, řekl Zelenskyj

Pro Ukrajinu by bylo velmi obtížné přežít, pokud by přišla o vojenskou podporu ze strany Spojených států, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkou televizí NBC, který bude vysílat v neděli. Ruský vůdce Vladimir Putin podle Zelenského nechce jednat kvůli ukončení války, ale kvůli příměří, které by zrušilo sankce a umožnilo jeho armádě přeskupit síly.
06:40Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Polsko řeší násilí migrantských gangů

Polsko čelí vlně násilí ze strany zahraničních gangů, zvláště Gruzínců. Mají na svědomí vykradené banky, vydírání, loupežná přepadení. Nebezpečný a velmi násilný trend je podle polského ministerstva vnitra důsledkem nekontrolovaného přívalu migrantů z postsovětského prostoru.
před 9 hhodinami
Načítání...