Bezpečnostní složky v súdánském městě Omdurmán, které sousedí s metropolí Chartúm, zastřelily čtyři účastníky protestů proti vojenské vládě. S odvoláním na sdružení súdánských lékařů o tom informovala agentura AFP. Súdánská policie už předtím k rozehnání demonstrace použila slzný plyn. Podle agentury Reuters jde o jedenáctý velký protest od říjnového převratu, jímž vojáci svrhli civilní vládu. Počet obětí demonstrací se tak nyní vyšplhal už na 52.
Policisté v Súdánu při protestu proti armádě zastřelili čtyři demonstranty. Vláda odstřihla internet a telefonní signál
Bližší okolnosti úmrtí čtveřice demonstrantů zatím agentury neuvedly. Sdružení lékařů bez dalších podrobností na sociálních sítích napsalo, že na místě byly i desítky zraněných. Policie podle nich bránila sanitkám v přístupu k nim.
Tisíce lidí se ve čtvrtek sešly severně od Chartúmu a vydaly se k mostu vedoucímu do hlavního města. Podle Reuters jsou zataraseny všechny mosty do Chartúmu až na jeden, kde ale hlídkuje armáda s obrněným vozidlem. Právě tam demonstranti zamířili.
Armáda před protestem umístila zátarasy po celém Chartúmu, byl také přerušen internet a telefonní signál. Nad hlavní chartúmské ulice byly umístěny kamery. Podle agentury AFP to lidi neodradilo a do ulic vyšli s voláním „Ne vojenské moci“ nebo „Vojáci do kasáren!“. Protesty se konaly také ve městech Kasala nebo Búr Súdán a Madani.
Při minulých protestech přišlo o život podle zdravotnických zdrojů dohromady osmačtyřicet lidí a americké velvyslanectví v Chartúmu vyzvalo ke zdrženlivosti.
Armáda v říjnu zatkla většinu ministrů včetně premiéra Abdalláha Hamduka. S ním se pak v listopadu dohodla, že se do úřadu vrátí. Vojsko si ale ponechalo svůj podíl na vládnutí, což se lidem nelíbí a požadují čistě civilní vládu.
Súdán spravovala dočasná vláda od svržení bývalého prezidenta Umara Bašíra v roce 2019 do letošního října. Politici se o moc dělili s armádou, která měla letos na podzim moc předat civilistům. Místo toho však provedla převrat.