Zabití deseti civilistů v Kábulu zůstane bez trestu. Chyba v komunikaci, omlouvají se Američané

Americká armáda nepotrestá své příslušníky za útok dronu, během kterého v Kábulu na konci srpna zemřelo deset civilistů včetně sedmi dětí. Revizní posudek potvrdil závěry listopadové zprávy generálporučíka Samiho Saida, že se jednalo o tragický omyl, ze kterého nelze vyvodit osobní zodpovědnost vojáků. Zprávy ale poukázaly na některé nedostatky, které vedly k chybnému rozhodnutí zaútočit na automobil civilistů.

„Víme, že někomu se toto rozhodnutí nebude líbit, ale nejedná se o závěr, který vydáváme, aniž bychom ho pečlivě zvážili,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Incident se stal 29. srpna za všeobecného zmatku, který v Kábulu panoval při spěšném stahování posledních amerických vojáků z kábulského letiště. Hnutí Taliban se tehdy velmi rychle zmocnilo hlavního města a tři dny před americkým útokem zabili teroristé Islámského státu přes sto lidí včetně třinácti amerických vojáků.

Americké letectvo tak 29. srpna zaútočilo na automobil, o kterém se domnívalo, že by mohl představovat hrozbu pro americké jednotky na kábulském letišti. Americká armáda se obávala teroristického útoku a auto vyhodila do vzduchu. Později se ale ukázalo, že v něm byl dlouholetý spolupracovník amerických nevládních organizací a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí.

Revizní zpráva, kterou vypracovali generálové Frank McKenzie a Richard Clarke, potvrzuje závěry prvního posudku od generála Saida, který nechal ministr obrany Lloyd Austin přezkoumat.

Armádní špičky se domnívají, že útok byl tragickým omylem. Pro vedení ministerstva obrany generálové vypracovali několik doporučení, která by měla v budoucnosti snížit pravděpodobnost podobného omylu.

Selhání v komunikaci či chyby v postupu

Zpráva generálů McKenzieho a Clarka poukazuje na selhání v komunikaci, špatnou interpretaci údajů a chyby v postupu, které vedly k označení automobilu za hrozbu a zahájení útoku na něj. 

Rodina obětí s beztrestností pro viníky nesouhlasí. „Odevzdáme se bohu, který smrt mučedníků potrestá. Přišli jsme o deset členů naší rodiny a myslíme na ně každý den. Ale USA jsou silná země, nemůžeme se proti nim postavit ani se pomstít. Jsme pouze muslimové,“ sdělil jeden z příbuzných Ajmal Ahmadí. Při útoku přišel o tříletou dceru a bratra. Na otázku, zda ho rozhodnutí Washingtonu nikoho nepotrestat rozzlobilo, odpověděl: „Samozřejmě.“

Mluvčí afghánské vlády Bilál Karímí řekl, že „odpovědnost za potrestání viníků a odškodnění obětí nesou Američané“.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Austin se za něj omluvil. Americké ministerstvo obrany podle agentury AP jedná o vyplacení odškodného příbuzným a o jejich možném přesídlení mimo Afghánistán. Žádnou dohodu ale Pentagon v tomto smyslu ještě neuzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 4 mminutami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 7 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 mminutami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 4 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...