Venezuelský prezident Maduro označil členy pozorovatelské mise EU za špiony

Venezuelský prezident Nicolás Maduro označil členy pozorovatelské mise Evropské unie, která dohlížela na nedávné venezuelské regionální volby, za špiony. Obvinil je z toho, že se ve své předběžné zprávě snaží hlasování poskvrnit. Informuje o tom agentura Reuters.

Své předběžné závěry z venezuelských regionálních a místních voleb mise EU zveřejnila v úterý. Situace, ve které se hlasování uskutečnilo, se podle ní zlepšila ve srovnání s předchozími celostátními volbami. Mise ale zároveň vyjádřila obavy ze svévolných zákazů kandidátů, zpoždění při otevírání volebních místností a „rozšířeného využívání státních zdrojů v kampani“.

„Chtěli poskvrnit volební proces, ale nepodařilo se jim to. Delegace špionů, nebyli to pozorovatelé, se volně potulovala po zemi a špehovala sociální, ekonomický a politický život země,“ uvedl Maduro v nedělním vysílání státní televize. Pozorovatelská mise EU na žádost agentury Reuters o komentář zatím neodpověděla.

Hlasování se ve Venezuele konalo předminulý víkend. EU tam vyslala pozorovatelskou misi poprvé po 15 letech. Vedoucí mise, europoslankyně Isabel Santosová, upozornila, že ve Venezuele nefunguje právní stát, justice není nezávislá a některé zákony zasahují do férovosti volebního klání. Úplná zpráva mise má být zveřejněna za dva měsíce.

Venezuelská opozice se hlasování účastnila poprvé od roku 2017. Získala ale jen tři z 23 guvernérských postů a 117 starostů, zatímco vládní socialisté získali 210 starostů. Konečné výsledky z několika klání zatím nebyly oznámeny, včetně výsledku volby guvernéra ve státě Barinas, odkud pocházel bývalý prezident Hugo Chávez.

„Evropská unie nemohla poskvrnit volební proces, byl bezvadný, krásný,“ řekl Maduro. Dodal, že se v následujících hodinách setká s opozičními guvernéry. Zároveň podle agentury Reuters naznačil, že vládnoucí socialisté mohli v několika státech utrpět porážku, protože se je voliči rozhodli potrestat.

Přestože vládnoucí strana získala nejvíce guvernérských postů, podle údajů venezuelské volební komise obdržela méně než čtyři miliony hlasů, což je pokles oproti regionálním volbám z roku 2017, kdy získala 5,9 milionu hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 21 mminutami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 57 mminutami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 6 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 8 hhodinami
Načítání...