Summit EU se shodl na posílení ochrany hranic, ne na financování plotů

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by evropský blok měl zvláště v reakci na počínání běloruského režimu posílit ochranu svých vnějších hranic. Lídři však zůstali rozděleni v pohledu na požadavek zemí východního křídla Unie, aby společenství financovalo stavbu plotů na hranicích. Podpořili naproti tomu urychlenou přípravu dalších sankcí vůči běloruským představitelům a společnostem.

Šéfové unijních států se o migraci bavili zejména v souvislosti se strategií běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, který nechává k hranicím Polska či pobaltských států svážet lidi snažící se dostat z asijských zemí do Evropy.

„Lidé využívaní Lukašenkem jsou oběti… Budeme pokračovat v tlaku na Lukašenkův režim,“ řekla po jednání s lídry předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Summit vyzval unijní exekutivu, aby urychleně připravila další sankce, které by se podle většiny zemí měly týkat zejména letecké společnosti Belavia organizující převozy migrantů.

EU již v červnu v rámci dosud největšího balíku sankcí proti Lukašenkovu režimu zakázala běloruské letecké společnosti vstup do svého vzdušného prostoru. Aerolinkám z unijních zemí pak doporučila nevyužívat běloruský vzdušný prostor.

Politici z pobaltských zemí, Polska či dalších států regionu se dožadovali, aby do závěrů přibyla zmínka o společném financování stavby hraničních bariér. Lucembursko a některé další západoevropské země však trvaly na tom, že EU musí respektovat mezinárodní právo a umožnit lidem požádat o azyl. Proto se do závěrů dostala pouze obecná výzva k přípravě a financování konkrétních opatření, která umožní „okamžitou a odpovídající reakci EU“.

Summit řešil i postup digitalizace a vzestup kyberzločinu

Summit také podpořil rychlý postup několika unijních iniciativ souvisejících s digitalizací společnosti, jako je například tvorba právního rámce pro využívání umělé inteligence ve veřejné i soukromé sféře. Ve většině případů ale nestanovil konkrétnější termíny pro dokončení jejich projednávání.

V případě snahy prodloužit zrušení poplatků za roaming vybízí k dohodě do konce roku, u norem o digitálních službách a digitálních trzích se ale hovoří jen o „co nejdřívějším“ dojednání finálních návrhů.

Summit dále vyzval ke svižnému postupu při rozhodování o takzvané Cestě k digitální dekádě, což je jakýsi návod pro dosažení cílů vytyčených k roku 2030. Týkají  se „digitálních dovedností“ obyvatelstva nebo přechodu veřejných služeb do on-line sféry. 

Summit se také podle přijatých závěrů zabýval „zřetelným zesílením nekalých kybernetických aktivit namířených proti našim demokratickým hodnotám a bezpečnosti základních funkcí našich společností“. Podle Evropské rady je za této situace potřeba například dále rozvíjet systém „krizového managementu“ kyberbezpečnosti v EU a posílit opatření zejména proti útokům typu ransomware, které spočívají v zablokování počítačového systému, přičemž jeho uvolnění je podmíněno výkupným.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zavádí reciproční kontroly na hranicích s Německem

Nové reciproční hraniční kontroly, které Polsko zavádí od půlnoci, potrvají nejméně třicet dní. Pohraniční stráž doplní pět tisíc vojáků. Opatření se dotkne i hranic s Litvou. Vládu k němu vedou rostoucí obavy z nelegální migrace a napětí na domácí politické scéně.
před 1 hhodinou

Ruský útok na Kosťantynivku si vyžádal čtyři mrtvé

Nejméně čtyři mrtvé si v neděli vyžádal ruský útok na Kosťantynivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. V noci na neděli Rusko zaútočilo na Ukrajinu 157 drony a čtyřmi řízenými střelami S-300, protivzdušná obrana zneškodnila 117 bezpilotních letounů, oznámilo ukrajinské letectvo. Zabité, zraněné a škody hlásí úřady z několika regionů.
09:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pařížané se po sto letech zase koupají v Seině

Po sto letech se lidé zase můžou koupat v Seině přímo v Paříži. V centru francouzské metropole jsou v provozu tři plovárny, každá pro stovky lidí. Radnice začala řeku čistit před olympijskými hrami, aby v ní závodili plavci. Náklady vyčíslila v přepočtu na necelých čtyřicet miliard korun. Polemiku budí nařízení, že každý, kdo se chce ponořit do chladných vod řeky, musí prokázat plavecké schopnosti a absolvovat krátký test. Kvalitu vody hodlají úřady zkoumat každý den. V případě výskytu bakterií nad povolené normy plovárny uzavřou.
před 1 hhodinou

Pellegrini vyzval na Devíně k jednotě, Fico kritizoval EU

Sobotní svátek Cyrila a Metoděje využili lídři Slovenska k politickým vzkazům. Prezident Peter Pellegrini vyzval k jednotě, premiér Robert Fico (Smer) kritizoval unijní lídry. Připomínku věrozvěstů hostilo několik míst. Největší pozornost se upínala k hradu Devín na okraji Bratislavy i kvůli nákladnému celodennímu programu. Ten byl podle opozice i některých expertů zbytečně drahý.
před 1 hhodinou

Záplavy v Texasu mají už více než šedesát obětí. Trump uvolnil federální pomoc

Při bleskových záplavách v Texasu zemřelo od pátku nejméně 67 lidí, mezi nimiž je i 21 dětí. Úřady navíc předpokládají, že počet obětí ještě poroste. Nejvíce z nich připadá na okres Kerr, kde podle poslední bilance zahynulo 59 lidí, informovala agentura Reuters, která se odvolává na místní úřady. Americký prezident Donald Trump uvolnil pro nejpostiženější oblast federální pomoc.
06:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Chruščovovo odhalení Stalinových zločinů byla chyba, usoudili ruští komunisté

Víkendový sjezd ruských komunistů, kteří představují druhou nejsilnější stranu v zemi, označil za chybu slavný projev sovětského vůdce Nikity Chruščova odhalující zločiny jeho předchůdce v čele Sovětského svazu Josifa Stalina, informovala ruská média.
před 3 hhodinami

Izraelské útoky zabily v Pásmu Gazy 33 lidí, tvrdí tamní nemocnice

Izraelské vzdušné údery za uplynulých 24 hodin zabily v Pásmu Gazy nejméně 33 Palestinců. S odkazem na zástupce místních nemocnic o tom informuje agentura AP. Izraelská armáda v neděli uvedla, že v Pásmu Gazy za poslední den zasáhla 130 cílů.
před 7 hhodinami

Dalajlama oslavil 90. narozeniny

Dalajlama obklopen svými stoupenci oslavil své 90. narozeniny. Tibetský duchovní vůdce si je připomněl modlitbou za mír, píše agentura AFP. Do severoindické Dharamsály, kde tento nositel Nobelovy ceny za mír sídlí, přicestoval také americký herec a dlouholetý protibetský aktivista Richard Gere. Pozdravy poslali mimo jiné tři američtí exprezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton, uvedla agentura Reuters.
před 8 hhodinami
Načítání...