Rusko ve vodách u Krymu údajně střílelo na britský torpédoborec. Londýn to popírá

Plavidlo ruské pohraniční stráže ve středu vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce Defender u břehů Krymu. Oznámila to státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. K výstraze se podle ní připojil také ruský bombardér, který svrhl několik bomb v předpokládaném dalším směru plavby britské lodi. Podle ministerstva se tak stalo poté, co torpédoborec vplul asi tři kilometry hluboko do Ruskem přivlastněných vod. Londýn ale uvedl, že kvůli lodi královského námořnictva žádné výstřely ani bomby nepadly.

Britský torpédoborec Defender v oděském přístavu
Zdroj: Ukrinform Autor: Yulii Zozulia

Ruská strana výroky o varovné palbě spojila s obviněním, že torpédoborec HMS Defender vplul asi tři kilometry hluboko do „jejích“ vod. Za ty Moskva pokládá moře v okolí ukrajinského poloostrova Krym, který anektovala na jaře 2014. Ukrajina ani západní země ale tuto anexi neuznávají.

„Loď královského námořnictva provádí pokojné proplutí výsostnými vodami Ukrajiny v souladu s mezinárodním právem. Žádné výstřely nesměřovaly na HMS Defender a neuznáváme tvrzení, že do jeho trasy byly shozeny bomby,“ reagovalo britské ministerstvo obrany. V prohlášení zmiňuje údajně ohlášené dělostřelecké cvičení Rusů v Černém moři.

Torpédoborec byl však podle ruského ministerstva předem varován před použitím zbraní v případě porušení hranice. Na varování však plavidlo podle TASS nedbalo, vplulo do ruských vod, a tak „ve 12:06 a ve 12:08 pohraniční strážní loď vykonala výstražnou střelbu“ a „ve 12:19 letoun Su-24M vykonal výstražné bombardování“ čtyřmi čtvrttunovými bombami, shozenými ve směru další plavby britského plavidla. O čtyři minuty později loď opustila ruské teritoriální vody, tvrdí ministerstvo.

Černé moře zažije ukrajinsko-americké cvičení

Na palubě britského plavidla byl zpravodaj britské stanice BBC, který později uvedl, že na nebi bylo přes dvacet letadel a na moři se loď ruské pobřežní stráže přiblížila až na sto metrů k torpédoborci. Posádka britské válečné lodi se podle něj připravovala na možnou konfrontaci.

„Dvě plavidla ruské pobřežní stráže, která sledovala válečnou loď královského námořnictva, se pokusila přinutit ji změnit kurz. V jednu chvíli se jedna z ruských lodí přiblížila na sto metrů. V rádiu zněla čím dál více nepřátelská varování –⁠ včetně toho, že někdo řekl: 'Pokud nezměníte kurz, budu střílet.' Slyšeli jsme v dálce nějakou střelbu, ale panovalo přesvědčení, že byla mimo dostřel,“ popsal reportér BBC. Britská zpravodajská stanice na svém webu podotkla, že jeho svědectví je v rozporu s tím, co tvrdily britské úřady, jež popřely jakoukoli konfrontaci.

Ruské ministerstvo obrany si podle agentury AFP také předvolalo britského vojenského přidělence z velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí ruské diplomacie později prohlásila, že ministerstvo zahraničí si předvolá britskou velvyslankyni v Moskvě.

Ruské ministerstvo obrany později také zveřejnilo krátké video s leteckými záběry britského torpédoborce v Černém moři, ale není z nich zřejmá žádná konfrontace.

Torpédoborec Defender se na svém twitterovém účtu do té doby zmiňoval jen o návštěvě ukrajinského přístavu Oděsa, odkud se v úterý chystal vyplout k „plnění dalších úkolů v Černém moři“. Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu uvedl, že loď byla na „rutinní cestě z Oděsy směrem ke Gruzii“. Příští týden má v Černém moři začít velké každoroční ukrajinsko-americké námořní cvičení, tentokrát s rekordní účastí pěti tisícovek vojáků z více než tří desítek zemí. Rusko protestuje a vybízí USA, aby cvičení zrušily.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci na Twitteru označil středeční incident za zjevný důkaz správnosti ukrajinského stanoviska, že „agresivní a provokativní politika Ruska v Černém a Azovském moři, okupace a militarizace Krymu představují stálé ohrožení Ukrajiny a jejích spojenců“. Tento stav podle něj vyžaduje „kvalitativně novou součinnost členů NATO a Ukrajiny v Černém moři.