Navalnyj se po hladovce téměř zotavil, uvedl šéf ruské vězeňské služby

Vězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj se po hladovce téměř zotavil a má možnost komunikovat se svou rodinou. Ve čtvrtek to uvedl šéf ruské vězeňské služby (FSIN) Alexandr Kalašnikov. Prominentní kritik Kremlu si odpykává 2,5 roku dlouhý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku. On sám své věznění označuje za politicky motivované.

Alexej Navalnyj
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

„V současné době u něho nejsou nějaké postihy ani přestupky. Mohu říci, že jeho zdraví se víceméně normálně obnovilo. Váží už 82 kilogramů, normálně jí a má možnost komunikovat s rodinou,“ sdělil Kalašnikov. Jeden z nejbližších spolupracovníků opozičníka Ivan Ždanov ve čtvrtek konstatoval, že zdravotní stav Navalného je obecně uspokojivý.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu vyhlásil hladovku na konci března. Snažil se tak přimět správu věznice, aby mu umožnila adekvátní lékařskou péči poté, co si stěžoval na svůj zhoršený zdravotní stav, silné bolesti zad a nohy. Po 23 dnech, kdy ho prohlédli lékaři, kteří nepatřili k vězeňské správě, protestní akci na radu zdravotníků ukončil.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB. Moskva to přes nalezené důkazy i mezinárodní tlak však stále popírá.

Rusko se snaží zakázat Navalného fondy 

Ruský soud v únoru Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.

Ruské úřady v posledních týdnech podnikají kroky k tomu, aby postavily mimo zákon Navalného fondy a štáby. Moskevský soud se nyní zabývá žádostí prokuratury, aby organizace zakázal jako extremistické. Pokud je takto označí, úřady budou moci aktivisty poslat do vězení a zmrazit jejich bankovní účty, podotýká Reuters. Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými volbami do parlamentu.