Spor o zacházení Číny s Ujgury pokračuje, Peking uvalil sankce na Británii

3 minuty
Události: Čína uvalila sankce na Británii jako reakci na bojkot kvůli Ujgurům
Zdroj: ČT

Peking uvalil odvetné sankce na Velkou Británii. Zakázal vstup devíti lidem včetně několika poslanců a čtyřem organizacím. Reaguje tak na sankce, kterými ho potrestala Británie s Evropskou unií, USA a Kanadou za porušování práv Ujgurů. Zároveň Čína rozpoutala kampaň proti firmám, které odmítají kupovat bavlnu ze Sin-ťiangu.

Začalo to výbuchem hněvu proti švédské oděvní firmě H&M, která má v Číně 400 obchodů. Liga komunistické mládeže si totiž všimla měsíce starého prohlášení, že nepoužívá bavlnu ze Sin-ťiangu kvůli otrocké práci. Vzápětí se strhla smršť i proti jiným značkám: Nike, Adidas a dalším. Celebrity vypovídaly smlouvy a internetem se šíří výzvy k bojkotu.

„V Číně vydělávají peníze, tak by měli část zisku vracet. Když nekupují bavlnu ze Sin-ťiangu, vyřazují Čínu a Čína může vyloučit je. Zub za zub,“ komentuje Čang, který žije v Pekingu. Jiná obyvatelka metropole, Ma, se přidává: „Urážejí Čínu. Nevím, proč bych u nich nakupovala.“

Bojkot kvůli zneužívání Ujgurů

Lidskoprávní organizace shromáždily dokumenty, satelitní snímky a svědectví potvrzující zneužívání Ujgurů k otrocké práci. Spojené státy, Británie, Kanada a Evropská unie tak uvalily na Čínu koordinované sankce. Byť ekonomicky bolí, pro čínskou propagandu mají významnou cenu. Přiživují skoro všeobecné přesvědčení, že Západu jde ve skutečnosti o to, aby udržel Čínu na dně.

Peking navíc nařčení ze zneužívání v Sin-ťiangu vytrvale odmítá a s ostrou rétorikou oponuje. „Toto je obrázek z USA, když černí otroci museli sbírat bavlnu na polích. Tento obrázek mi vytiskl kolega z intenetu… Je z polí v Sin-ťiangu –⁠ víc než 40 procent sklízejí stroje,“ uvedl mluvčí čínského ministertva zahraničí Chua Čchun-jing. 

Zatím se bouře odehrává na sociálních sítích, ale stačí málo, aby přerostla ve fyzické útoky. V minulosti to zažily americké řetězce s občerstvením. Problémy s bojkotem kvůli politice znají i jihokorejské a japonské firmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
před 17 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 7 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 7 hhodinami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 7 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...