Vládní krize na Slovensku se prohlubuje. Dvě menší strany požadují odchod premiéra

Dvě nejmenší strany ze čtyřčlenné koalice, a to Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí, vybídly premiéra Igora Matoviče k odchodu z čela kabinetu. Zdůvodnily to i konflikty uvnitř koalice a naznačily, že v případě setrvání Matoviče ve funkci předsedy vlády z koalice odejdou. SaS a Za ľudí nechtějí předčasné volby, ale pokračování stávající koalice, která vznikla po volbách v únoru 2020. Matovič zatím požadavky na svou demisi nekomentoval. Bez hlasů poslanců SaS a Za ľudí by vláda již neměla ve sněmovně potřebnou většinu. Demisi jako projev gesta k řešení koaliční krize překvapivě ohlásil ministr sociálních věcí Milan Krajniak z hnutí Sme rodina.

Richard Sulík
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Po prvním roce vlády je slovo chaos to, co nejlépe vystihuje vládnutí Igora Matoviče. On, který osobně řídil boj proti pandemii, nedělal nic, dokud druhá vlna pandemie neudeřila naplno,“ řekl předseda SaS Richard Sulík. Dodal, že země potřebuje klidnou a rozvážnou vládu, což podle něj s Matovičem jako premiérem nejde. Podle Sulíka bude SaS příští týden rozhodovat o vystoupení z koalice, pokud Matovič nepodá demisi.

Nejvážnější situace

Matovič a Sulík jsou v dlouhodobém vzájemném sporu i v souvislosti s řešením koronavirové krize, SaS také nařkla Matoviče z konfrontačního stylu vládnutí. Ministr hospodářství Sulík nabídl, že v zájmu uklidnění situace je připraven vzdát se ministerského křesla, pokud rezignuje i premiér.

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová odpoledne uvedla, že v případě setrvání Matoviče v křeslu premiéra by její strana pravděpodobně nezůstala ve vládě. Již dříve na znamení nesouhlasu s Matovičovou politikou opustili stranu Za ľudí dva poslanci.

Ministr sociálních věcí Krajniak z vládního hnutí Sme rodina odpoledne řekl, že podal demisi. Své rozhodnutí označil za příspěvek k co nejrychlejšímu ukončení koaliční krize. Předseda Sme rodina a šéf parlamentu Boris Kollár doplnil, že hnutí nemá vůči koaličním partnerům žádné personální požadavky.

Video Události
video

Události: Dvě menší strany požadují odchod premiéra

Situace je rozhodně nejvážnější, jaká kdy byla, komentoval dění na Slovensku zpravodaj ČT Petr Obrovský. Podle něj a slovenských médií vládní koalice nebyla nikdy blíž rozpadu. „Boris Kollár byl dosud zdrženlivý a stál spíše na straně premiéra Matoviče. Nežádal velké personální změny ve vládě,“ řekl.

Samotný premiér se v pondělí odmlčel a na výroky médií nereagoval. O víkendu ale média přinesla zprávu, že navrhl dočasné stažení se z funkce premiéra a navrhl, aby své premiérské pravomoci dočasně převedl na jiného člena kabinetu. Dle Obrovského se ale zdá, že nespokojeným koaličním partnerům by takový ústupek už nestačil.

Výměna premiéra by podle ústavy znamenala pád celé vlády. Nynější koalice, která má ve sněmovně ústavní většinu, by se ale mohla dohodnout na vytvoření nového kabinetu. Ten by pak požádal sněmovnu o důvěru.

Podobnou situaci zažilo Slovensko v roce 2018, kdy podal demisi premiér Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdejší koalice se pak dohodla na novém kabinetu Petera Pellegriniho, ve kterém pokračovala většina ministrů Ficovy vlády.

Matovič oživil krizi výrokem

Matovič se v souvislosti s koronavirovou krizí dříve dostal do sporu nejen s částí koalice, ale i s prezidentkou, vědci či představiteli samosprávy, kteří upozorňovali na pochybení vlády v souvislosti s pandemií.

Premiér, jehož strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) prezentující se jako protikorupční přesvědčivě vyhrála loňské volby a v nové vládě obsadila polovinu křesel, opakovaně slovně útočil na Sulíka. Ten byl kromě jiného zastáncem rychlejšího uvolňování karanténních omezení a Matovič ho například obvinil ze zodpovědnosti za slovenské oběti koronaviru.

SaS a strana Za ľudí po propuknutí vládní krize na začátku března požadovaly rezignaci ministra zdravotnictví Marka Krajčího na znamení vyvození politické zodpovědnosti za nepříznivý vývoj epidemie covidu-19. Po týdnu jednání se podle zástupců koalice podařilo spory urovnat. 

Igor Matovič
Zdroj: Reuters
Autor: Johanna Geron

Minulý týden ale Matovič roztržku v koalici obnovil, když oznámení Krajčího o podání demise využil ke kritice menších vládních stran a odstupujícího ministra označil za oběť kritiků z řad koalice. 

Matovič loni v březnu po získání pověření k sestavení kabinetu řekl, že chce, aby Slovensko mělo vládu, která bude nejlepší v historii země. Jeho hnutí uspělo ve volbách díky tomu, že se vymezilo vůči kauzám Ficovy strany Smer – sociálna demokracia, která po dlouholetém vládnutí skončila po volbách v opozici.