Kypr zastaví program udělování unijních pasů za investice. Tamní politik ho sliboval i zločinci

Kyperská vláda od příštího měsíce zastaví program udělování pasů za milionové investice, který v předchozích letech kritizovala i Evropská komise a díky němuž získávají kyperský, tedy evropský, pas obyvatelé nečlenských zemí EU. Informoval o tom v úterý deník Kathimerini. Kyperská vláda oznámila zastavení programu den poté, co se v médiích objevilo video, na němž předseda kyperského parlamentu vyjádřil ochotu pomoci získat pas čínskému obchodníkovi s kriminální minulostí.

Video skrytou kamerou natočil novinář katarské televize al-Džazíra, který se vydával za zástupce fiktivního čínského investora odsouzeného na sedm let do vězení za praní špinavých peněz. Novinář oslovil s dotazem na získání pasu několik kyperských politiků, včetně předsedy parlamentu Demetrise Syllurise, který dal najevo, že to nebude problém.

„Můžete mu říct, ale nezmiňujte moje ani žádné jiné jméno, že bude mít plnou podporu na všech úrovních,“ říká na videu šéf parlamentu, jehož po zveřejnění nahrávky vyzvaly dvě kyperské strany k rezignaci.

Cizincům společně se Syllurisem pomáhal pasy získávat i člen parlamentu Christakis Giovanis, který je zároveň jedním z největších developerů v zemi. Video předsedy kyperského parlamentu bylo zveřejněno dva měsíce poté, co novináři televize al-Džazíra odhalili kauzu The Cyprus Papers.

Během ní z kyperských úřadů uniklo 1400 dokumentů, které dokazovaly, že vláda dovolila usvědčeným zločincům získat občanství Kypru. Úřady v reakci na vyšetřování uvedly, že „v posledních letech došlo k chybám, ale díky revizím se podařilo zabránit tomu, aby zločinci pas nakonec získali“, píše al-Džazíra.

Kyperská vláda čelila kritice

Program udělování pasů za investici v objemu alespoň dvou milionů eur (asi 54 milionů korun) do místní nemovitosti zahájila kyperská vláda v roce 2013 v souvislosti s finanční krizí. Zájemce kromě toho musí splnit několik dalších podmínek, včetně daru 100 tisíc eur vládnímu rozvojovému fondu, a má mít čistý trestní rejstřík.

Kyperská vláda čelila kritice za to, že pasy podle zpráv z médií získávají i osoby vyšetřované kvůli praní špinavých peněz či napojené na autoritářské vlády. Místní opozice program kritizovala i s tím, že někteří „držitelé zlatých pasů možná ani nedokážou najít Kypr na mapě“. Vláda podmínky programu zpřísnila, což ale podle nevládních organizací bojujících proti korupci nepomohlo.

Pas Kyperské republiky patřící do Evropské unie je rovněž zásadním lákadlem pro tamní hlavní klientelu – ruské občany. Stále víc jich tam proto nakupuje nemovitosti a s celými rodinami houfně získávají občanství. Druhé největší město na ostrově – Lemesos – už dokonce kvůli koncentraci Rusů získalo přezdívku Lemesosgrad.

Podle expertů se na Kypr lidé z Ruska stahují nejen kvůli výhodným podmínkám pro získání evropského občanství. Kyperská republika byla například jedna z mála zemí EU, která po otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii nevyhostila žádné ruské diplomaty.