V první televizní debatě kandidátů na prezidenta v USA dominoval Kennedy. Nixon podcenil vizáž

Před šedesáti lety se konala první prezidentská debata ve Spojených státech, která se vysílala v televizi. Před kamerami se sešli kandidáti John Fitzgerald Kennedy a Richard Nixon. Oba podle historiků debatovali zručně, demokrat Kennedy svým charismatem ale Nixona, který byl po viróze, zcela zastínil. 

John Fitzgerald Kennedy a Richard Nixon po televizní debatě v roce 1960
Zdroj: ČTK/AP

Američané, kteří před šedesáti lety duel poslouchali v rádiu, měli pocit, že vítězí republikánský viceprezident Nixon. Naopak ti, kteří sledovali televizi, připisovali více bodů Kennedymu.

Kennedy tehdy nepatřil mezi nejzkušenější politiky, ale na obrazovce údajně vypadal mnohem lépe – byl opálený a energický. Nixon, který se zotavoval z virózy, naopak podcenil líčení, jeho neoholená tvář se mu leskla. Ani jeho oblek nebyl podle historiků ideální, nepadl mu a jeho barva splývala s pozadím. Kennedy nakonec volby vyhrál těsným rozdílem.

Kandidáti se televizních přenosů báli

Po Nixonově debaklu další politici televizní debaty odmítali. Byl to případ Lyndona Johnsona v roce 1964 i samotného Nixona v letech 1968 a 1972, kdy byl prezidentem.

Naopak o čtyři roky později Gerald Ford chybně vyhodnotil televizní přenos s Jimmym Carterem jako šanci, ale prohrál. V roce 1980 se karta zase obrátila a Carter podlehl Ronaldu Reaganovi v debatě i celkově ve volbách. Od té doby se televizní klání konají pravidelně a nikdo se jim nevyhnul.

Chyby politiků v televizních debatách

V paměti zůstává i duel George Bushe staršího s Billem Clintonem a Rossem Perotem v roce 1992, kdy se Bush při ožehavém tématu několikrát podíval na hodinky. Na Američany toto gesto zapůsobilo jako ručník hozený do ringu.

Albertu Goreovi se zase v roce 2000 při debatě s Georgem W. Bushem vymstilo to, že vzdycháním dával najevo, jak se mu Bushovy odpovědi nelíbí. Diváky to popudilo, Gore na ně zapůsobil velkopansky až arogantně.

V rádiu o dvanáct let dříve

Ve Spojených státech mají prezidentské debaty hluboké kořeny, první z nich vedl už v 19. století se svým protikandidátem Abraham Lincoln. Debaty se nejdříve objevovaly jenom v tisku, později v rozhlase, poprvé v roce 1948. Televize pak souboje ještě více zatraktivnila. V posledních letech kandidáti často využívají internet a sociální sítě.  

Zatím nejsledovanější byla televizní debata Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou z roku 2016, kterou sledovalo 84 milionů Američanů.