Brutální útoky na koně děsí francouzské chovatele. Policie podezírá neznámou sektu

Francouzská policie zatím marně pátrá po lidech, kteří surově mrzačí koně a poníky. Vyšetřuje přes sto padesát útoků, při nichž zahynulo třicet zvířat. Podle jedné z verzí, s nimiž detektivové pracují, by mohla za těžko pochopitelnou brutalitou stát neznámá sekta.

Video Události
video

Události ČT: Francouzská policie řeší útoky na koně

Podobné útoky Francie nepamatuje. Napadení koně mívají uříznuté uši, vydloublé oči či těžké řezné rány. „Při pohledu na ty hororové scény jsme v šoku. Byli jsme u jejich narození, měli jsme je rádi,“ zoufá si chovatel Jean-Michel Martinot z Saone-et-Loire.

Policisté prověřují všechny stopy a pátrají po motivech útoků. Nevylučují, že může jít i o činy náboženské sekty. „Krev, oči, uříznuté pravé ucho, to všechno jsou symboly rituálů používaných k přenosu síly a energie,“ podotýká historik náboženství Jacky Cordonnier.

Ministr vnitra nechal zřídit specializovanou linku, na kterou mohou majitelé chovných center volat v případě jakýchkoliv podezření. Vyzval je také, aby lépe střežili své pastviny. Pozor si mají dávat nejen velké hřebčíny, ale i menší chovné farmy

K útokům na koně dochází po celé zemi. Jezdecké kluby zvyšují ostrahu i během dne, mimořádná opatření ale přijímají zejména večer. „Všude jsme instalovali kamery a na noc vždy někdo zůstává ve stájích. Dříve jsme pár koní nechávali venku, ale teď je všechny večer zavíráme,“ popisuje Nicolas Meyrand z jezdeckého centra v La Vendée v Auvergne.

Policie: Útočníci znají anatomii zvířat

V La Vendée chovají sedm desítek koní. Všechna bezpečnostní opatření přijímají diskrétně, i s ohledem na mladší členy jezdeckého klubu, kterým by přílišná otevřenost vzhledem k charakteru útoků mohla způsobit trauma.

„Reakce majitelů může být dramatická. Mohou zastřelit prvního člověka, o kterém si myslí, že chce ublížit jejich koním,“ dodává veterinář Paul Watelet.

Podle policie prokázali útočníci znalost anatomie zvířat a není vyloučeno, že se v prostředí koní někdy pohybovali. To jsou ale zatím jediné stopy, které mají vyšetřovatelé k dispozici.