Slovinsko zase zavádí pro Čechy povinnou karanténu. Tranzit je ale možný a jsou i další výjimky

Slovinsko v noci na pátek znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin, informovalo na webu české ministerstvo zahraničí. Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů.

Video Události
video

Události: Koronavirová opatření ve Slovinsku

Zdroj: ČT24

Lidé, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Slovinsko už na začátku července kvůli růstu počtu případů nemoci v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. O pár dní později pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Od 17. července pak mohli Češi jezdit do Slovinska bez omezení.

„S účinností od 6. srpna 2020 byla Česká republika opět zařazena na takzvaný žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14denní karanténě po vstupu do Slovinska. Tranzit skrze Slovinsko je možný bez následné karantény, pokud nebude trvat déle než 12 hodin,“ uvedlo v pátek ministerstvo zahraničí. Přes Slovinsko řada českých turistů cestuje do Chorvatska.

Na webu Černínský palác vyjmenovává také okruh osob, na které se povinná karanténa při vstupu do Slovinska nevztahuje. Týká se například lidí přijíždějících za prací či z urgentních osobních a rodinných důvodů; ti musejí ovšem většinou předložit negativní test na koronavirus a opustit zemi do 24 hodin.

Ve Slovinsku je několik set Čechů, další asi cestu zruší

Zájem o cesty Čechů, kteří plánovali do Slovinska vyrazit, pravděpodobně kvůli čtrnáctidenní karanténě opadne. Zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí je výsledek nezvládnuté komunikace ministerstva zdravotnictví, řekl v pátek místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. 

Podle ministerstva zdravotnictví je aktualizace seznamu rizikových zemí výsledkem odborných protiepidemických postupů a opatření, nikoliv komunikace jako takové.

„Země se na seznam zařazují dle incidence případů onemocnění covid-19 na 100 tisíc obyvatel. Česká republika má vyšší incidenci než Slovinsko, tím pádem ji země zařazuje na seznam rizikových zemí,“ uvedla na dotaz ČTK Renata Povolná z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. Podle informací na webu Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC) má Slovinsko za posledních 14 dní kumulativně 9,3 nakaženého na 100 tisíc obyvatel a ČR 27,8.

Slovinci se podle Papeže chovají velmi korektně, nechají projíždět lidi, kteří cestují do Chorvatska. Ti, kteří si před 6. srpnem zakoupili dovolenou ve Slovinsku, nemusí podstoupit karanténu. Cestovní kanceláře do země pořádají různé typy zájezdů, především do hor nebo pro cyklisty. Dalších několik set Čechů se podle něj do Slovinska určitě chystalo, ale vstup kombinovaný s karanténou je velkou překážkou, uvedl.

Například CK Travel Family podle jednatele Ivana Lackoviče od rána nastalou situaci řeší s desítkami klientů, kteří mají zakoupený zájezd do Slovinska, přičemž někteří měli odjet už tento víkend. „Jejich reakce je vesměs stejná. Jsou naštvaní a nechtějí být dále vystavení nejistotě,“ řekl. Původní termíny si proto neposouvají na později, jak tomu bylo při prvním omezení v červenci, ale rovnou ruší a zájezdy mění především za dovolenou v Chorvatsku, dodal Lackovič.

„To, jakým způsobem ministerstvo zdravotnictví nezvládlo situaci v Karviné a nezvládá komunikaci o těch věcech, které se u nás dějí, ani s vlastním obyvatelstvem, natož se zahraničím, to (zařazení na seznam rizikových zemí) nás může potkat i u dalších zemí,“ řekl. Uvádět bychom podle něj měli pouze počet nakažených koronavirem, kteří se léčí v nemocnicích. Mnohé země nově potvrzené případy podle něj nezveřejňují, je u nich totiž přímá souvislost s počtem provedených testů.

Možnost jednání se Slovinskem o vrácení Česka na seznam bezpečných zemí není podle Papeže pravděpodobná. Lokální ohniska v tuzemsku se neustále mění a vláda podle něj selhává v ochraně jednotlivých komunit. Papež komunikaci české vlády směrem k zahraničí kritizoval už na začátku července, kdy Slovinsko poprvé vyřadilo Česko z bezpečných států. O pár dní později Lublaň omezení zmírnila a za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Bez omezení mohli Češi znovu do Slovinska cestovat od 17. července. Komunikace ČR se podle Papeže od července spíše ještě zhoršila. 

Karanténu pro Čechy zavedlo také Norsko 

Omezení pro Čechy zavedlo i Norsko. Od půlnoci musejí po vstupu do této skandinávské země strávit deset dní v karanténě. Oslo zařadilo Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do červené kategorie na svém semaforu kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace.

V Česku v posledních dnech přibývá přes 200 nových případů covidu denně, aktuálně je v republice přes 5 tisíc nakažených. Podle epidemiologů je nemoc v celé zemi i v lokálních ohniscích pod kontrolou, nešíří se komunitně a jen zlomek nemocných vyžaduje intenzivní péči.