Evropská unie odmítla finančně podpořit šest polských měst, která se označila za „zóny bez LGBT“ nebo zakázaly kampaně podporující práva párů stejného pohlaví. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího Evropské komise. Podle polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra je tento krok Bruselu neopodstatněný a protiprávní.
EU odmítla podpořit projekty polských obcí, které se označily za zóny bez LGBT
Mluvčí Adalbert Jahnz na tiskové konferenci v Bruselu potvrdil, že EU odmítla šest žádostí z Polska týkajících se programu na podporu partnerství měst z různých unijních zemí. Konkrétně města nejmenoval s tím, že podle pravidla EU se jména odmítnutých žadatelů nezveřejňují.
Odmítnuté žádosti už v úterý na Twitteru zmínila i eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. „Unijní hodnoty a základní práva musí být respektována všemi 27 členskými státy,“ prohlásila.
List Gazeta Wyborcza kritický k vládě uvedl, že za „zóny bez LGBT“ se prohlásily menší i větší obce a vojvodská zastupitelstva z třetiny polského území. Příslušná usnesení nejsou právně závazná. Kvůli nim ale některé obce ze západu Evropy přerušily spolupráci s partnerskými městy v Polsku.
Polský ministr spravedlnosti Ziobro tvrdí, že podle smlouvy o Evropské unii „jsou Evropská komise a všechny orgány EU povinné respektovat národní identitu jednotlivých států, musejí dodržovat zásadu rovnosti všech samospráv a občanů, kteří mají právo na svobodu názoru a přesvědčení“. Ziobro zdůraznil, že je nelze „nijak cenzurovat ani na ně vyvíjet nátlak související s nějakou ideologií nebo názory jedněch či druhých unijních úředníků“.
Jiné obce peníze dostaly
V rámci programu podporujícího partnerství mezi městy mohou jednotlivé komunity z různých unijních zemí získat až 25 tisíc eur (téměř 660 tisíc korun) na rozvoj společných aktivit a programů. Jak poznamenala agentura AP, žádosti z několika dalších polských měst byly schváleny.
Polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost ve svých kampaních vyzdvihuje odmítání hnutí za práva sexuálních menšin, obranu takzvané tradiční rodiny a hodnot vyznávaných v Polsku vlivnou katolickou církví.
Některé polské obce se označily za „zóny bez LGBT“, což je zkratka pro lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby. Označení nemá sice žádný právní dopad, nicméně v rámci EU je považováno za silně diskriminační.