
Studio 6: Hongkong se vrací k přísnějším opatřením
„K Hongkongu budeme přistupovat jako k pevninské Číně – žádná speciální privilegia, žádný zvláštní ekonomický přístup a žádný vývoz citlivých technologií,“ řekl prezident USA. „Vzali jim jejich svobodu, mnoho lidí odejde,“ dodal.
Oba kroky jsou součástí dlouhodobé ofenzívy Trumpovy administrativy vůči Číně, která podle prezidenta nejedná s USA čestně. „Trumpovo nařízení o změně přístupu k Hongkongu se dotkne zejména cestování, pro občany Hongkongu a jejich rodiny bude platit zákaz přístupu do USA,“ popisuje asijská zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
Druhý zákon podle ní ovlivní život Hongkonžanů naopak po stránce ekonomické. „Čínští i hongkongští představitelé mají ve zvyku si v USA kupovat domy nebo jiné majetky, to teď už nebude možné. Čína také ztratí přístup k některým citlivým technologiím, které se mohly ze Spojených států do Hongkongu dovážet, ale do Číny ne,“ vysvětluje zpravodajka.
Trump v úterním vystoupení před novináři znovu svalil na Peking vinu za současný stav pandemie covidu-19 a prohlásil, že Čína dlouho zatajovala informace o možnosti přenosu viru mezi lidmi.
„Čína je podle nás plně zodpovědná za zakrývání viru a jeho vypuštění do světa. Mohli to zastavit, měli to zastavit. Bylo by velice jednoduché to udělat u zdroje, když se to dělo,“ řekl Trump. Prvním ohniskem pandemie bylo Čínské město Wu-chan, odkud se podle vědců pravděpodobně virus šířil dál.
USA jsou nejhůře nakaženou zemí na světě
Řada pozorovatelů tvrdí, že se Trump tvrdým postojem k Číně snaží odvést pozornost od případných vlastních pochybení v reakci na koronavirus. USA jsou podle absolutních čísel nejhůře zasaženou zemí na světě, v poslední době navíc po týdnech poklesu opět zažívají rekordní nárůsty denního počtu nově nakažených.
S přijetím nového bezpečnostního zákona pro Hongkong vyjádřila nesouhlas řada nejen západních zemí. Podle kritiků je porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když přebírala správu nad provincií od Británie v roce 1997.
Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, které jsou v pevninské Číně, kam se kromě Hongkongu nepočítá rovněž Macao, nevídané. Právě na základě této zásady připisovaly USA Hongkongu zvláštní status, který městu umožnil stát se jedním z hlavních finančních světových center.
„Přišli jsme o velmi vážného konkurenta,“ řekl Trump s tím, že kroky Pekingu jsou začátkem konce ekonomické síly Hongkongu. Čína tvrdí, že je zákon ve městě nutný pro obnovení pořádku, který narušily masivní demonstrace za demokratické reformy, jež vypukly loni a pokračují s krátkými pauzami dodnes.
Trumpem podepsaný sankční zákon cílí na policejní jednotky, které zasahují proti hongkongským protestujícím, i na činitele čínské komunistické strany, kteří podle USA nesou zodpovědnost za přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona. Skrz ně pak míří i na banky, jež s nimi spolupracují.
Peking ve středu americké kroky silně kritizoval a vyzval Washington, aby nezasahoval do vnitřních záležitostí Číny. „Aby zajistila svoje legitimní zájmy, přijde Čína s nutnou odpovědí a uvalí vlastní sankce na příslušné americké občany a subjekty,“ uvedlo ve vyjádření čínské ministerstvo zahraničí.
Trump nechce jednat s čínským prezidentem
Americký prezident zopakoval, že v současné chvíli nechce jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem, a to ani o případné druhé fázi vzájemné obchodní dohody. První fázi obě velmoci podepsaly letos v lednu, Trump její přijetí prezentoval jako jeden ze svých zásadních úspěchů. „Právě teď nemám zájem jednat s Čínou ohledně další dohody,“ řekl prezident.
Trump rovněž dlouze kritizoval Joea Bidena, svého demokratického vyzyvatele v listopadových volbách, v nichž bude usilovat o znovuzvolení. „Kromě špatných rozhodnutí nikdy nic neudělal. Zejména v zahraniční politice,“ řekl prezident. Biden, jež desetiletí sloužil jako senátor a pak byl viceprezidentem bývalého prezidenta Baracka Obamy, je podle Trumpa vůči Číně dlouhodobě úslužný.