Americkou sněmovnou prošel demokratický zákon o policejní reformě. Senát jej asi zamítne

Americká Sněmovna reprezentantů odsouhlasila zákon o policejní reformě vypracovaný demokraty. Ten počítá s jednodušším stíháním policistů v případě použití násilí či zákazem kontroverzních škrtících chvatů. Neočekává se však, že legislativa projde Senátem ovládaným republikány, kteří přišli s vlastní verzí zákona, píší zahraniční agentury.

Sněmovna reprezentantů
Zdroj: Reuters Autor: Tom Brenner

Dolní komora legislativu odhlasovala v poměru 236 ku 181 hlasům, a to přesně jeden měsíc poté, co v Minneapolisu při zatýkání zemřel černoch George Floyd, kterému bělošský policista několik minut klečel na krku.

Jeho úmrtí v USA i v dalších zemích po celém světě vyvolalo masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

Demokratická verze zákona by podrývala důvěru v policii, tvrdí republikáni

Republikánské a demokratické představy o policejní reformě mají několik společných bodů; obě strany označují lynčování za federální zločin z nenávisti, podporují používání kamer na policejních uniformách a mají za cíl zavést vyšší standard policejního výcviku.

Podle republikánů by však demokratická verze legislativy podrývala autoritu a důvěru v policii. Demokraté se domnívají, že republikánský plán nemá dostatečně široký záběr.

Republikáni také nesouhlasí s úplným zákazem škrcení podezřelých a omezením imunity pro americké strážníky. Proti snížení právní ochrany strážců zákona je také americký prezident Donald Trump. Ten již dříve prohlásil, že je to pro něj nepřijatelný požadavek.