Dřívějšímu publikování bránil fakt, že sám Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, čelil obvinění ze sexuálního zneužívání dětí. V roce 2018 byl usvědčen ze zneužití dvou chlapců a odsouzen k šestiletému trestu vězení. Počátkem dubna ho ale australský nejvyšší soud v odvolacím řízení překvapivě zprostil obvinění.
Australská královská komise nyní zveřejnila více než sto stránek ze své zprávy. Podle dokumentu Pell věděl o pedofilních kněžích jak na počátku své kariéry, tak i v pozdějších letech, kdy zastával vyšší funkce. Pell závěry komise odmítl. „Tyto názory nejsou podpořeny žádnými důkazy,“ citoval jeho reakci server BBC.
Přesunout, zatajit
Významná část zprávy pojednávala o Pellově postoji ke knězi Geraldu Ridsdaleovi, který byl odsouzen za sexuální zneužití více než padesáti dětí a nyní si odpykává dlouholetý trest vězení.
Autoři zprávy odmítli opakované Pellovo tvrzení, že o činech svého bývalého kolegy a spolubydlícího z australského města Ballarat nic netušil. Pell se naopak podle vyšetřování přímo podílel na rozhodnutích přesouvat kněze Ridsdalea a další duchovní podezřelé ze zneužívání mladistvých mezi jednotlivými farnostmi.
„Jsme přesvědčeni, že již v roce 1973 kardinál Pell nejen věděl o sexuálním zneužívání dětí duchovními, ale rovněž zvažoval opatření, kterými by se předešlo vyzrazení,“ píše se ve zprávě.
Osm tisíc obětí
Australská královská komise, zřízená v roce 2012 k vyšetřování sexuálních zločinů na dětech spáchaných různými institucemi v Austrálii, vyslechla za pět let více než osm tisíc obětí. Dospěla k závěru, že největšího počtu těchto zločinů se dopouštěli zástupci katolických institucí. Podle vyšetřovatelů mezi roky 1950 a 2010 zneužívalo mladistvé sedm procent katolických kněžích v Austrálii.
Skandály se sexuálním zneužíváním kněžími vyvstávají v mnoha zemích. Například v Polsku vyvolal velký rozruch dokument Nikomu to neříkej, v němž tvůrci konfrontovali pachatele s jejich oběťmi.