Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda

Epidemie koronaviru v Itálii nejhůře zasáhla provincii Bergamo. Svět obletěly snímky z přetížené nemocnice v Ponte San Pietro, kde se v márnici rychle hromadí rakve. S jejich odvozem pomáhá armáda. Stejná situace je v kostelech a v domovech nakažených, zaměstnanci pohřebních služeb totiž nestíhají oběti ukládat k věčnému odpočinku, píše britský Guardian. Někteří pracovníci sami onemocněli a trpí i příbuzní obětí, kteří za svými blízkými nemohou do nemocnic, natož jim dopřát důstojný pohřeb.

Video Krematoria nestíhají, v Itálii museli na odvoz rakví obětí koronaviru povolat armádu
video

Krematoria nestíhají, v Itálii museli na odvoz rakví obětí koronaviru povolat armádu

Zdroj: EBU

Itálie zůstává po Číně nejhůře zasaženou zemí světa. Ve středu tamní úřady evidovaly přes 35 tisíc nakažených koronavirem a skoro tři tisíce mrtvých. Ti museli být pohřbeni nebo došlo ke kremaci bez tradičních obřadů, jež jsou v rámci přísných opatření zakázány.

Většina infikovaných zůstává v Lombardii, kde je úmrtnost vyšší než celostátní italský průměr. Nejhorší situace panuje v provincii Bergamo, kde pohřební služby nestíhají pohřbívat oběti. Lidé, kteří vydechnou naposledy v nemocnici, umírají o samotě. Pracovníci následně vezmou jejich osobní věci a rakve se rychle hromadí v tamních márnicích.

Márnice v nemocnicích v italském Bergamu se rychle plní
Zdroj: ČTK/ABACA/Fotogramma/IPA/ABACA
Lidé, kteří zemřou doma, často spočívají několik dní v uzavřených místnostech, dokud o ně není postaráno. Potvrdit úmrtí totiž musí hned dva lékaři včetně specialisty, byrokracie je tak náročnější a doktoři v náročné době nestíhají za oběťmi včas přijet.

Jedna z učitelek z Bergama Stella vyprávěla Guardianu, že ve městě zemřel po několikadenní horečce osmaosmdesátiletý muž.

„Neexistoval způsob, jak zavolat sanitku, protože linka byla pokaždé zaneprázdněna. Zemřel sám ve svém pokoji. Sanitka dorazila o hodinu později. Očividně se nedalo nic udělat. A protože v Bergamu nebyly k dispozici žádné rakve, nechali ho na posteli a zapečetili jeho pokoj, aby jeho příbuzní nemohli vstoupit, dokud se rakev nenajde,“ popsala situaci žena.

V Bergamu působí asi osmdesát pohřebních společností, z nichž každá přijímá desítky hovorů za hodinu. Přípravám brání také nedostatek rakví, po kterých je přílišná poptávka. Někteří pracovníci v pohřebních službách se navíc sami nakazili koronavirem.

Místní činitel pověřený správou hřbitovů v Bergamu Giacomo Angeloni tento týden řekl, že krematorium pracuje dnem i nocí a spaluje 24 hodin denně, což je téměř dvojnásobek obvyklého maxima – a přesto nedokáže držet krok s přibývajícím počtem obětí. 

Ztráta celé jedné generace

Počet obětí v Bergamu je nejasný, největší pohřební služba v oblasti CFB ale eviduje od začátku měsíce na 600 pohřbů a kremací. „Normálně by to bylo asi 120, nikdy jsme nic podobného nezažili, v období o něco delším než dva týdny vymřela generace,“ cituje Guardian prezidenta CFB Antonia Ricciardiho.

Nemocnice přijaly přísnější pravidla týkající se zacházení s mrtvými, kteří musí být okamžitě umístěni do rakve, aniž by byli převlečeni, a to kvůli obavám z nákazy dalších pracovníků. „Rodiny nemohou vidět své blízké ani jim dopřát řádný pohřeb, což je z hlediska psychiky vážný problém,“ poznamenal Ricciardi.

Itálie nařídila armádě, aby pomohla odvézt rakve z Bergama. Video, které natočili obyvatelé Bergama ležícího severovýchodně od Milána a zveřejnil ho místní zpravodajský server Eco di Bergamo, ukazuje dlouhou řadu vojenských vozidel projíždějících v noci ulicemi města a odvážejících rakve.

Vojenský mluvčí posléze potvrdil, že armáda vyslala 15 nákladních vozů a 50 vojáků, aby převezli mrtvá těla do sousedních provincií.

Italské zdravotnictví kolabuje

Samotné italské zdravotnictví se s velkými obtížemi vyrovnává s náporem pacientů. Organizace Fondazione Gimbe zabývající se výzkumem ve zdravotnictví uvádí, že tamní zdravotní systém byl oslaben škrty v rozpočtu v uplynulém desetiletí.

„Zdravotní personál je vyčerpaný a stále více pracovníků je v karanténě, takže máme problém i s plánováním směn,“ říká lékař Stefano Magnone z nemocnice v Bergamu.

Nemocnice přidávají jednotky intenzivní péče, reorganizují oddělení a posouvají naplánované operace. Narychlo vytvořené jednotky vznikají i venku před nemocnicemi. Přes veškerou snahu jsou lůžka JIP téměř zcela obsazena a v některých nemocnicích se jich nedostává. Lékaři si tak musejí vybírat, koho napojí na ventilátory, a koho už ne.

Nemocnice San Raffaele nedaleko Milána minulý týden uvedla, že během tří týdnů se musela postarat o tolik pacientů jako běžně za pět nebo šest měsíců. Zdravotnický personál v různých nemocnicích přirovnává situaci k „válce“ nebo „bouři“.

Provinční guvernér Lombardie Attilio Fontana řekl v rozhovoru pro Radio Capital, že lékaři a sestry jsou na hraně svých možností. „Bojím se, že se mohou fyzicky nebo psychicky zhroutit, protože pak by to byla skutečně katastrofa,“ řekl Fontana.

V Itálii je větší podíl nakažených zdravotníků než v Číně 

Podle agentury ANSA se v Itálii koronavirem nakazilo nejméně 2900 zdravotníků, třináct infikovaných lékařů zemřelo. Čísla, která ve středu zveřejnila odborná monitorovací organizace GIMBE, vzbudila obrovské rozhořčení zejména proto, že výrazně převyšují údaje z Číny. Tam během epidemie tvořili zdravotníci 3,8 procenta všech nakažených, v Itálii to je kolem sedmi procent.

Šéf GIMBE Nino Cartabellotta míní, že skutečný počet nakažených lékařů a ošetřovatelů bude ještě mnohem vyšší, protože ne všichni se pravidelně testují a mnozí navíc při nedostatku respirátorů pečují o pacienty pouze za použití roušek, které je před nákazou prakticky nechrání.

Celostátní karanténa potrvá déle

Itálie v reakci na pandemii zavedla přísná ochranná opatření. Šedesát milionů obyvatel země smí vycházet jen kvůli práci, ze zdravotních důvodů a v naléhavých případech. Tato karanténa měla platit do třetího dubna. Zatím do 25. března byly také uzavřeny všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren.

Vláda se však opatření chystá prodloužit, sdělil v rozhovoru pro list Corriere della Sera italský premiér Giuseppe Conte, aniž by uvedl bližší podrobnosti.