Britský premiér Johnson vyměnil několik ministrů, nečekaně rezignoval i šéf financí Javid

Necelé dva týdny po odchodu Velké Británie z Evropské unie premiér Boris Johnson učinil ve vládě několik změn. Kabinet musela opustit ministryně obchodu, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Nečekaně na svou funkci rezignoval také ministr financí Sajid Javid, informoval zpravodajský web BBC. Nahradil jej Rishi Sunak. Ve vedení ministerstev zahraničí a vnitra zůstávají Dominic Raab a Priti Patelová.

Video Studio ČT24
video

Politolog Hnízdo: Johnson chce kabinetu vládnout pevnou rukou

Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média v posledních dnech spekulovala, že změny nebudou příliš rozsáhlé a ve vedení velkých ministerstev zůstane vše při starém.

Rezignace ministra financí Sajida Javida tak byla velkým překvapením. Podle Javidova mluvčího premiér podmínil setrvání ministra ve funkci tím, že propustí všechny své poradce a nahradí je poradci z úřadu premiéra. Javid podle mluvčího odpověděl, že „by tyto podmínky nepřijal žádný ministr financí, který si sám sebe váží“.

Ve funkci Javida nahradil Rishi Sunak, který dosud působil na ministerstvu financí jako náměstek. Už 11. března bude nový ministr představovat návrh rozpočtu na příští rok.

Nový britský ministr financí Rishi Sunak
Zdroj: Reuters
Autor: Toby Melville

Končí generální prokurátor Cox, Gove by mohl vést vyjednávání s EU

Johnson z vlády propustil ministra pro Severní Irsko Juliana Smithe, ministryni obchodu a podnikání Andreu Leadsomovou a ministryni životního prostředí Theresu Villiersovou. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem vlády.

O práci přišlo také několik náměstků včetně Esther McVeyové z ministerstva pro bytovou výstavbu, Chrise Skidmora z ministerstva školství či Nusrat Ghaniové a George Freemana z ministerstva dopravy. Ve funkci naopak zůstávají ministr zahraničí Dominic Raab i ministryně vnitra Priti Patelová.

Zůstává také někdejší ministr životního prostředí, Johnsonův kolega z kampaně za odchod před brexitovým referendem a nynější de facto vicepremiér Michael Gove, který by mohl podle řady médií dostat na starost vyjednávání s EU27 ve druhé fázi brexitu. Odchodem z EU 31. ledna totiž zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay, jenž by se podle britských médií mohl do vlády vrátit v jiné funkci. 

Kdo uvolněné ministry nahradí, by měl premiér Johnson oznámit ještě ve čtvrtek. Zveřejnit by měl také jméno člověka, který bude předsedat klimatické konferenci OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu.

Londýn a Brusel čekají složitá jednání

Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do přechodného období. Do konce letošního roku bude muset vyjednat s EU dohodu o budoucích vztazích, především těch obchodních.

Podle Bruselu je jedenáct měsíců na komplexní dohodu příliš málo času, Johnson ale prodloužení přechodného období odmítá. Británie musí nyní dodržovat v podstatě stejná pravidla jako členové EU, na jejich podobu ale už nemá vliv.