Soud kvůli Kotlebovým šekům s číslem 1488 je odročený. Nakonec by mohl hrozit ještě vyšší trest

Na Slovensku začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Marian Kotleba
Zdroj: ČTK/AP Autor: Petr David Josek

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. ĽSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Kotleba označil obžalobu za šikanu. U soudu nyní odmítl možnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by mu výměnou za doznání zajistila nižší trest než v případě uznání viny v běžném procesu.

Soud kvůli číslu 1488

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř čtyřmi sty pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun).

Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Čtrnáctka znamená počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Osm představuje osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je proto považováno za zkrácený a „zašifrovaný“ tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Osm let místo tří

Prokurátor obžaloval Kotlebu z trestného činu projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod, za to by mu v případě odsouzení hrozilo až tříleté vězení.

Soudkyně Ružena Sabová ale podle médií oznámila, že delikt bude možná posuzovat podle jiného ustanovení trestního zákona, podle nějž by mohl být uložen i přísnější trest.

V případě, že by Kotlebovi byla prokázána vina ze založení, podpory a propagace hnutí směrujícího k potlačení základních práv a svobod, hrozilo by mu vězení až na osm let.

Prokurátor původně podal na Kotlebu obžalobu už v roce 2018. Soud mu ji tehdy ale vrátil, protože zjistil porušení práva obhajoby a možnost přísnější kvalifikace skutku.

Obžalobu proti Kotlebovi projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinoku nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými delikty. U areálu soudu se před zahájením líčení s Kotlebou shromáždila hrstka sympatizantů Kotleby.

Soudkyně Sabová je také předsedkyní senátu, který řeší případ předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Šance na výhru ve volbách?

Slovenský sociolog Martin Slosiarik dříve řekl, že existuje šance na vítězství ĽSNS v nadcházejících volbách. Zatímco popularita Kotlebovy strany v posledních letech roste a dosahuje dvouciferných hodnot, obliba dlouhodobě nejpopulárnější vládní strany Smer-SD expremiéra Roberta Fica klesá. 

Loni na podzim slovenský nejvyšší soud uznal vinným tehdejšího poslance ĽSNS Milana Mazureka z trestného činu za jeho protiromské výroky a dal mu pokutu. Mazurek kvůli tomu přišel o mandát. V nadcházejících volbách se o přízeň voličů uchází z posledního místa kandidátní listiny ĽSNS.