Britský velvyslanec je podle íránské justice persona non grata

Mluvčí íránské justice označil britského velvyslance v Teheránu Roba Macairea za nežádoucí osobu. Zdůvodnil to podle deníku Financial Times jeho účastí na protivládních protestech v Teheránu. Velvyslanec se zúčastnil o víkendu vigilie za oběti sestřeleného letadla, byl kvůli tomu na hodinu zatčen a Londýn si pak v pondělí předvolal íránského velvyslance. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Londýn od Teheránu neobdržel žádné oficiální oznámení o tom, že se chystá velvyslance vyhostit, a krok označil za politováníhodný.

Provládní demonstranti v Teheránu zapalovali britské, izraelské a americké vlajky
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ebrahim Noroozi

Mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí prohlásil, že Macaire sehrál „provokativní roli“ v nedávných protestech. „Není pro nás přijatelné, aby britský velvyslanec odešel z velvyslanectví na nepovolené setkání, filmoval je a provokativně přispěl k jeho pokračování. Taková osoba je non grata a lidé, stejně jako mezinárodní pravidla, předpokládají jeho vyhoštění,“ prohlásil mluvčí.

Konečné rozhodnutí podle něj učiní ministerstvo zahraničí. „Pokud se nás týče, je to persona non grata“ a Írán jej může vyhostit.

Po pondělním předvolání íránského velvyslance v Londýně íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pokud Británie udělá „nové chyby“, bude Írán reagovat tvrdě. „Jakákoli nová britská chyba se setká s tvrdou reakcí Íránu a Londýn se bude zodpovídat,“ stálo v prohlášení úřadu.

V Íránu se o víkendu konaly protivládní akce, na nichž lidé dávali najevo nesouhlas s tím, že íránské vedení tři dny zatajovalo příčinu pádu ukrajinského letadla, v jehož troskách u Teheránu ve středu zemřelo 176 lidí. Írán nakonec přiznal, že stroj sestřelila jeho protivzdušná obrana.

Incident se stal několik hodin po íránském raketovém útoku na základny v Iráku, kde působí Američané. Šlo o odvetu za likvidaci íránského generála Kásema Solejmáního při útoku amerického bezpilotního letadla v Bagdádu ze 3. ledna.

Významný íránský duchovní ajatolláh Ahmad Alamolhoda na adresu britského velvyslance prohlásil, že vyhoštění je pro něj „to nejlepší, co se mu může stát“, protože jinak ho stoupenci zavražděného generála „rozsekají na kousky“. Británie je součástí mezinárodní koalice, která působí v Iráku na základnách, kde jsou i Američané.