Kim Čong-un pohrozil, že předvede světu novou zbraň. Pompeo doufá v mír

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v poslední den roku 2019 na jednání vládnoucí strany prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Na poradě vedení vládnoucí strany také ohlásil, že světu brzy předvede novou strategickou zbraň.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Zdroj: Reuters/KCNA

„Nemáme žádný důvod být dále jednostranně spoutáni tímto závazkem,“ uvedl Kim Čong-un na jednání špiček Korejské strany práce (KSP). Jaderné odstrašování je podle severokorejského vůdce nezbytné vůči hrozbám z Washingtonu, který pokračuje ve vojenských cvičeních s Jižní Koreou. Postěžoval si také na „gangsterské sankce a nátlak“.

Kritizoval Washington také za promarnění času k dialogu. Pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji strategických zbraní, varoval. „Svět brzy uvidí novou strategickou zbraň v držení KLDR,“ avizoval.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného únorového summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji.

Pompeo doufá, že KLDR dá přednost míru a prosperitě před válkou

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyjádřil naději, že si Severní Korea raději vybere mír než válku. 

„Při těchto veřejných oznámeních nezbývá než doufat, že si předseda Kim vybere jinou cestu,“ řekl Pompeo televizi Fox News. „Doufáme, že předseda Kim udělá správné rozhodnutí – zvolí mír a prosperitu před konfliktem a válkou,“ dodal podle agentury Reuters.

Pompeo v televizi CBS vyjádřil hluboké zklamání nad tím, že Kim Čong-un porušil závazky, které dal prezidentu Donaldu Trumpovi.