Je to sabotáž, reaguje Chameneí na protesty. Íránské úřady pohrozily zásahem

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí obvinil odpůrce islámské republiky a zahraniční nepřátele ze „sabotáže“. Reagoval tak na protesty, jež trvají v zemi od pátku a které vyvolalo náhlé zdražení benzinu o 50 procent. Nepokoje si vyžádaly už několik obětí, desítky lidí byly zatčeny. Ministerstvo obrany varovalo, že v případě nutnosti zasáhne a obnoví pořádek.

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí
Zdroj: ČTK, AP

Demonstrace propukly v řadě měst hned v pátek po oznámeném zdražení benzinu a pokračovaly i v sobotu. Podle agentury IRNA se nesouhlas projevil nejsilněji v Sírdžánu v provincii Kermán. I když policie měla povoleno střílet pouze do vzduchu, jeden člověk tam přišel o život a několik civilistů bylo zraněno.

V noci na neděli také zemřel jeden policista. Podlehl zraněním, jež v sobotu utrpěl při potyčkách s protestujícími v západoíránském městě Kermánšáh, sdělila IRNA. Státní bezpečnostní rada v důsledku protestů nařídila omezení přístupu na internet, napsala polooficiální tisková agentura ISNA. 

Desítky zadržených

Ve městě Jazd, ležícím v centrální oblasti země, byly zadrženy čtyři desítky lidí při střetech s policisty provázejících demonstrace. Podle tvrzení městské prokuratury jde o „výtržníky“ obviněné z vandalismu, kteří nepocházejí z města.

Protesty v Íránu
Zdroj: ČTK/ABACA/AA/ABACA
Íránský ministr vnitra Abdolreza Rahmani-Fazli varoval, že úřady a bezpečnostní síly „nebudou mít jinou možnost“ než zasáhnout a obnovit pořádek, pokud budou pokračovat „nezákonné akce“. Ministr v souvislosti s protesty kritizoval „omezený počet lidí“, které obvinil ze zneužívání atmosféry ve společnosti a zastrašování.

Chameneí se zastal vlády

Vláda zrušením dotací na pohonné hmoty reagovala na špatný stav íránské ekonomiky, mimo jiné v důsledku amerických sankcí. Peníze chce dát milionům chudých íránských rodin.

Chameneí zdůraznil, že zdražení benzinu vychází z hodnocení odborníků a mělo by být respektováno. Zároveň však vyzval vládu, aby zabránila zvyšování cen jiného zboží.

„Některé lidi toto rozhodnutí (o zdražení) znepokojilo…, ale sabotáže a žhářství páchají chuligáni, ne náš lid. Kontrarevoluce a nepřátelé Íránu vždy podporovali sabotáže a ohrožování bezpečnosti a dělají to nadále,“ citovala televize nejvyššího íránského duchovního činitele.

„Naneštěstí určité problémy byly způsobeny, několik lidí přišlo o život a některá střediska byla zničena,“ poznamenal rovněž Chameneí.

Na sociálních sítích se v sobotu objevily informace, že kromě jedné oběti v Sírdžánu zemřelo i několik dalších lidí. Stalo se to, když se zásahové síly policie střetly s demonstranty v Teheránu a v desítkách dalších měst poté, co protesty nabyly politického charakteru.

Írán čelí tvrdým sankcím, které míří hlavně na vývoz ropy, od té doby, co USA v roce 2018 vypověděly jadernou dohodu. Hodnota íránské měny tak výrazně klesla, roční míra inflace se ztrojnásobila a sankce vedly rovněž k odlivu zahraničních investorů, připomíná BBC.

Islámská republika patří mezi země s nejlevnějším palivem kvůli státním dotacím a poklesu ceny ropy. Současně patří mezi státy s největším vývozem ropy na světě v hodnotě miliard dolarů.