Írán tvrdí, že u inspektorky jaderných zařízení našel stopy trhaviny. Agentura MAAE to odmítá

Írán uvedl, že inspektorka Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) nebyla minulý týden vpuštěna do jaderného zařízení v Natanzu, jelikož se u ní našly stopy trhaviny. MAAE v oficiálním prohlášení tvrzení rozporovala, zatímco americká zástupkyně v agentuře Jackie Wolcottová počínání Íránu označila za šokující provokaci. Znepokojení vyjádřila také Evropská unie. MAAE dohlíží na íránské jaderné provozy. Inspektorka nebyla vpuštěna do zařízení 28. října.

Řetěz íránských žen na podporu jaderného programu před zařízením v Isfahánu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vahid Salemi

V Íránu je to první podobný incident. Teherán potvrdil, že zabránil pracovnici MAAE vstoupit do hlavního íránského provozu na obohacování uranu v Natanzu.

Íránský zástupce při MAAE uvedl, že vstupní kontrola odhalila u ženy stopy výbušniny. Žena při čekání na novou kontrolu odešla na toaletu a podezření se pak už nepotvrdilo, což prý bylo nutné dále vyšetřit.

Inspektorka byla podle něj rychle poslána pryč z Íránu a Teherán požádal, aby její jméno bylo vyjmuto ze seznamu inspektorů pověřených prací v zemi. Jméno a národnost inspektorky úřady nezveřejnily.

Podle zpravodajského webu BBC se objevily rovněž zprávy o tom, že byla krátce zadržena a byl jí zabaven pas, než nakonec z Íránu vycestovala. To ale íránský zástupce při MAAE Kázim Gharíb Abádí popřel.

MAAE se závěry Teheránu nesouhlasí

MAAE v prohlášení uvedla, že „nesouhlasí“ se závěry Íránu o stopách výbušnin, které se údajně našly u inspektorky.

„Agentura veřejně nezachází do podrobností v těchto záležitostech, ale podle nám dostupných informací, agentura nesouhlasí s tím, jak Írán vyhodnotil situaci kolem inspektorky,“ uvedla MAAE s tím, že incident bude s Íránem projednán ve snaze objasnit okolnosti.

„Je to šokující provokace. Všichni členové rady guvernérů by měli dát najevo, že takové činy jsou naprosto nepřijatelné, nebudou tolerovány a musejí mít důsledky,“ sdělila americká zástupkyně v agentuře Wolcottová.

Evropská unie ve svém prohlášení oznámila, že incident vyvolává znepokojení. „Pochopili jsme, že byla věc vyřešena, a vyzýváme Írán, aby se podobné záležitosti v budoucnu neopakovaly,“ uvádí EU.

Írán zprovoznil další odstředivky na obohacování uranu

Rada guvernérů MAAE o Íránu diskutovala na mimořádném zasedání. Schůzka se ale připravovala už delší dobu, nebyla tedy bezprostřední reakcí na nejnovější vývoj v zemi.

Od čtvrtka totiž Íránci obohacují uran také ve znovu zprovozněných odstředivkách v továrně Fordo. Prozatím obohacovali jenom v Natanzu, jak jim ukládá dohoda z roku 2015. Protože od ní loni odstoupily USA a obnovily proti Íránu sankce, začal postupně dohodu vypovídat také Írán.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že stupňování íránské jaderné aktivity by mělo přimět ostatní země k vytvoření tlaku na Teherán, protože se zdá, že Írán usiluje o rychlou obnovu jaderných kapacit. „Je načase, aby všechny státy odmítly jaderné vydírání toho režimu a zvýšily tlak“ na Írán, stojí v ministrově prohlášení.