Útočník pobodal v Hongkongu propekingského poslance, kterého kritizují demonstranti

Hongkongského poslance, který podporuje politiku centrální čínské vlády v Pekingu, pobodal na ulici útočník s nožem. Zákonodárce Junius Ho byl napaden na akci pořádané v rámci kampaně před místními volbami plánovanými na 24. listopadu. Protivládní aktivisté, kteří už pět měsíců během demonstrací požadují demokratické reformy, Hoa v červenci obvinili, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty a kolemjdoucí na vlakovém nádraží ve čtvrti Yuen Long.

Poslanec Ho po ošetření v nemocnici uvedl, že měl při útoku štěstí, protože mu nůž narazil na hrudní koš a způsobil jen dva centimetry hlubokou ránu.

Podle videonahrávky, která se objevila na internetu, útočník předstíral, že je poslancův přívrženec. Přistoupil k němu s kyticí a poté řekl, že se s ním chce vyfotografovat. Sáhl do tašky, ze které ale místo mobilního telefonu vytáhl nůž, a vrhl se na Hoa.

Poslanec jej ale s pomocí dalších lidí přemohl a muž byl zatčen. Zraněn byl při incidentu také Hoův asistent i samotný útočník.

Prodemokratičtí aktivisté Hoa kritizují kvůli útokům na demonstranty

Sedmapadesátiletý poslanec Ho se stal terčem kritiky ze strany prodemokratických demonstrantů po incidentu z 21. července, kdy maskovaní muži vyzbrojení kovovými a dřevěnými holemi zaútočili na vlakovém nádraží ve čtvrti Yuen Long na demonstranty vracející se z protestní akce v centru města a na další pasažéry.

Při násilnostech tehdy utrpělo zranění 45 lidí. Prodemokratičtí aktivisté a poslanci obvinili policisty, že na místo dorazili pozdě a násilnostem jen přihlíželi. Policie později uvedla, že někteří z útočníků, kteří napadali v metru civilisty, jsou napojeni na zločinecké gangy, takzvané triády. Poslanec Ho byl spatřen, jak si téhož večera potřásá s některými z útočníků rukama, napsala agentura AP.

Ho, do jehož volebního okrsku spadá i čtvrť Yuen Long, tvrdil, že zmíněné muže potkal, když se vracel z večeře, a poděkoval jim za „obranu našich domovů“. Organizování násilností ale popřel. Demonstranti od té doby několikrát poničili jeho kancelář a také hroby jeho rodičů, uvedla agentura AP.

Terčem násilných útoků se v posledních měsících stali i prodemokratičtí aktivisté. Je mezi nimi například devatenáctiletý mladík, kterého útočník v říjnu pořezal na krku a bodl do břicha, když rozdával letáky s pozváním na protivládní demonstraci. Několik dní před tím byl v Hongkongu přepaden muži s kladivy a noži jeden z vůdců protestního hnutí Jimmy Sham.

Macron v Číně: Evropa se o Hongkong bojí

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který je na návštěvě Číny, vyjádřil na schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem obavy nad situací v Hongkongu. 

„Sdělil jsem (prezidentu Siovi) naše obavy a obavy celé Evropy,“ řekl Macron na závěr své třídenní návštěvy Číny. „Opakovaně jsem přitom zdůraznil, že je nutné, aby zúčastněné strany projevily umírněnost, snížily napětí a řešily situaci prostřednictvím dialogu,“ dodal. Čínská vláda však už před Macronovým příletem zdůraznila, že Hongkong je vnitřní záležitostí Číny a nebude na pořadu jednání s francouzskou stranou.