Ruský soud zakázal vlivné hnutí Za lidská práva. Podle úřadů jde o „zahraničního agenta“

Moskevský soud rozhodl o zákazu hnutí Za lidská práva. Potvrdil to zakladatel a ředitel hnutí Lev Ponomarjov, který se proti rozsudku odvolá. Soud konstatoval údajné mnohonásobné porušení zákona. Organizace je jednou z nejstarších a nejuznávanějších svého druhu, v zemi působí už od roku 1997.

O likvidaci hnutí Za lidská práva informovala agentura Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Soud organizaci zakázal další činnost kvůli tomu, že podle něho mnohokrát porušila zákon. Ponomarjov, který je původní profesí fyzik, chce rozsudek napadnout u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ponomarjovovu hnutí pomáhají zejména americké nadace. RFE/RL připomíná, že organizace nejdříve loni na podzim přestala dostávat peníze od státu a letos v únoru ji úřady zařadily mezi „zahraniční agenty“.

Mezi „zahraničními agenty“ skončil i Navalného fond

Tuto nálepku udělují ruské úřady na základě zákona z roku 2012, podle kterého se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti považuje nově za „zahraničního agenta“ i Fond boje s korupcí FBK opozičního předáka Alexeje Navalného.

Ministerstvo tvrdí, že Navalného organizace dostala peníze od jisté americké společnosti a španělského státního příslušníka. Jenže majitelem oné americké firmy se ukázal být ruský občan, který řekl, že FBK poslal 50 dolarů (přes 1140 korun) sám za sebe a ne v zastoupení společnosti.

Zmíněný španělský občan zase nedokázal jasně vysvětlit, proč fondu poslal 140 tisíc rublů (asi 50 140 korun), a vedení nadace je přesvědčeno o tom, že zřejmě nešlo o skutečný dar, ale o provokaci, jejímž cílem bylo právě zařazení FBK mezi „zahraniční agenty“.

Navalnyj tvrdí, že ruské úřady se organizace bojí, protože odhaluje korupci mezi představiteli státní moci. FBK tento nejznámější ruský opoziční aktivista založil v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil
kromě jiných premiéra Dmitrije Medvěděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Nový poradce Putina pro lidská práva vzbuzuje obavy

Lidskoprávní aktivisté i opoziční média mají obavy z dalšího utužení poměrů v Rusku poté, co prezident Vladimir Putin v říjnu vyměnil šéfa prezidentské rady pro lidská práva Michaila Fedotova, který v uplynulých letech dokázal často vystupovat jako tvrdý kritik poměrů v zemi. Nahradil ho k režimu loajální televizní novinář Valerij Fadějev, člen vedení vládnoucí strany Jednotné Rusko.

„Je to další krok ke zničení občanské společnosti,“ reagoval Ponomarjov. Ten ocenil, že za Fedotovova vedení dokázala rada pravidelně předkládat Putinovi „absolutně objektivní zprávy o situaci v zemi“.

„Dokud byla opozice slabá a nemohla počítat s úspěchem ve volbách, tak i kritická část rady byla neškodná,“ míní politolog Alexej Makarkin.

„Teď se politický boj v mnoha oblastech zostřil, a tak státní orgán hlásající opoziční myšlenky vypadá méně snesitelně než dříve. Teď platí princip 'pokud pracuješ pro režim, nesmíš ho kritizovat'. Proto se objevuje Fadějev, od kterého se dá čekat důraz na sociální a ekonomická práva a na podporu práv Rusů v zahraničí,“ řekl politolog listu Vedomosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 42 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 50 mminutami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 1 hhodinou

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 1 hhodinou

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...