„Nejdůležitější kontrakt v dějinách polských ozbrojených sil je čím dál blíž!“ napsal Blaszczak na Twitteru. Dodal, že Varšava ještě čeká na souhlas Kongresu, ale už přistupuje k vyjednávání o ceně. Poláci si totiž chtějí stíhačky pořídit i s balíkem potřebné logistiky a výcvikem. Otázkou zůstává, zda si stíhačky pořídí se zapojením svého průmyslu do offsetových programů, anebo bez toho.
Agentura AFP poznamenala, že po oznámení amerického ministerstva zahraničí o záměru vlády prodat stíhačky Polsku má Kongres 30 dní na vyjádření případného nesouhlasu, ale to už se desítky let nestalo. Transakce zvýší napětí ve vztazích s Moskvou, i když americká diplomacie Kongres ujistila, že prodej letadel F-35 Polsku by neměl změnit rovnováhu sil v regionu, uvedla AFP.
Ministr Blaszczak koncem května oznámil, že Polsko požádalo o nákup 32 stíhaček F-35 včetně potřebné logistiky a výcviku polských pilotů. Tento krok podpořil prezident Andrzej Duda při červnové návštěvě v Bílém domě. Během ní nad oběma prezidenty přeletěla jedna stíhačka F-35.
Varšava na začátku roku koupila americké raketomety HIMARS a loni uzavřela smlouvu na protiraketové střely Patriot. Koncern Lockheed Martin podle polské televize slibuje, že v roce 2024 by Polsko mohlo získat první čtyři stíhačky F-35 určené k výcviku polských pilotů v USA. O dva roky později by mělo následovat 12 až 16 strojů pro první letku. Zbývající stíhačky by měly být poskytnuty do roku 2030.
Varšavu k jednáním o nákupu F-35 dotlačila i série havárií dosluhujících stíhaček sovětské výroby, kterých v polském letectvu stále slouží desítky kusů, včetně stíhaček MiG-29 pořízených i z Česka. Páteř polského letectva už ale představují americké stíhačky F-16.