„Neklesejte na mysli.“ Před osmdesáti lety zazněla na vlnách BBC poprvé čeština

2 minuty
Události ČT: Osmdesát let od vzniku české BBC
Zdroj: ČT24

Přesně před osmdesáti lety, 6. září 1939, se v zahraničním vysílání BBC poprvé mluvilo česky. Šlo o přeložený vzkaz opozičních labouristů, aby Hitlerem okupované Československo vydrželo a zůstalo věrné odkazu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Pravidelné vysílání české redakce začalo dva dny poté. Po převratu v roce 1948 se redaktorů BBC bál i komunistický režim, který proti vysílání nasadil rušičky.

Hlas naděje do protektorátu Čechy a Morava zamířil přesně před osmdesáti lety, když na vlnách BBC poprvé zazněla čeština. Prohlášení levicových labouristů tehdy přečetl bývalý mezinárodní zástupce československé sociální demokracie Josef Kosina: 

„Neklesejte na mysli, vydržte novou vlnu násilí a zůstaňte věrni odkazu velkého Tomáše Masaryka. Neopouštějte prapor, který v naší svobodné zemi vztyčil prezident Eduard Beneš se svými spolupracovníky. Hodina vašeho osvobození se blíží. Vaše tragédie otevřela světu oči a svět je povinen napravit křivdu, která se vám stala. Anglická Labouristická strana přijala zásadu obnovení Československa a svobody československého státu.“

O dva dny později začala stanice vysílat v češtině pravidelně. Zpočátku patnáct minut denně, koncem téhož roku už vysílala česky (a nepravidelně i slovensky) třikrát denně po patnácti minutách.

První šéfovou byla Churchillova poradkyně

První vedoucí české redakce BBC se stala Shiela Grant Duffová. Její dědeček zachránil pro britský národ před zbouráním slavný Stonehange, ona jako poradkyně tehdejšího premiéra Winstona Churchilla dělala co mohla, aby zachránila český národ před nacistickou okupací.

Ještě před nástupem do československé BBC vydala Shiela Grant Duffová knihu „Evropa a Češi,“ aby získala podporu u britské veřejnosti. Ve Spojeném království se ve dnech mnichovské dochody stala bestsellerem.

53 minut
Historie.cs: Volá Londýn
Zdroj: ČT24

Beneš, Masaryk i Tigrid

Po uznání prozatímní československé exilové vlády dala BBC prostor i jejím oficiálním mluvčím. A to od srpna 1940 v odpoledním, a od února 1941 také ve večerním vysílání. „Dřívější jednotná republika začne žít hned v den po pádu Německa a Maďarska,“ prohlásil například ve vysílání tehdejší exilový prezident Edvard Beneš.

Kromě prezidenta se k posluchačům obraceli zejména šéf diplomacie Jan Masaryk, státní tajemník ministerstva zahraničí Hubert Ripka, Benešův spolupracovník Prokop Drtina, kvůli kritice SSSR z KSČ vyloučený Vladimír Clementis či představitelé komunistů v exilu Václav Nosek, Jozef Valo a Anežka Hodinová-Spurná.

Na vlnách BBC vysílali i další slavní Češi, třeba divadelník Ota Ornest nebo spisovatel a polistopadový ministr kultury Pavel Tigrid. „Ti Angličani také byli skvělým vzorem. Prostě bylo bombardování a oni se ptali, jestli chceme ještě jeden šálek čaje. To se ten barák třásl,“ vzpomínal později Tigrid.

Za poslech BBC nacisté popravovali

Poslech BBC v protektorátu trestali nacisté vězením nebo dokonce smrtí. Mezi posluchači byl tehdy i skladatel Karel Janovický. „Za války můj otec a rodina s ním jsme poslouchali Londýn. Proč? Protože Londýn nelhal.“

Většina přijímačů v protektorátu ale stejně nemohla ladit krátké vlny. Vyřešit se to dalo způsobením zkratu na ladící cívce improvizovaným kovovým vodičem. Říkalo se mu „čerčílek“ (podle tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla) a nejefektivnější byla v tomto ohledu jubilejní stříbrná desetikoruna k dvacátému výročí republiky, dodává BBC.

Komunisté vysílání rušili

Vysílání pokračovalo i po komunistickém převratu v únoru 1948. Koncem roku 1952 například informovala BBC denně o průběhu vykonstruovaného procesu s vysoce postaveným komunistou Rudolfem Slánským a dalšími. Režim v Československu se snažil příjem vysílání znemožnit rušičkami.

Právě po nástupu komunistů k moci utekl do Velké Británie i skladatel Janovický, který pak v 80. letech československé BBC šéfoval. Ve vysílání pouštěl pod pseudonymem Jack Allen hudbu, která byla v Československu zakázaná. „Lidé za války a po celou tu dobu komunistické vlády žili vlastně ve lži. Tam se jenom spekulovalo,“ doplnil Janovický. 

Po sametové revoluci se značná část české redakce BBC přesunula do Prahy. Londýn uzavřel české vysílání v roce 2006. Zdůvodnil to tím, že Česko je členem Evropské unie a řada českých médií sdílí stejné hodnoty jako BBC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...