USA a Čína boxují čtvrté kolo a šance na roztržené obočí začíná okolo šestnáctého, míní Kmoníček

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou potrvá zřejmě dlouho, protože Donald Trump musí brát ohled na blížící se prezidentské volby a Peking je v relativně výhodné pozici. V Interview ČT24 to uvedl český velvyslanec ve Washingtonu a bývalý šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Čína podle něj vyčkává, až se projeví, že ji Američané také potřebují jako trh.

Video Interview ČT24
video

Velvyslanec Kmoníček v Interview ČT24

„Číňané vědí, že ekonomicky tahají možná za kratší provaz, protože Amerika je stále ještě silnější. Zároveň ale vědí, že Američané mají jednu obrovskou nevýhodu, a tou je jejich demokratický systém. Oni si mohou dovolit prezidenta Trumpa vyčekat. Prezident Si tuší naprosto přesně, kdo bude příští rok (čínským) prezidentem,“ řekl Kmoníček s narážkou na blížící se prezidentské volby, které USA čekají příští rok.

Naopak Trump musí brát ohled na to, aby nezhatil šance na své znovuzvolení, což se podle Kmoníčka projevuje i v jeho zahraniční politice. Velvyslanec míní, že kdyby se Trump nechystal na volby, byl by agresivnější vůči Íránu a jinak by přistupoval také ke krizi v Hongkongu.

„V této chvíli si mnoho partnerů uvědomuje, že jak se budou blížit termíny horké prezidentské kampaně, Donald Trump nebude mít velké manévrovací schopnosti v zahraničí a bude dočasně oslaben, aby se o to silnější vrátil po svém volebním znovuvítězství,“ řekl diplomat.

Platí to podle něj i pro Peking. „Čína je v této chvíli v tak výhodné pozici, že ji vůbec nic nenutí, aby si ji zhoršila, což je v překladu přesně to, co od ní Američané chtějí,“ míní Kmoníček. „Jsme ve stavu dvou boxerů těžké váhy, kteří v téhle chvíli boxují takové čtvrté kolo, a vy víte, že technická šance na roztržené obočí začíná okolo šestnáctého“.

S nečekaným čínským direktem se podle Kmoníčka nepočítá

Obchodní válka mezi oběma zeměmi podle něj může trvat roky, protože Číňané čekají, až se projeví, že je USA také potřebují jako trh. „My si stále uvědomujeme, že Čína potřebuje Ameriku jako trh (…) Ono se to velmi mění a čínská střední třída je dnes velmi významným trhem amerických výrobků. Podle mě Číňané budou hrát právě na tohle. A na to budou potřebovat čas,“ nastínil velvyslanec. 

S nečekaným direktem ze strany Číny se v USA podle Kmoníčka nepočítá. „Čína si velmi dobře uvědomuje nejtěžší váhu, kterou mají Spojené státy v jakémkoli takovém zápase. A to je to, že to je americká vláda, která tiskne dolary, které jsou rezervní měnou, ve které jsou uložena čínská aktiva. Vy si kvůli tomu, abyste porazil soupeře, neznehodnotíte vlastní nastřádané peníze na svoji příští staletou říši,“ uzavřel diplomat.

Celý rozhovor s Hynkem Kmoníčkem ve videu v úvodu článku.