Gove: Britská vláda se připravuje na brexit bez dohody

Nová britská vláda se připravuje na brexit bez dohody. Listu The Sunday Times to řekl místopředseda vlády Michael Gove. Podle Govea Londýn „pracuje s předpokladem, že Evropská unie s Británií novou dohodu neuzavře“. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn ale v neděli televizi Sky News řekl, že jeho strana udělá vše, co bude v jejích silách, aby brexitu bez dohody zabránila.

Michael Gove
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

„Celá vláda bude nyní naplno pracovat“, aby se na vystoupení Británie z EU připravila, prohlásil Gove. „S novým premiérem (Borisem Johnsonem) a s novou vládou… opustíme Evropskou unii 31. října. Bez nějakých ‚jestli‘ a ‚ale‘. Bez dalších odkladů. Brexit je tu,“ uvedl Gove.

Ministr financí Sajid Javid listu Sunday Telegraph řekl, že vláda plánuje investovat asi miliardu liber do přípravy říjnového odchodu Británie z EU, ať už s dohodou či bez dohody. Vysoké mimořádné výdaje mají připadnout mimo jiné na jednu z největších veřejných informačních kampaní – cílem je zajistit, aby jednotlivci i firmy byli na vystoupení Británie z EU bez dohody přichystáni.

Finance by měly jít i na 500 nových příslušníků pohraniční stráže a případné vybudování nové infrastruktury kolem přístavů. Javidův předchůdce v úřadu Philip Hammond čelil kritice stoupenců brexitu, že na přípravu země na odchod z EU bez dohody nevynaložil dostatek peněz, uvedla agentura Reuters.

 

Podle listu The Guardian se Hammond ve středu sešel na soukromé schůzce s labouristickým stínovým ministrem pro brexit Keirem Starmerem, aby společně vypracovali plán, jak Johnsonovy plány na odchod Británie z EU bez dohody zhatit.

„Uděláme vše pro to, abychom zabránili odchodu bez dohody,“ řekl v neděli televizi Sky News vůdce opozičních labouristů Corbyn. Na otázku, zda se pokusí Johnsonově vládě vyjádřit nedůvěru, odpověděl, že situaci zhodnotí poté, co na počátku září skončí parlamentní prázdniny.

Premiér Johnson dal najevo, že brexit 31. října bude

Premiér Boris Johnson dal už nicméně ve čtvrtek ve svém prvním projevu po nástupu do funkce jasně najevo, že jeho vláda je odhodlána dodržet termín vystoupení Británie z EU 31. října. S EU by chtěl Johnson vyjednat novou dohodu, která by byla pro Británii lepší než ta, již dojednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale ve čtvrtek znovu zdůraznil, že EU o žádné nové dohodě jednat nebude. V takovém případě je prý Johnson připraven vyvést zemi z EU bez dohody.