OSN: Dozorci v Libyi stříleli na migranty, kteří utíkali před náletem

Organizace spojených národů (OSN) ve čtvrtek uvedla, že libyjští dozorci stříleli po migrantech, kteří se snažili zachránit při úterním náletu na detenční středisko v Tadžuře na předměstí libyjské metropole Tripolis. Podle organizace se prozatímní počet obětí zvýšil ze 44 na 53, včetně šesti dětí. Informovala o tom agentura Reuters. Útok na středečním mimořádném zasedání nedokázala jednomyslně odsoudit Rada bezpečnosti OSN, společné prohlášení zablokovaly USA.

Centrum zničené při náletu
Zdroj: Reuters Autor: Courtesy of Jihaz Mukafahat Alhijrat Alghyr Shareia/Social Media

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) ve zprávě oznámil, že během náletu byly vypáleny dvě bomby. Jedna zasáhla prázdnou garáž a další obydlený hangár, ve kterém byli drženi uprchlíci. Několik lidí podle zprávy uvedlo, že dozorci začali střílet na ty migranty, kteří se po dopadu první bomby snažili utéct.

Dva migranti držení ve středisku vypověděli, že je místní milice určila k práci v přilehlém skladě zbraní, který se nachází v areálu zařízení. Jeden z mužů, který je ve středisku už dva roky, popsal, jak čistili protiletadlové zbraně. Zahlédl přitom i rakety a řízené střely.

V detenčním středisku je stále asi 500 zadržených migrantů. Evakuace není v přípravě, OSN ale plánuje přesunout 31 žen a dětí do svého zařízení v Tripolisu. 

Odpovědnost za útok odmítají oba kabinety, které v zemi usilují o moc. Ten na východě, podporovaný maršálem Chalífem Haftarem, neuznává tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, za níž stojí OSN. Haftar, který ovládá většinu země, zahájil čtvrtého dubna ofenzivu za dobytí Tripolisu. 

Mimořádné zasedání RB OSN zablokovaly USA

V reakci na útok svolal předseda Rady bezpečnosti ve středu večer mimořádné zasedání. Společnou deklaraci ale po více než dvou hodinách jednání rada nepřijala kvůli připomínkám Spojených států. Vysvětlení kroku Washingtonu se agenturám nepodařilo získat. Podle diplomatů USA nesouhlasí s rezolucí, která kritizuje Haftarovu ofenzivu.

Text prohlášení podle AFP připravila Británie, která se vyvarovala obvinění vůči jedné či druhé straně konfliktu. Rada v dokumentu vyjadřuje hluboké znepokojení nad zhoršující se humanitární situací v Libyi, volá po klidu zbraní a vyzývá členské státy OSN k tomu, aby plně respektovaly embargo na dovoz zbraní do severoafrické země z roku 2011.

Není to poprvé, co se Radě bezpečnosti nepodařilo zaujmout společný postoj v otázce libyjského konfliktu. V dubnu tohoto roku společné prohlášení zablokovalo Rusko, jehož delegace nesouhlasila, že je v dokumentu k ukončení bojů vyzván pouze Haftar, nikoli obě bojující strany.