EU je zárukou nezávislé Ukrajiny, prohlásil Zelenskyj. V Bruselu slíbil reformy

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu poprvé jednal se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Nový ukrajinský prezident přislíbil, že Kyjev bude pokračovat v reformách, a Unii označil za záruku stability a nezávislosti své země. Tusk uvedl, že Unie bude dál naplňovat asociační dohody s Ukrajinou a ekonomicky podporovat zemi bez ohledu na ruskou agresi.

Video Studio ČT24
video

Brífink po první schůzce Zelenského s Tuskem

Tusk jednal s prezidentem nejlidnatější z prozápadně orientovaných postsovětských zemí o pokračování podpory, kterou Kyjevu poskytují členské státy EU. Mluvilo se i o možném začlenění Ukrajiny do evropských struktur.

„Evropská unie bude vždy rozhodně podporovat posilování ukrajinské demokracie a právního státu, boj s korupcí, stabilizaci její ekonomiky a dosažení reforem v oblasti energetiky. Protože silná a demokratická Ukrajina je v nejlepším zájmu Evropské unie,“ řekl Tusk na společné tiskové konferenci.

Video Studio ČT24
video

Expertka Víchová: Ukrajina bez EU nemá šanci přežít

Integrace je zárukou naší nezávislosti, řekl Zelenskyj

Bývalý komik Zelenskyj na konci dubna ve volbách jasně porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka. K úspěchu mu blahopřála velká část evropských lídrů, kteří dali najevo snahu nadále podporovat ukrajinskou orientaci na Západ a čelit mocenským ambicím sousedního Ruska.

„Evropská integrace je zárukou nezávislosti ukrajinského státu,“ pronesl po jednání Zelenskyj. Ukrajina podle něho musí pokračovat na cestě do EU, k čemuž jí pomůže pokračování v nastolených reformách. Ty by podle představ Bruselu měly vést k odstranění korupce či finanční stabilizaci ukrajinského hospodářství.

„Evropská unie je největším obchodním partnerem Ukrajiny a zároveň největším donorem, který podporuje reformy na Ukrajině. Zelenskyj si musí uvědomovat, že bez pomoci EU, bez pomoci Mezinárodního měnového fondu Ukrajina fakticky nemá šanci přežít.“

Lenka Víchová

ukrajinistka
Tématem jednání byla podle Tuska i bezpečnostní situace na Ukrajině. Šéf Evropské rady zdůraznil, že Unie odsuzuje poskytování ruského občanství Ukrajincům v Donbasu či na Krymu, které podle něho porušuje dohody z Minsku.

Oba lídři diskutovali i o summitu EU a Ukrajiny plánovaném na červenec, který by podle Tuska měl vytyčit priority vzájemných vztahů na příští rok.

Zelenskyj již v úterý v Bruselu jednal se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, kterého ujistil o cíli integrovat Ukrajinu do vojenské aliance a obnovit jednání s Ruskem o ukončení války na východě země.

Tradiční návštěva Bruselu 

Zelenskyj je v EU na své první zahraniční návštěvě. „Myslím, že už je to tradiční, že ukrajinský prezident nejdřív navštíví Brusel, bylo to tak dokonce u Viktora Janukovyče, který se nakonec ukázal jako ne úplně proevropský politik. Bylo to tak i u Petra Porošenka, který nejprve navštívil Štrasburk, druhý den pak Brusel. Řekla bych, že ukrajinský volič to od prezidenta očekává,“ podotkla ukrajinistka Lenka Víchová.

Podle ní je tento krok symbolicky důležitý i proto, že Zelenskyj byl pro řadu lidí během kampaně nečitelný v tom ohledu, „zda je jeho kurz proevropský“. „Dnes i včera ale zazněla slova Zelenského o tom, že Rusko je agresor, že žádá Evropskou unii o spojenectví – a že kurz Ukrajiny se nemění,“ konstatovala Víchová.

Video Horizont ČT24
video

Zelenskyj přesvědčoval EU, že chce prozápadní Ukrajinu