Poláky pobouřila madonina duhová svatozář. Aktivistce hrozí za šíření plakátů vězení

Polskem otřásl případ ženy stíhané za urážku náboženského cítění. Aktivistka se ho podle policie dopustila tím, že vylepila plakáty Černé madony čenstochovské s duhovou svatozáří. Duha je přitom symbolem hnutí za práva sexuálních menšin, které polská vláda a katolická církev dlouhodobě kritizují. Ženě hrozí dva roky za mřížemi. Případ pobouřil liberály i lidskoprávní organizace.

Video Události
video

Události ČT: Polskem hýbe kauza kolem plakátů s duhovou madonou

Policie přišla k Elžbietě Podleśné v pondělí v šest hodin ráno, prohledala jí byt a zabavila počítač. Po několikahodinovém výslechu ženu propustila. „Zareagovali způsobem, který překračuje normální postupy a hranice zdravého rozumu,“ konstatovala jednapadesátiletá aktivistka.

„Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně čtyřiadvacet hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, tak ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna,“ uvedla Podleśná. „Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec.“

K urážce náboženského cítění se Podleśná nepřiznala, stejně jako k vylepování zmíněných plakátů v Plocku. „Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům,“ řekla.

Polská aktivistka Elžbieta Podleśná
Zdroj: ČT24

Urážka cítění věřících, myslí si ministr vnitra

Známá protivládní aktivistka chtěla upozornit na přehlížená práva sexuálních menšin. Pro Poláky je bohorodička z Čenstochové přitom vůbec nejuctívanějším zobrazením madony. „Žádné řeči o svobodě a ,toleranci' nedávají nikomu právo urážet cítění věřících,“ zdůraznil polský ministr vnitra Joachim Brudziński.

Jiní naopak Podleśnou brání. „Podle mého názoru zde jednoznačně nejde o případ, kterým by se měly zabývat orgány činné v trestním řízení,“ je přesvědčena právnička Sylwia Grzegorczyková-Abramová.

Aktivisté na sociálních sítích zmíněný plakát šíří dál. „Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi,“ napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky.

„Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podleśnou. Za Marii v duhové svatozáři. V Polsku. V Evropě. V roce 2019,“ pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout „deset tisíc duhových Marušek“ během 24 hodin.

Aktivistku podpořili lidé v ulicích

Postup policie pobouřil zejména polské liberály, na podporu Podleśné se konala i demonstrace. Nevládní organizace Amnesty International (AI) vyjádřila nad případem „krajní znepokojení“ a vyzvala polské úřady, aby přestaly obtěžovat pokojné demonstranty a aktivisty, včetně zatýkání lidí hájících svá práva.

„Omezování aktivistů ve svobodném vyjádření jejich názorů je nezákonné a musí okamžitě přestat,“ zdůraznila Barbora Černušáková z AI.

Kontroverzní plakáty se již objevily na zdech dalšího kostela. „S obrovskou bolestí a žalem jsme zjistili, že došlo k dalšímu znesvěcení obrazu nejsvětější matky,“ uvedl mluvčí polské konference biskupů Paweł Rytel-Andrianik.

Ke katolické víře se hlásí drtivá většina Poláků, veřejnost proto případ v zemi vnímá mimořádně citlivě. Někteří však roli římskokatolické církve kritizují. „Katolická církev v Polsku, zatížená nevyjasněnými skandály pedofilie, posedlá válkou o peníze a vliv, ztratila morální mandát, aby dál ztělesňovala svědomí národa,“ prohlásil nedávno šéfredaktor měsíčníku Liberté! Leszek Jaždžewski.

Varovný prst Kaczyńského

Novinář kritizoval duchovní před přednáškou polského expremiéra a šéfa Evropské rady Donalda Tuska při příležitosti svátku dne ústavy. Vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) je proti svému politickému soupeři Tuskovi hned použila, stejně jako proti opozici, jejíž zástupci v sále seděli a tleskali. „Kdo vztahuje ruku na církev a chce ji zničit, vztahuje ruku na Polsko,“ varoval lídr PiS Jaroslaw Kaczyński.

Se stejnou razancí šéf PiS kritizoval i Elžbietu Podleśnou. Pro Kaczyńského přišel případ ve vhodnou dobu – před volbami do Evropského parlamentu jeho strana ukázala, že bude bojovat za ty nejkonzervativnější hodnoty.