SDF: Chalífát padl. Islámský stát byl poražen i ve své poslední baště

5 minut
Události: Kurdové dobyli poslední baštu IS
Zdroj: ČT24

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku.

Nad Baghúzem vlaje vítězná žlutá vlajka syrských demokratických sil, po černých praporech islamistů ani památky. „Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti Daeši (arabská zkratka pro IS) bylo dosaženo,“ sdělil Bálí na Twitteru.

Koalice SDF bojovala o obec Baghúz ležící nedaleko hranice s Irákem po celé týdny. Z místa uteklo na 60 tisíc lidí, civilistů i vzdávajících se islamistů. Po tvrdých bojích z města zůstala jen spoušť a zkáza, které pohřbily stovky padlých extremistů.

Mluvčí SDF Bálí slíbil bojovat proti zbytkům radikálů, dokud nebudou zcela vymýceni. IS sice v Sýrii ani Iráku již neovládá žádné území, v obou zemích však provádí diverzní útoky. Jeho přidružené organizace nadále působí na egyptském poloostrově Sinaj, v Afghánistánu a dalších zemích.

Podle agentury AP je ohlášení definitivního vítězství možná předčasné. Její reportér na místě slyšel střelbu z minometů a pušek. V pátek mluvčí SDF přiznal, že někteří bojovníci IS se dosud schovávají v jeskyních poblíž Baghúzu a že probíhají „dočišťovací operace“.

Oznámení SDF může znamenat konec čtyřapůlleté kampaně mnoha různých vojenských sil proti teroristické organizaci, která svůj největší rozkvět zažila v roce 2014. Tehdy ovládala území s osmi miliony obyvatel a o velikosti Británie, včetně několika velkých měst. Z prodeje ropy, vydírání, loupeží a únosů získali islamisté miliardy dolarů, které využívali k přípravám útoků v zahraničí.

Irák se teroristů zbavil už předloni. V Sýrii se hybnou silou stali Kurdové a jejich SDF, které cestu vpřed otevíralo Američany vedené bombardování. Hlavní město samozvaného Islámského státu Rakká padlo na podzim 2017. Nejnovější úspěch teď SDF s Američany slaví společně.

Americký prezident Donald Trump ohlásil konečné vítězství nad islamisty již v pátek. Za kritický milník, který představuje zdrcující strategický úder proti IS, označil vítězství v Baghúzu i vysoký americký diplomat pověřený záležitostmi Sýrie William Roebuck. Upozornil však, že IS nadále zůstává výraznou hrozbou v regionu a pro jeho trvalou porážku bude zapotřebí ještě mnoho práce.

Kurdové v ohrožení

Podle analytika serveru Info.cz Pavla Novotného vše nasvědčuje tomu, že Spojené státy se po porážce Islámského státu budou chtít z regionu stáhnout. To podle něj znamená, že vůdce syrského autokratického režimu Bašár Asad bude chtít obnovit vládu nad celou zemí v předválečných hranicích. „Je možné, že napadne území syrských Kurdů, kteří jsou v tuto chvíli autonomní.“

Turecko pak podle Novotného bude chtít zabezpečit svou jižní hranici a expandovat do míst, která považuje za oblasti svého zájmu. „Turecko hrozí tím, že vstoupí do severní Sýrie proti Kurdům,“ doplnil Novotný a dodal, že se obává, že celá situace nakonec vyústí v neprospěch kurdského národa. „Nebudou mít ani stát, ani autonomii, zůstanou v područí Turecka a Sýrie.“

5 minut
Novotný: Hrozí, že Sýrie i Turecko napadnou Kurdy
Zdroj: ČT24

Novotný: IS bude pokračovat jako teroristická organizace

Analytik Novotný vysvětlil, že Islámský stát je fakticky poražen již několik měsíců. „Jde o to, že někdo musí vyhlásit, ano, teď byl poražen,“ podotknul k ohlášení pádu chalífátu po vítězství v Baghúzu.

Přiblížil, že Islámský stát skončil jako klasický stát s razítky, hranicemi, daněmi, školami a podobně. Řádově stovky, maximálně tisíce bojovníků státu se však podle jeho informací přesunují na jiná bojiště nebo do ilegality. „Dál budou pokračovat jako klasická teroristická organizace,“ míní analytik.

Novotný si nemyslí, že by se islamisté nyní začali stahovat do Evropy. „Ti, kteří sem chtěli, už tady podle mě jsou,“ myslí si. „Ti, které teď budou některé evropské země přebírat, budou pod velmi silným dohledem. Nemají šanci žádný teroristický čin spáchat,“ tvrdí.

Analytik připomněl, že když začala být dobývána první velká města Islámského státu, byli jeho stoupenci z Evropy vyzváni, aby se vrátili do vlasti. Novotný odhadnul, že do Evropy se doposud mohly vrátit nanejvýš desítky lidí.

„Jsem si naprosto jist, že jestli něco mají tajné služby v tuto chvíli za úkol, tak je to monitorovat navrátilce z těchto nebezpečných nebo rozbouřených regionů. Každý, kdo se vrací přes Turecko nebo některé středoasijské země, je určitě pod drobnohledem tajných služeb na západě. Nebál bych se toho, že by tady mohli ve velkém uškodit,“ soudí Novotný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 19 mminutami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 23 mminutami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 2 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 4 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 5 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 6 hhodinami

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 6 hhodinami

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...