Pokud evropští lidovci vyloučí Fidesz, Orbán bude jednat o nové platformě s Poláky

Maďarský premiér Viktor Orbán připustil, že spor kvůli protibruselské kampani jeho vlády by mohl skončit odchodem jeho strany Fidesz z Evropské lidové strany (ELS). Pokud se tak stane, rozhovory o nové politické platformě chce Orbán zahájit v Polsku. Evropští lidovci budou o případném vyloučení Fideszu hlasovat 20. března.

Viktor Orbán
Zdroj: Reuters Autor: Tamas Kaszas

Orbánově straně hrozí vyloučení z ELS mimo jiné kvůli billboardům útočícím na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

„Debata by mohla skončit tím, že (Fidesz) najde své místo nikoli uvnitř, ale vně lidové strany,“ připustil Orbán. „Pokud budeme muset začít něco nového, … pak bude zjevně prvním místem, kde povedeme rozhovory, Polsko,“ dodal maďarský premiér. Do Varšavy pojede v neděli, kdy se tam spolu s dalšími představiteli zemí Visegrádské čtyřky zúčastní oslav k výročí vstupu těchto států do NATO.

Orbán si postěžoval, že „na Fidesz útočí promigrační síly“ uvnitř Evropské lidové strany a snaží se „změnit celou ELS na mezinárodní promigrační organizaci“, přičemž „Maďaři se jim v tom snaží zabránit“. On se prý pokouší ELS změnit, reformovat. Šéf maďarské vlády dodal, že „jestli jde o migraci a ochranu křesťanské kultury, není žádný kompromis možný“.

Odpor proti migraci je pro Orbána jedním z hlavních témat nejen před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Kritizovaná kampaň maďarské vlády spojuje šéfa Evropské komise Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

Plakáty s Junckerem zmizí, nové budou vychvalovat Orbána 

V úterý kandidát ELS na příštího předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že aby Fidesz mohl mezi evropskými lidovci zůstat, musel by mimo jiné odstranit kontroverzní billboardy. Šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás ve čtvrtek ujistil, že příští týden budou sporné billboardy vyměněny.

Gulyás rovněž zdůraznil, že Fidesz „i přes zklamání v určitých věcech nadále považuje ELS za nejlepší platformu pro prosazování křesťansko-demokratické politiky“.