Brity pobouřil výrok Donalda Tuska. Ten si klade otázku, jak vypadá místo v pekle pro zastánce brexitu bez plánu

Komentář předsedy Evropské rady Donalda Tuska, který si položil otázku, jak asi vypadá místo v pekle pro zastánce brexitu, kteří nemají konkrétní plán, vyvolal na britské politické scéně pobouření. Mluvčí premiérky Theresy Mayové konstatoval, že Tuskův slovník ničemu nepomůže.

Donald Tusk
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

„Přemýšlím mimochodem o tom, jak vypadá speciální místo vyhrazené v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit,“ prohlásil Tusk po středečním jednání s předsedou irské vlády Leo Varadkarem.

Varadkar mu po společném projevu řekl, že ho za tento výrok „čekají potíže s britským tiskem“.

A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Mluvčí britské premiérky poznamenal, že je na Tuskovi, aby zvážil, zda jeho výrazivo poslouží k řešení brexitové otázky. Dodal, že je očividné, že se chce (Tusk – pozn. red.) vyvarovat odchodu Británie z EU bez dohody, stejně tak je ale jasné, že text brexitové dohody se musí změnit.

Andrea Leadsomová, která organizuje agendu britské vlády v Dolní sněmovně, označila Tuska za člověka bez jakéhokoli vychování. „Myslím, že je to mimořádně politováníhodné a vůbec nijak prospěšné,“ uvedla.

Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedna z tváří britského referenda o brexitu Nigel Farage v reakci na Tuskův komentář o zvláštním místě v pekle pro zastánce brexitu uvedl, že svoboda bez nevolených a arogantních tyranů, jakým je předseda Evropské rady, mu zní spíše jako ráj.

Mluvčí severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) pro brexit Sammy Wilson na Twitteru označil Tuska za ďábelského euromaniaka, který opět ukázal opovržení vůči Britům, kteří hlasovali pro útěk ze zkorumpované EU. „Je to Tusk a jeho arogantní vyjednávači EU, kdo rozdmýchává plameny strachu ve snaze zpochybnit a zvrátit výsledek referenda,“ sdělil Wilson.

Naopak šéfka severoirské republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová řekla, že Tusk svými slovy vystihl pocit marnosti, který mají lidé v souvislosti s brexitem.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na novinářskou žádost o komentář reagoval připomínkou, že Tusk je věřící člověk. „Je pevně přesvědčen o existenci nebes a tedy i jejich opaku, pekla. Já jsem tedy zjistil, že peklo je to akorát tady, když jsem tu začal pracovat,“ prohlásil Juncker na tiskové konferenci v sídle Evropské komise.

Celý záznam konference, na které zazněl Tuskův komentář, najdete zde: 

Video Studio ČT24
video

Tusk a Varadkar se shodli na tom, že změny v dojednané dohodě o brexitu nebudou