Itálie musí odškodnit Američanku odsouzenou za vraždu spolubydlící, kterou nespáchala

Itálie musí zaplatit Američance Amandě Knoxové odškodnění ve výši 18 tisíc eur (necelých 463 tisíc korun). Ve čtvrtek o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Italské úřady podle něho porušily vícero práv této mladé ženy, která byla v minulosti odsouzena za vraždu své britské spolubydlící, později ji však soud viny zprostil.

Soud se sídlem ve Štrasburku Itálii potrestal za to, že Knoxové úřady během výslechu po vraždě Britky z listopadu 2007 neposkytly právníka ani tlumočníka. „Knoxová byla mimořádně zranitelná, protože šlo o mladou cizinku, které tehdy bylo dvacet let, a která v Itálii tou dobou ještě nebyla dlouho a pořádně neuměla italsky,“ připomněl soud.

Podle agentury DPA se lze proti rozsudku do tří měsíců odvolat. Knoxová a Meredith Kercherová spolu bydlely v italské Perugii, kde obě studovaly. Začátkem listopadu 2007 bylo nahé tělo Kercherové nalezeno v jejich bytě s podříznutým hrdlem, množstvím bodných ran a podlitinami.

Knoxová byla v roce 2009 spolu se svým někdejším přítelem odsouzena k mnohaletému vězení kvůli vraždě Britky. Nicméně v březnu 2015 italský nejvyšší soud oba v tomto případu zprostil obžaloby.

Do Itálie se už nikdy nevrátí

Celý případ provázely letité soudní tahanice. Knoxová strávila v italském vězení čtyři roky. Do USA se vrátila v roce 2011 po prvním osvobozujícím rozsudku. Nechala se slyšet, že do Itálie se nikdy nevrátí. 

Po svém návratu do rodného Seattlu Knoxová dokončila studia a vydala knížku o své kauze. Později pracovala pro různá média a předloni v jednom rozhovoru oznámila, že se hodlá věnovat činnosti ve prospěch nespravedlivě obviněných. Jediným, kdo si odpykává trest vězení kvůli vraždě Kercherové, je Rudy Guede, imigrant z Pobřeží slonoviny.