Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel s manželkou na návštěvu Číny

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijel na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny. V zemi zůstane do čtvrtka. O Kimově cestě speciálním vlakem do Pekingu již v pondělí informovala jihokorejská média. Podle agentury Jonhap státníci jednali o očekávaném druhém setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o vzájemných vztazích.

Ačkoli Pchjongjang většinou o podobných diplomatických návštěvách informuje až poté, co skončí, v nynějším případě učinila KLDR výjimku. Severokorejská agentura KCNA sdělila, že Kimova návštěva v Číně začala v pondělí a skončí ve čtvrtek.

Kima podle KCNA doprovází jeho manželka Ri Sol-ču, vysoký představitel severokorejské komunistické strany a bývalý šéf tajné služby KLDR Kim Jong-čchol či severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho.

3 minuty
Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel do Číny
Zdroj: ČT24

Jihokorejská agentura Jonhap bez bližší identifikace zdrojů uvedla, že setkání obou státníků trvalo asi hodinu. Během ní jednali o chystaném summitu mezi Severní Koreou a Spojenými státy a rovněž o posílení bilaterálních vztahů. Po jednání následovala večeře, kterou uspořádal Si a jeho manželka.

„Podle diplomatů, se kterými jsem o tom mluvila, se Kim snaží více zapojit Peking, prosadit vícestranná jednání po vzoru někdejších šestistranných rozhovorů, která by vedla k uzavření mírové deklarace, jež by nahradila stávající příměří na Korejském poloostrově,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Čína jako severokorejská páka na Američany

„Všechno nasvědčuje tomu, že Kim přijíždí do Pekingu ladit noty a hledat podporu u svého nejdůležitějšího spojence a obchodního partnera, podobně, jako to udělal vloni před prvním summitem,“ nastínila zpravodajka. „Utvrzení o spojenectví s Pekingem mu poskytne bezpečnostní záruky a využije ho jako páku při jednání s Američany,“ dodala Šámalová.

Kim v uplynulém roce navštívil Čínu třikrát a pokaždé zde jednal s prezidentem Siem. Do Pekingu se nyní vůdce KLDR vydal v době, kdy se stále častěji hovoří o možném druhém summitu Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To, že se vrcholná schůzka uskuteční brzy, naznačil sám Trump.

„Jihokorejská média píší, že by to mohla být vietnamská Hanoj, protože se tam v uplynulých týdnech setkávaly americké a severokorejské delegace na jednáních na nižší úrovni, má dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s KLDR a leží v přijatelné vzdálenosti od Pchjongjangu,“ doplnila zpravodajka ČT Šámalová.

Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a tlumí tlak, který na ni vyvíjí Washington. AP předpokládá, že tématem nynějšího jednání Kima a Sia bude vyjasnění pozice před druhým setkáním s Trumpem.

„Kim se důrazně snaží připomenout Trumpově administrativě, že má diplomatické a ekonomické alternativy k tomu, co Washington a Soul nabízejí,“ řekl Harry Kazianis z amerického konzervativního institutu Centrum pro národní zájem (CNI). „Při zmínce o ‚jiné cestě‘ během svého novoročního projevu mohl Kim skrytě vyhrožovat, že se přikloní blíže k Pekingu. To by mělo Ameriku docela znepokojovat,“ dodal. 

Seznam jaderného arzenálu zatím KLDR nepředala

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím partnerům neposkytla.

Podle analytiků oslovených agenturou AP je velice nepravděpodobné, že by se KLDR vzdala svého těžce vybudovaného jaderného arzenálu, který Kim zřejmě považuje za jedinou garanci přežití svého režimu. Kim chce podle nich na návštěvě spíše sondovat postoj Číny vůči uvolnění sankcí proti své zemi před chystanými rozhovory s Američany. Nejspíše ho zajímá, v čem by Severní Korea musela ustoupit, aby získala podporu Číny na půdě Rady bezpečnosti OSN, kde má Peking právo veta.

Čína zde sice několikrát hlasovala pro uvalení sankcí proti severokorejskému režimu, Si však nedávno vybídl USA i KLDR, aby si ohledně sankcí „vzájemně vyšli vstříc“. V září čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo k dílčímu uvolnění sankcí, které by ocenilo pozitivní výsledek prvního summitu mezi Trumpem a Kimem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil podporu Číny při řešení krize kolem Severní Koreje. Zároveň uvedl, že si nemyslí, že na Kimovu návštěvu v Pekingu měla vliv probíhající obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou.

„Číňané dali jednoznačně najevo, že se jedná o oddělené otázky,“ řekl Pompeo. „Čína je dobrým partnerem při našich snahách o snížení nebezpečí pro svět vyplývající ze severokorejského jaderného potenciálu. Očekávám, že tak bude činit i v budoucnu,“ dodal ministr zahraničí USA. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev hlásí po ruském útoku několik zraněných, mezi nimi je i dítě

Několik obyvatel výškového domu v Kyjevě utrpělo v noci na pondělí zranění při náletu ruských dronů. Údaje o jejich počtu se liší, šéf městské vojenské správy Tymur Tkačenko informoval o osmi zraněných, starosta Vitalij Klyčko a ukrajinská policie pak o pěti. Kvůli ruskému letectvu vzlétly polské stíhačky. Litevské úřady mluví o neidentifikovaném dronu, který do Litvy ráno přiletěl z Běloruska. Tento měsíc se u hranic obou zemí zřítil dron, který byl později rozpoznán jako ruský.
08:51Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rusku dávám deset až dvanáct dní na ukončení války, hrozí Trump

Americký prezident Donald Trump řekl, že zkrátí 50denní lhůtu, kterou v polovině července dal Rusku k ukončení války proti Ukrajině, a to na deset až dvanáct dní od pondělí. Šéf Bílého domu před rozhovorem s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku zopakoval, že ho ruský vládce Vladimir Putin velmi zklamal. Následně Trump prohlásil, že už nemá zájem s Putinem jednat.
14:49Aktualizovánopřed 11 mminutami

USA a další země v Gaze podle Trumpa založí potravinová centra

USA budou spolupracovat s dalšími zeměmi na poskytování většího množství humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, oznámil šéf Bílého domu Donald Trump po schůzce s britským premiérem Keirem Starmerem. Na palestinském území proto podle něj vzniknou potravinová centra, píše Reuters. Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT dříve prohlásil, že OSN a další mezinárodní organizace v neděli v oblasti vyzvedly a distribuovaly potravinovou pomoc z více než 120 kamionů. Z Gazy přesto dál hlásí úmrtí v důsledku hladu.
11:37Aktualizovánopřed 11 mminutami

Thajsko a Kambodža se dohodly na příměří

Vedoucí představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí dohodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří s cílem ukončit pohraniční střety, uvedl podle Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednáních mezi oběma zeměmi. Má začít platit o půlnoci tamního času (19 hodin SELČ). Právě Malajsie schůzku obou zemí zprostředkovala. Thajsko a Kambodža proti sobě vedly několik dní boje na hranicích. Schůzky se účastnili i zástupci Spojených států a Číny.
10:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při nehodě vlaku v Německu zemřel i strojvedoucí, zraněných je 41

Mezi třemi oběťmi nedělního železničního neštěstí v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa je i strojvedoucí a spolupracovník společnosti Deutsche Bahn (DB), informovala agentura DPA s odvoláním na okresní velitelku hasičů. Zranění utrpělo 41 lidí, vícero z nich vážná. Příčinou vykolejení vlaku byl zřejmě sesuv půdy. Zatím není jasné, jak dlouho bude trať v místě uzavřena, funguje náhradní doprava.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Temu hrozí pokuta. Podle EK dost nebrání prodeji nelegálních produktů

Čínský internetový prodejce Temu porušuje pravidla Evropské unie, protože nedělá dost pro to, aby zabránil prodeji nelegálních produktů na své platformě. V předběžném závěru vyšetřování to v pondělí uvedla Evropská komise (EK). Pokud se zjištění potvrdí, mohla by Temu dostat pokutu až šest procent z globálního ročního obratu. Společnost ještě může na závěry vyšetřování v příštích týdnech reagovat, přesnou lhůtu ale Komise neuvedla.
13:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Poslední krok k suverenitě i základ neutrality. Rakousko si připomnělo výročí „státní smlouvy“

Rakousko si v neděli připomnělo 70 let od obnovení suverenity. Takzvaná státní smlouva vedla ke sjednocení země i odchodu okupačních vojsk spojeneckých armád. Podepsána byla na horním zámku Belvedere 15. května 1955, avšak v platnost vstoupila až 27. července. Dokument podle historika Wolfganga Muellera představuje poslední krok na cestě Rakouska k suverénnímu státu po druhé světové válce. Kromě toho se ale tehdy zrodila i dodnes platná neutralita. V NATO tak alpský stát dosud není, i když ho alianční státy obklopují. Ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová však připustila, že o možném členství v Alianci by Rakousko mohlo debatovat. Většina obyvatel země si nicméně neutrality stále váží a vnímá ji jako výhodu.
před 5 hhodinami

NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.
před 5 hhodinami
Načítání...