Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel s manželkou na návštěvu Číny

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijel na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny. V zemi zůstane do čtvrtka. O Kimově cestě speciálním vlakem do Pekingu již v pondělí informovala jihokorejská média. Podle agentury Jonhap státníci jednali o očekávaném druhém setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o vzájemných vztazích.

Vládní kolona aut s Kim Čong-unem projela centrem Pekingu
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Peter

Ačkoli Pchjongjang většinou o podobných diplomatických návštěvách informuje až poté, co skončí, v nynějším případě učinila KLDR výjimku. Severokorejská agentura KCNA sdělila, že Kimova návštěva v Číně začala v pondělí a skončí ve čtvrtek.

Kima podle KCNA doprovází jeho manželka Ri Sol-ču, vysoký představitel severokorejské komunistické strany a bývalý šéf tajné služby KLDR Kim Jong-čchol či severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho.

Video Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel do Číny
video

Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel do Číny

Jihokorejská agentura Jonhap bez bližší identifikace zdrojů uvedla, že setkání obou státníků trvalo asi hodinu. Během ní jednali o chystaném summitu mezi Severní Koreou a Spojenými státy a rovněž o posílení bilaterálních vztahů. Po jednání následovala večeře, kterou uspořádal Si a jeho manželka.

„Podle diplomatů, se kterými jsem o tom mluvila, se Kim snaží více zapojit Peking, prosadit vícestranná jednání po vzoru někdejších šestistranných rozhovorů, která by vedla k uzavření mírové deklarace, jež by nahradila stávající příměří na Korejském poloostrově,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Čína jako severokorejská páka na Američany

„Všechno nasvědčuje tomu, že Kim přijíždí do Pekingu ladit noty a hledat podporu u svého nejdůležitějšího spojence a obchodního partnera, podobně, jako to udělal vloni před prvním summitem,“ nastínila zpravodajka. „Utvrzení o spojenectví s Pekingem mu poskytne bezpečnostní záruky a využije ho jako páku při jednání s Američany,“ dodala Šámalová.

Kim v uplynulém roce navštívil Čínu třikrát a pokaždé zde jednal s prezidentem Siem. Do Pekingu se nyní vůdce KLDR vydal v době, kdy se stále častěji hovoří o možném druhém summitu Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To, že se vrcholná schůzka uskuteční brzy, naznačil sám Trump.

„Jihokorejská média píší, že by to mohla být vietnamská Hanoj, protože se tam v uplynulých týdnech setkávaly americké a severokorejské delegace na jednáních na nižší úrovni, má dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s KLDR a leží v přijatelné vzdálenosti od Pchjongjangu,“ doplnila zpravodajka ČT Šámalová.

Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a tlumí tlak, který na ni vyvíjí Washington. AP předpokládá, že tématem nynějšího jednání Kima a Sia bude vyjasnění pozice před druhým setkáním s Trumpem.

„Kim se důrazně snaží připomenout Trumpově administrativě, že má diplomatické a ekonomické alternativy k tomu, co Washington a Soul nabízejí,“ řekl Harry Kazianis z amerického konzervativního institutu Centrum pro národní zájem (CNI). „Při zmínce o ‚jiné cestě‘ během svého novoročního projevu mohl Kim skrytě vyhrožovat, že se přikloní blíže k Pekingu. To by mělo Ameriku docela znepokojovat,“ dodal. 

Seznam jaderného arzenálu zatím KLDR nepředala

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím partnerům neposkytla.

Podle analytiků oslovených agenturou AP je velice nepravděpodobné, že by se KLDR vzdala svého těžce vybudovaného jaderného arzenálu, který Kim zřejmě považuje za jedinou garanci přežití svého režimu. Kim chce podle nich na návštěvě spíše sondovat postoj Číny vůči uvolnění sankcí proti své zemi před chystanými rozhovory s Američany. Nejspíše ho zajímá, v čem by Severní Korea musela ustoupit, aby získala podporu Číny na půdě Rady bezpečnosti OSN, kde má Peking právo veta.

Čína zde sice několikrát hlasovala pro uvalení sankcí proti severokorejskému režimu, Si však nedávno vybídl USA i KLDR, aby si ohledně sankcí „vzájemně vyšli vstříc“. V září čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo k dílčímu uvolnění sankcí, které by ocenilo pozitivní výsledek prvního summitu mezi Trumpem a Kimem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil podporu Číny při řešení krize kolem Severní Koreje. Zároveň uvedl, že si nemyslí, že na Kimovu návštěvu v Pekingu měla vliv probíhající obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou.

„Číňané dali jednoznačně najevo, že se jedná o oddělené otázky,“ řekl Pompeo. „Čína je dobrým partnerem při našich snahách o snížení nebezpečí pro svět vyplývající ze severokorejského jaderného potenciálu. Očekávám, že tak bude činit i v budoucnu,“ dodal ministr zahraničí USA.