Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel s manželkou na návštěvu Číny

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijel na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny. V zemi zůstane do čtvrtka. O Kimově cestě speciálním vlakem do Pekingu již v pondělí informovala jihokorejská média. Podle agentury Jonhap státníci jednali o očekávaném druhém setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o vzájemných vztazích.

Ačkoli Pchjongjang většinou o podobných diplomatických návštěvách informuje až poté, co skončí, v nynějším případě učinila KLDR výjimku. Severokorejská agentura KCNA sdělila, že Kimova návštěva v Číně začala v pondělí a skončí ve čtvrtek.

Kima podle KCNA doprovází jeho manželka Ri Sol-ču, vysoký představitel severokorejské komunistické strany a bývalý šéf tajné služby KLDR Kim Jong-čchol či severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho.

3 minuty
Vůdce KLDR Kim Čong-un přijel do Číny
Zdroj: ČT24

Jihokorejská agentura Jonhap bez bližší identifikace zdrojů uvedla, že setkání obou státníků trvalo asi hodinu. Během ní jednali o chystaném summitu mezi Severní Koreou a Spojenými státy a rovněž o posílení bilaterálních vztahů. Po jednání následovala večeře, kterou uspořádal Si a jeho manželka.

„Podle diplomatů, se kterými jsem o tom mluvila, se Kim snaží více zapojit Peking, prosadit vícestranná jednání po vzoru někdejších šestistranných rozhovorů, která by vedla k uzavření mírové deklarace, jež by nahradila stávající příměří na Korejském poloostrově,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Čína jako severokorejská páka na Američany

„Všechno nasvědčuje tomu, že Kim přijíždí do Pekingu ladit noty a hledat podporu u svého nejdůležitějšího spojence a obchodního partnera, podobně, jako to udělal vloni před prvním summitem,“ nastínila zpravodajka. „Utvrzení o spojenectví s Pekingem mu poskytne bezpečnostní záruky a využije ho jako páku při jednání s Američany,“ dodala Šámalová.

Kim v uplynulém roce navštívil Čínu třikrát a pokaždé zde jednal s prezidentem Siem. Do Pekingu se nyní vůdce KLDR vydal v době, kdy se stále častěji hovoří o možném druhém summitu Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To, že se vrcholná schůzka uskuteční brzy, naznačil sám Trump.

„Jihokorejská média píší, že by to mohla být vietnamská Hanoj, protože se tam v uplynulých týdnech setkávaly americké a severokorejské delegace na jednáních na nižší úrovni, má dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s KLDR a leží v přijatelné vzdálenosti od Pchjongjangu,“ doplnila zpravodajka ČT Šámalová.

Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a tlumí tlak, který na ni vyvíjí Washington. AP předpokládá, že tématem nynějšího jednání Kima a Sia bude vyjasnění pozice před druhým setkáním s Trumpem.

„Kim se důrazně snaží připomenout Trumpově administrativě, že má diplomatické a ekonomické alternativy k tomu, co Washington a Soul nabízejí,“ řekl Harry Kazianis z amerického konzervativního institutu Centrum pro národní zájem (CNI). „Při zmínce o ‚jiné cestě‘ během svého novoročního projevu mohl Kim skrytě vyhrožovat, že se přikloní blíže k Pekingu. To by mělo Ameriku docela znepokojovat,“ dodal. 

Seznam jaderného arzenálu zatím KLDR nepředala

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím partnerům neposkytla.

Podle analytiků oslovených agenturou AP je velice nepravděpodobné, že by se KLDR vzdala svého těžce vybudovaného jaderného arzenálu, který Kim zřejmě považuje za jedinou garanci přežití svého režimu. Kim chce podle nich na návštěvě spíše sondovat postoj Číny vůči uvolnění sankcí proti své zemi před chystanými rozhovory s Američany. Nejspíše ho zajímá, v čem by Severní Korea musela ustoupit, aby získala podporu Číny na půdě Rady bezpečnosti OSN, kde má Peking právo veta.

Čína zde sice několikrát hlasovala pro uvalení sankcí proti severokorejskému režimu, Si však nedávno vybídl USA i KLDR, aby si ohledně sankcí „vzájemně vyšli vstříc“. V září čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo k dílčímu uvolnění sankcí, které by ocenilo pozitivní výsledek prvního summitu mezi Trumpem a Kimem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil podporu Číny při řešení krize kolem Severní Koreje. Zároveň uvedl, že si nemyslí, že na Kimovu návštěvu v Pekingu měla vliv probíhající obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou.

„Číňané dali jednoznačně najevo, že se jedná o oddělené otázky,“ řekl Pompeo. „Čína je dobrým partnerem při našich snahách o snížení nebezpečí pro svět vyplývající ze severokorejského jaderného potenciálu. Očekávám, že tak bude činit i v budoucnu,“ dodal ministr zahraničí USA. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Byla inspirací, řekl o pohřešované horolezkyni Kolouchové cestovatel Trávníček

„Byla velmi zabedněná, máme to tak všichni. Věci, které milujeme, děláme za každou cenu. Uměla své zkušenosti (z lezení) i svůj život předat dál. Pro mnoho lidí byla velkou inspirací," řekl o horolezkyni Kláře Kolouchové v Událostech, komentářích horolezec a cestovatel Jan „Tráva" Trávníček. Šestačtyřicetiletá Kolouchová se zřítila při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat. Její tělo zatím nebylo nalezeno, pátrání po něm podle Trávníčka pokračuje. Horolezkyně v minulosti jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.
před 21 mminutami

Bleskové povodně v Texasu zabily nejméně 24 lidí

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v centrálním Texasu. Mnoho dalších se pohřešuje, včetně více než dvaceti dívek z letního tábora zasaženého přívalovou vodou, uvedla agentura AP. Týmy pokračují v záchranných akcích za pomoci člunů a vrtulníků.
před 1 hhodinou

Trump podepsal návrh klíčového zákona o daních a výdajích

Americký prezident Donald Trump podepsal v pátek pozdě večer středoevropského času návrh rozsáhlého zákona o daních a výdajích, který obsahuje klíčové priority jeho administrativy. Ve čtvrtek návrh po druhém schválení Sněmovnou reprezentantů ukončil svou legislativní pouť Kongresem. Trump si přijetí svého „velkého, krásného zákona“, jak jej sám označuje, přál právě do 4. července, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajina se v noci bránila zatím největšímu ruskému dronovému útoku

Rusko v noci na pátek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze, uvedlo ukrajinské letectvo. Proti sousední zemi ruské síly odpálily také jedenáct balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Úřady v Kyjevě po útoku hlásí jednoho mrtvého a více než dvacet zraněných. Terčem útoků byly i další oblasti. O obětech informovala také ruská strana.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Exploze benzinky v Římě zranila asi 45 lidí

Výbuch na jedné z čerpacích stanic v hustě obydlené čtvrti Prenestino na východě Říma si v pátek vyžádal 45 zraněných, informovala agentura ANSA, podle které jsou mezi zraněnými i hasiči, zdravotníci a policisté. Zdravotní stav šesti lidí je vážný, ale jejich životy ohroženy nejsou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zelenskyj řekl, že se dohodl s Trumpem na spolupráci při ochraně nebe Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odpoledne telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem zejména o ruských vzdušných útocích a ukrajinské protivzdušné obraně. Uvedl to na sociálních sítích. Oba státníci se podle něj dohodli na spolupráci při posílení ochrany ukrajinského nebe, hovořili též o možnostech společné výroby v obranném průmyslu a o společných nákupech a investicích.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Požáry v Řecku jsou pod kontrolou, v Turecku zápas s plameny pokračuje

Lesní požáry na Krétě a v okolí Atén dostali hasiči pod kontrolu. Řecko ale očekává od soboty další vlnu veder. Riziko vzniku nových ohnisek tak trvá. Více než pět tisíc evakuovaných na jihovýchodě Kréty – včetně desítek českých turistů – se začalo vracet do svých hotelů. Situace nadále zůstává dramatická v Turecku. Šest lesních požárů u tureckého Izmiru hasiči už pod kontrolu dostali, o desítky kilometrů dál ve vnitrozemí ale oheň dál zuří, a to nejméně na třech místech.
před 11 hhodinami

Kritici zpochybňují oficiální důvody pozastavení americké pomoci Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v pátek telefonoval se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Mluvili spolu poté, co vyšlo najevo, že USA pozastavily některé důležité zbrojní dodávky pro Kyjev. Washington tento krok zdůvodnil obavami z nedostatku příslušných zbraní pro americké potřeby a probíhající revizí skladů. Podle bývalé administrativy i analýzy, o které píše web NBC News, ale dodávky Ukrajině americké zásoby neohrozí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...