KLDR pod dohledem Kima vyzkoušela taktickou zbraň, kterou nechal vyvíjet už jeho otec

Severokorejská státní média oznámila, že armáda pod dohledem vůdce Kim Čong-una úspěšně vyzkoušela novou technologicky vyspělou taktickou zbraň. Podle Kima jde o zbraňový systém, o který se zajímal už jeho otec a předchůdce Kim Čong-il a na jehož vývoj tehdy osobně dohlížel. Média zkoušku interpretují jako snahu o nátlak na USA a Jižní Koreu kvůli váznoucím jednáním o denuklearizaci.

Kim podle severokorejské agentury KCNA uvedl, že zkouška je „další ukázkou našich rychle rostoucích obranných kapacit určenou celému regionu“. Nová zbraň podle něj představuje zásadní změnu v posílení bojových schopností země.

Podle agentury AP se pravděpodobně nejedná o test jaderné zbraně nebo rakety s dlouhým doletem. Analytik soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies Šin Pom-čchul soudí, že testovaná zbraň může být raketa, dělo, protiletadlový kanon, dron či jiný moderní konvenční zbraňový systém.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že „taktická zbraň“ v severokorejském kontextu znamená „zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen“. KLDR tedy mohla testovat raketu středního doletu nebo raketomet. Mezinárodní odborníci na zbraně podle agentury Reuters uvedli, že na zveřejněné fotografii Kima s vojenskými důstojníky byl i velitel dělostřelectva Korejské lidové armády.

Jde o první podobné prohlášení po měsících

Podle agentury Reuters je toto prohlášení první zmínkou týkající se rozvoje zbrojního programu KLDR po několika měsících. Americká televize CNN na svém webu píše, že test byl Kimovým vzkazem Washingtonu, že Severní Korea se vrátí k více vojensky zaměřenému vztahu vůči USA, pokud budou rozhovory pokračovat příliš pomalu.

CNN také cituje experta na mezinárodní vztahy Joshe Pollacka, který soudí, že Kim novým testem naznačil, že by se „mohl vrátit ke starým praktikám“, pokud USA nezmění svůj přístup. Zkoušku zbraně označil Pollack za skrytou pohrůžku.

Severní Korea provedla veřejný zbrojní test naposledy v listopadu 2017. V uplynulých dnech však Pchjongjang vyjadřoval nevoli nad přetrvávajícími mezinárodními sankcemi iniciovanými Spojenými státy a probíhajícím vojenským cvičením menšího rozsahu Jižní Koreje s USA.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na test uvedl, že věří v naplnění slibů, které zazněly během historického červnového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce v Singapuru.

Na červnové schůzce se oba vůdci zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétních závazků a rozhovory od té doby příliš nepokročily, připomíná Reuters.

Jakýkoli test nových zbraní pravděpodobně zvýší napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem, který dal najevo, že mezinárodní sankce vůči KDLR budou platit, dokud země nepodnikne více konkrétních kroků k ukončení svého jaderného a raketového programu. V plánu je přitom další summit Trump–Kim na začátku příštího roku.