Mayová vtančila před konzervativce. Vyloučila nové referendum o brexitu a připustila odchod z EU bez dohody

V anglickém Birminghamu skončila výroční konference britské Konzervativní strany, jejímž hlavním tématem byl nadcházející odchod země z Evropské unie. Uzavřel ho projev premiérky Theresy Mayové, která na pódium vtančila na melodii písně Dancing Queen od skupiny ABBA. Zopakovala, že současné návrhy EU na podobu brexitu nepřijme a možnost odchodu bez dohody zůstává otevřená. Jasně také odmítla možnost jakéhokoli dalšího referenda. Premiérka na konferenci hrála i o vlastní budoucnost. Podle informací novinářů totiž usiluje část ministrů o její politický konec.

Video Události
video

Události ČT: Mayová hraje i o vlastní budoucnost

Mayová na začátek projevu připomněla, že politická debata v zemi se mění v nelítostný a neférový boj. Kritizovala projevy nenávisti z extrémní levice i pravice. Zdůraznila důležitost diskuse a vyzvala k respektu k ideovým protivníkům, který je základem britské demokracie.

Poté se opřela do opozičních labouristů za to, že se odklánějí od britských hodnot a ztrácejí důvěru v Británii. „Co se stalo s labouristy, je národní tragédií,“ prohlásila. Kritizovala jejich předsedu Jeremyho Corbyna za to, že zpochybnil informace britských tajných služeb ohledně odpovědnosti Kremlu za otravu Sergeje Skripala a jeho dcery. V radikalizaci opozice vidí šanci pro konzervativce na posílení ve volbách.

„Konzervativci jsou stranou příležitosti,“ zdůraznila s tím, že tato příležitost se týká všech, včetně imigrantů a jejich potomků. Konkrétně zmínila ministra vnitra Sajida Javida, jehož rodiče přišli do Británie z Pákistánu.

Rozděleni v otázce brexitu

Konzervativci stále nenašli shodu v otázce podoby odchodu z EU. Mayová připomněla, že strana byla v pohledu na EU rozdělena vždy. Zdůraznila, že politici musí respektovat výsledky referenda o vystoupení z Unie. Zároveň chce hledat dobré obchodní a bezpečností vztahy se zeměmi EU. „Jsou našimi blízkými přáteli a spojenci a měli bychom zajistit, že to tak zůstane,“ prohlásila.

Vyzvala stranu, aby zaujala pragmatické stanovisko a vykročila ke kompromisu. „Pokud se vydáme různými směry v honbě za perfektním brexitem, riskujeme, že skončíme úplně bez brexitu,“ pohrozila.

Odmítla vyloučit možnost odchodu bez dohody, protože v takovém případě by její vyjednávací pozice byla mnohem horší a musela by přijmout návrhy EU.

„To by v současnosti znamenalo přijmout jednu ze dvou možností. Buď dohodu, která nás ponechává v EU v pozici satelitu, zachovává volný pohyb osob, obrovské roční platby a znemožňuje nám uzavírat obchodní dohody s ostatními zeměmi. Nebo dohodu, která odřezává Severní Irsko, část této země, a ve skutečnosti ji ponechává v celní unii. Ráda bych dnes odsud vyslala jasnou zprávu. Nikdy nepřijmeme ani jednu z těchto možností,“ řekla a vysloužila si dlouhý potlesk.

Mayová trvá na plánu z Chequers

Dříve Mayová přišla s takzvanými návrhy z Chequers, které předpokládají volný obchod s EU pro průmyslové zboží a zemědělské produkty, jinak však počítají s úplným oddělením od Unie. Proti plánu jsou zastánci naprosté odluky od unijních struktur a návrh je problematický i pro Brusel.

Konference měla stranu sjednotit, to se ale podle pozorovatelů nepodařilo, byť si premiérka po loňském nepovedeném proslovu podle některých napravila repitaci. Mayová i její ministr pro brexit Dominic Raab dávali už od zahájení sjezdu v neděli najevo, že od plánu z Chequers neustoupí.

Spolupracovník ČT Ivan Kytka se domnívá, že Mayová „řekla delegátům a britské veřejnosti pouze to, co chtěli slyšet. Když si vezmeme pasáž, která se týkala EU, tak ta je mnohem zajímavější tím, co neřekla a s čím delegáty neseznámila, než tím, co tam zaznělo. Myslím, že většina slibů, které oznámila ve vztahu k Evropě, bohužel neprojde testem bruselských jednání,“ uvedl Kytka v pořadu 90' ČT24, který se věnoval brexitu.

Video Studio ČT24
video

Projev Theresy Mayové na sjezdu konzervativců

Projev Theresy Mayové na sjezdu konzervativců

Mayová obhajovala svůj plán brexitu

Tlak na demisi

Premiérka na konferenci podle agentury Reuters neuspěla ani se snahou prosadit některá vnitropolitická témata, a vzít tak vítr z plachet opozičním labouristům. Jedním z nejhlasitějších kritiků oslabené premiérky je její bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Ten v úterý ve svém projevu na sjezdu vládní brexitový plán ostře kritizoval a označil ho za podvod. Dočkal se aplausu a ovací vestoje.

Mayová je pod tlakem, aby předložila harmonogram pro svůj odchod z čela kabinetu. V úterý večer to napsal deník The Telegraph, podle kterého vícero ministrů v britské vládě považuje její demisi už jen za otázku času.

Několik ministrů si podle listu přeje odchod Mayové ihned po dni vystoupení z EU v březnu příštího roku, jiní jsou ochotni dát jí čas do roku 2020 za podmínky, že na další konferenci Konzervativní strany oznámí datum svého odstoupení.

Jeden z nejbližších premiérčiných spolupracovníků David Lidington v reakci řekl, že členové vlády nepožádali o stanovení data jejího odchodu.

Spolupracovník ČT Milan Kocourek vysvětlil, že pro vyvolání hlasování o novém stranickém a vládním šéfovi je třeba oficiální dopis šéfovi konzervativců v parlamentu. „Postup by vypadal tak, že by 47 řadových poslanců požádalo jako výbor 1922, což je výbor řadových poslanců, aby odešla z úřadu. Začíná to tedy odspoda. Momentálně podepsalo tento dopis, tuto výzvu, jen pět lidí,“ uvedl Kocourek v Horizontu ČT24.

Video 90’ ČT24 - Brexit podle premiérky Mayové
video

90’ ČT24: Brexit podle premiérky Mayové

90’ ČT24: Brexit podle premiérky Mayové

Spolupracovnk ČT Kocourek v Horizontu ČT24: Mayová si napravila reputaci