Mayová se omluvila konzervativcům za volební porážku, slíbila výhodnou dohodu o brexitu

12 minut
Mayová na sjezdu konzervativců slibovala výhodnou brexitovou dohodu
Zdroj: ČT24

Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že vyjedná vzájemně výhodnou dohodu s EU o brexitu. Řekla to v proslovu na závěr sjezdu vládní Konzervativní strany. Ke sporům přispěl hlavně šéf diplomacie Boris Johnson, který o víkendu představil svou vlastní vizi brexitu. Mayová se v klíčovém projevu zároveň omluvila za debakl v červnových volbách.

Mayová musí obhájit svůj brexitový plán před euroskeptickými spolustraníky. Pozice premiérky je oslabená po červnových volbách, v nichž konzervativci ztratili většinu.

Mayová se členům strany omluvila. Kampaň před hlasováním se podle ní příliš řídila podle předem stanoveného scénáře a byla moc zaměřená na osobu předsedkyně vlády. „Přijímám zodpovědnost, já jsem kampaň vedla, je mi to líto,“ řekla premiérka. Konzervativci museli po volbách vytvořit menšinovou vládu s podporou severoirské Demokratické unionistické strany.

  • O největší pozdvižení v průběhu projevu Mayové se postaral britský komik Simon Brodkin, když se jí z pod pódia pokusil předat Mayové výpověď pro nadbytečnost - s tím, že ho posílá Boris Johnson. Právě o ministru zahraničí se mluví, že by Mayovou na postu nejraději vystřídal. Herce ze sálu vyvedli a vedení strany chce prověřit, kde se stala chyba při vydávání akreditací.
2 minuty
O největší pozdvižení se postaral komik Brodkin. Mayové dal výpověď pro nadbytečnost
Zdroj: ČT24

Mayová dala v souvislosti s brexitem najevo, že není jejím stylem vzdát se, když se věci komplikují. „Vím, že vyjednávání mohou být někdy frustrující. Pokud k nim ale přistoupíme se správným duchem spolupráce a přátelství s jasným pohledem na budoucnost, jsem si jista, že dosáhneme dohody, která bude výhodná pro Velkou Británii i Evropskou unii,“ zdůraznila v projevu.

„Lidé rozhodli. My se řídíme jejich instrukcemi. Opustíme Evropskou unii v březnu 2019,“ prohlásila Mayová. S Unií podle ní Británie bude mít nové zvláštní partnerství. „Je v hlubokém zájmu nás všech, aby jednání uspěla,“ dodala s tím, že vláda je ale připravena i na variantu, že k dohodě s Bruselem nedojde.

„Jste tu vítáni,“ řekla premiérka na adresu občanů Evropské unie, kteří žijí v Británii. „Chceme, abyste zůstali,“ dodala. 

Konzervativní stranu vyzvala ke sjednocení. K jejím nejhlasitějším rivalům patří ministr zahraničí, který žádá tvrdý brexit. Johnson o víkendu například uvedl, že by přechodné období mělo trvat dva roky a „ani o vteřinu víc“.

Johnson ale tvrdí, že za premiérkou stojí. „Celá země jí vděčí za její nezlomnost ve snaze posunout Británii vpřed ke skvělé dohodě o brexitu založené na florentském projevu. Na každé jeho slabice se shodne celý kabinet,“ podotkl.

Mayová nechce v týmu jen „přikyvovače“

Jeho šéfka rozdíly v názorech nevnímá jako problém. „Jako lídr nepotřebujete mít kolem sebe tým lidí, kteří vám jen přikyvují, ale tým složený z různých hlasů, takže je možné diskutovat a nalézt dohodu,“ podotkla Mayová.

Konzervativci jsou v podivném stavu určité apatie. Polovina vlády tvrdí, že s brexitem nás čeká skvělá budoucnost a druhá, která je víc potichu, tvrdí, že nastane obrovská katastrofa. Jakým způsobem by premiérka mohla sjednotit i dvě poloviny země, je strašně těžké. Britové nevědí, za čím se máme sjednotit.
Jan Jůn
publicista

Ve Florencii vyzvala k vytvoření speciálního partnerského vztahu mezi Británií a Evropskou unií. Zároveň dala najevo, že má zájem o dvouleté přechodné období, aby se obě strany pohodlně přizpůsobily novým pravidlům.

Jednání ale postupují pomalu, což vyvolává rozpaky i na druhé straně Lamanšského průlivu. „Zatím nemůžeme říct, že bychom byli připraveni vstoupit do druhé fáze jednání o budoucím vztahu mezi Evropskou unií a Británií,“ konstatoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Europoslanci na plenární schůzi kritizovali například to, že stále neexistuje dohoda o budoucích právech britských občanů v Unii a těch unijních v Británii. Nelíbí se jim ale ani rozpory v postojích Mayové a Johnsona.

Harmonogram vystoupení Velké Británie z EU
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Máme povinnost vazbu se Slováky uchovávat, řekl Macinka po schůzce s Blanárem

Nový ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka v úterý večer absolvoval první zahraniční cestu na Slovensko, kde se sešel s tamním šéfem diplomacie Jurajem Blanárem (Smer). Po jednání konstatoval, že hodlá ve spolupráci se sousední zemí navázat tam, kde podle něj byla přerušena. Blanár zhodnotil, že nové české vládě na budování vztahů s Bratislavou záleží.
19:35Aktualizovánopřed 2 mminutami

V deseti slovenských městech se demonstrovalo proti Ficově vládě

V deseti slovenských městech přišly tisíce lidí na demonstrace proti politice vlády premiéra Roberta Fica (Smer). Podle serveru aktuality.sk byly protesty reakcí mimo jiné na to, že poslanci vládní koalice minulý týden přehlasovali veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválili zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti.
před 14 mminutami

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
17:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko v Bruselu slovenský ministr nakonec nezastupoval

Za Česko v úterý na jednání ministrů životního prostředí v Bruselu vystupoval stálý zástupce ČR při EU Štěpán Černý, vyplývá ze záznamů jednání zveřejněných na stránkách Rady EU. Ministr Petr Macinka (Motoristé) původně oznámil, že Česko bude zastupovat slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS), což kritizovala část opozice. Část jednání ministrů je vždy vysílána živě a na záznamu bylo vidět, že Taraba hovoří vždy za Slovensko a za Česko pak velvyslanec Černý.
15:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muž, jenž najel v Liverpoolu do lidí, půjde do vězení na téměř 22 let

Britský soud poslal na 21 let a šest měsíců do vězení muže, který 26. května najel v Liverpoolu do davu slavících fotbalových fanoušků a zranil přes 130 lidí, píší agentury Reuters a AFP. Muž v listopadu přiznal vinu, čelil obžalobě z 31 trestných činů.
15:29Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko přiznalo, že Bajkonur bude opravovat nejméně čtvrt roku

Ruská kosmická agentura Roskosmos počítá s opravou klíčové startovací rampy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu tak, aby byla připravena k prvnímu startu na konci zimy. Uvedla to ruská média s odvoláním na náměstka ředitele agentury Dmitrije Baranova.
před 5 hhodinami

Polský student katolické univerzity chystal útok na vánoční trh, uvedly úřady

Polské tajné služby zadržely devatenáctiletého studenta pro podezření, že chystal útok na vánočním trhu, oznámil mluvčí ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb Jacek Dobrzyński. Student katolické univerzity v Lublinu Mateusz W. hodlal použít výbušniny, aby zabil co nejvíce lidí, sdělil mluvčí, aniž by zmínil konkrétní město. Soud na podezřelého uvalil tříměsíční vazbu, napsala polská média.
před 5 hhodinami

Volkswagen po 24 letech uzavřel svou továrnu v Drážďanech

Továrna německé automobilky Volkswagen v Drážďanech ukončila po 24 letech provoz. Stroje se v takzvané Skleněné manufaktuře zastavily, jakmile vyrobily poslední vůz – červený Volkswagen ID.3. Automobil, na který se podepsali všichni zaměstnanci, se stane muzejním exponátem. Samotná drážďanská továrna se za padesát milionů eur (1,2 miliardy korun) změní v centrum inovací. Německá média upozornila, že to je poprvé v 88leté historii, kdy Volkswagen uzavřel některou ze svých továren v Německu.
před 6 hhodinami
Načítání...