Čeští vojáci v Afghánistánu po smrti tří mužů už nejsou v první linii

Čeští vojáci, kteří v Afghánistánu hlídají koaliční základnu Bagrám, už nebudou na výjezdech do nebezpečných míst chodit v první linii. Deníku Právo to řekl zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský. Místo toho budou čeští vojáci podporovat a krýt své afghánské kolegy.

Video Události ČT: Čeští vojáci po smrti tří mužů už nejsou v první linii
video

Události ČT: Čeští vojáci po smrti tří mužů už nejsou v první linii

Češi měli dosud za úkol v okolí základny Bagrám mimo jiné kontrolovat místa, ze kterých v minulosti povstalci ostřelovali základnu raketami. Čeští vojáci také působí na základně kábulského mezinárodního letiště. 

Nyní však budou mít čeští vojáci novou úlohu. České i americké velení mise se rozhodlo změnit dosavadní strategii poté, co v srpnu sebevražedný atentátník zabil tři české vojáky.

„S Američany jsme se shodli na tom, že do velmi rizikových míst čeští vojáci nepůjdou, ale půjdou tam afghánští vojáci, které čeští vojáci na tento úkol pouze připraví,“ řekl deníku Právo brigádní generál Štefan Muránský, zástupce velitele Společného operačního centra, které má na starosti české vojáky v zahraničních misích.

Afghánskému velení tuto strategii pouze sdělili. „Jen jsme jim oznámili, že naším úkolem není chodit po ulicích místo nich. Ale že jim budeme pouze pomáhat,“ řekl Právu Muránský.

Útok na hlídku složenou z vojáků české, americké a afghánské armády se uskutečnil v neděli 5. srpna. Sebevrah se odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly.

Tři Češi – Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek – zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří byli v době výbuchu ještě v obrněných vozidlech.

Podle šetření armády nebyl sebevražedný atentátník sám a útok byl předem připraven. Již dříve zástupci vedení armády uvedli, že čeští vojáci svým postupem zachránili další životy. Případ nyní vyšetřuje Vojenská policie.

Vedení české armády několik dnů po útoku uvedlo, že vojáci jsou připraveni se k ostraze základny vrátit. Povolení ale museli dostat od velení mise. Do té doby se starali o ochranu vnitřního prostoru.